Z punktu widzenia prawa żywnościowego „mleko roślinne” nie istnieje, bo mleko to wydzielina gruczołów mlekowych ssaków. Jednak napoje roślinne ze względu na kolor, konsystencję są potocznie nazywane mlekiem, dlatego w tym artykule zamiennie używać będziemy obu określeń.
Wartość odżywcza napojów roślinnych
Na wartość odżywczą mleka roślinnego największy wpływ ma bazowy składnik, z którego został przygotowany. Napoje przygotowane z produktów zbożowych mają zatem wyższą zawartość węglowodanów, podczas, gdy te zrobione z nasion, czy orzechów przeważnie mają więcej tłuszczu.
Kupując napój roślinny koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego skład i szukać takiego, który w składzie nie ma dodatkowego cukru oraz aromatów. Najprostsza lista składników powinna wyglądać tak:
woda, składnik bazowy (to, z czego zrobione jest mleko roślinne), olej (poprawia konsystencję), sól
Napoje roślinne bywają wzbogacane witaminami (B12, D) i składnikami mineralnymi (żelazo, wapń). Jest to szczególnie ważne dla wegan, gdyż dieta pozbawiona produktów pochodzenia zwierzęcego może być niedoborowa w te składniki.
Mleka roślinne zazwyczaj pienią się gorzej niż mleko krowie, są także droższe.
4 przepisy na domowe mleko roślinne
Mleko roślinne – dla kogo?
Z ciekawości smaku i chęci poszerzenia horyzontów kulinarnych po napoje roślinne może sięgać każdy. Jednak szczególnie wskazane są one dla osób:
- na diecie wegetariańskiej i wegańskiej,
- nietolerujących laktozy,
- uczulonych na białko mleka krowiego (uwaga na napój sojowy, białko soi ma również wysoki potencjał alergizujący).
Osoby, które mają problemy z przewodem pokarmowym i nie mogą jeść produktów bazowych (np. orzechów, kaszy gryczanej) znacznie lepiej tolerują napoje z nich przygotowane.
Przegląd napojów roślinnych
Naturalny napój gryczany, Natumi
- w 100 g: 51 kcal, 1,6 g białka, 1,1 g tłuszczu, 8,4 g węglowodanów
Ten napój zawiera dużo białka roślinnego cennego dla wegan.Charakteryzuje się dość wyraźnym, charakterystycznym smakiem gryki.
- w 100 g: 30 kcal, 0,9 g białka, 2,1 g tłuszczu, 1,5 g węglowodanów
Napój migdałowy ma kremową konsystencję, lekko orzechowy, słodki smak. Najmniej kaloryczne, zawiera dużo witaminy E, która jest silnym przeciwutleniaczem.
Napój owsiany, waniliowy, Natumi
- w 100 g: 48 kcal, 0,6 g białka, 1,3 g tłuszczu, 8,5 g węglowodanów
Ten napój ma delikatnie waniliowy smak dzięki dodatkowi ekstraktu z wanilii. Bazą tego produktu jest owies, dlatego w mleku owsianym jest więcej węglowodanów, a mniej białka. Ma łagodny, słodki smak. Może zawierać w składzie gluten (owies bywa nim zanieczyszczony). Osoby na diecie bezglutenowej powinny dokładnie czytać opakowanie napojów owsianych.
Napój z kaszy jaglanej, Natumi
- w 100 g: 54 kcal, 0,7 g białka, 1,1 g tłuszczu, 10,0 g węglowodanów
Napój z kaszy jaglanej jest najbardziej kaloryczny, choć różnice między poszczególnymi produktami są nieznaczne. Dostarcza dużych ilości witamin z gr.B.
- w 100 g: 40 kcal, 1,0 g białka, 2,9 g tłuszczu, 2,2 g węglowodanów
Napój nie zawiera soli. Mleko z konopi wyróżnia wyższa zawartość tłuszczu. W przeciwieństwie do mleka krowiego są to przede wszystkim kwasy tłuszczowe nienasycone.
Dowiedz się więcej o mleku z nasion konopi!