Na czym polega dieta i filozofia wegetariańska?

Wegetarianizm to nie tylko dieta wykluczająca spożywanie mięsa. Dla wielu to także styl życia i filozofia rezygnacji z okrucieństwa. Dowiedz się, na czym dokładnie polega dieta i filozofia wegetariańska.
/ 25.11.2010 11:52

Ludzie wybierają dietę wegetariańską z rozmaitych powodów. Kierują nimi pobudki zdrowotne, ideologiczne lub przekonania religijne. Dla wielu z nich wegetarianizm to nie tylko rezygnacja z mięsa, to wybór stylu życia. Wegetarianie nie noszą wyrobów ze skóry, nie spożywają także niczego co zawiera odzwierzęce substancje, takie jak żelatyna czy podpuszczka.

Z historii wegetarianizmu

Wegetarianizm wywodzi się z Indii, gdzie praktykowano go już w starożytności. Był on ściśle związany z ówczesnymi wierzeniami, stosowali go wyznawcy dżinizmu oraz część buddystów.

Zobacz także: Czy wiesz jak wygląda wegetariańska piramida żywieniowa?

Pierwsze wiarygodne źródła mówiące o praktykowaniu wegetarianizmu w Europie pochodzą z VI w. p.n.e.. Znany był on w południowych Włoszech i Grecji. Wegetarianinem był Pitagoras oraz jego naśladowcy. Dietę bezmięsną określa się dziś czasem mianem „pitagorejskiej”.

Wraz z rozprzestrzenianiem się wiary chrześcijańskiej, wegetarianizm tracił w Europie na popularności. Późniejsi mnisi chrześcijańscy czasem rezygnowali z mięsa w ramach ascezy, ale nie wynikało to z pobudek etycznych, było raczej związane z chęcią umartwienia.

W renesansie koncepcja wegetarianizmu, jako filozofii życia, powróciła do Europy. Później, w XIX wieku, w Anglii, powstało pierwsze Towarzystwo Wegetariańskie. Współcześnie coraz modniejsze jest studiowanie religii i filozofii Dalekiego Wschodu. Zainteresowanie indyjskimi wierzeniami, a także jogą, w ogromnym stopniu wpływa na upowszechnianie się wegetarianizmu w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Wegetarianizm, ahinsa i joga

Obecna w dżinizmie, buddyzmie i hinduizmie zasada „ahinsa” jest jednym z przykazań moralnych „yama” i obowiązuje każdego adepta jogi. Z tej doktryny, polegającej na poszanowaniu wszelkiego życia i nie stosowaniu wobec niego przemocy, wynika konieczność powstrzymania się od zabijania i spożywania zwierząt. Dieta wegetariańska jest zatem jednym z podstawowych wymogów stawianych przed trenującymi jogę.

Odmiany

Wegetarianizm ma kilka odmian, wszystkie wykluczają spożycie mięsa, w tym także ryb i drobiu. W zależności od wariantu, oprócz produktów pochodzenia roślinnego, dieta wegetariańska może dopuszczać jedzenie jaj, nabiału oraz miodu. 

  • Laktowegetarianie spożywają mleko i jego przetwory, wykluczają natomiast ze swojej diety jaja.
  • Owowegetarianie spożywają jaja, rezygnując z nabiału.
  • Laktoowowegetarianie włączają do swojej diety zarówno mleko i przetwory mleczne, jak i jaja.
  • Weganie, przestrzegający najbardziej restrykcyjnej z wegetariańskich diet, nie spożywają jaj, nabiału, rezygnują nawet z miodu.

Zobacz także: Jakie są rodzaje diety wegetariańskiej?

Diety semiwegetariańskie

Diety semiwegetariańskie opierają się w głównej mierze na założeniach diety wegetariańskiej, dopuszczają jednak pewne wyjątki, takie jak spożywanie drobiu, ryb, czy nawet czerwonego mięsa.

  • Fleksitarianism – polega na przestrzeganiu bezmięsnej diety, nie wyklucza jednak okazjonalnych od niej odstępstw.
  • Peskowegetarianizm – nazywany również ichtiwegetarianizmem, nie wyklucza jedzenia ryb.
  • Pollotarianizm – nie wyklucza jedzenia drobiu.

Wybór – wegetarianizm

Decydując się na wybór diety wegetariańskiej, należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim jej zbilansowaniu. Nie można po prostu zrezygnować z kotleta do obiadu i od tej pory ograniczyć swój jadłospis do ziemniaków i surówki. Warto zadbać, alby codziennie dostarczać organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych takich jak białko i żelazo, znaleźć je można m.in. w produktach sojowych. 

Ciekawostka: Podstępna podpuszczka

Wbrew obiegowej opinii, wiele dostępnych na rynku serów nie jest odpowiednich do spożycia przez wegetarian. Do ich produkcji używa się naturalnej podpuszczki – enzymu pozyskiwanego z cielęcych jelit. Chcąc odżywiać się zgodnie z zasadami wegetarianizmu należy wybierać sery z syntetyczną podpuszczką.

Redakcja poleca

REKLAMA