Mleko roślinne z powodzeniem możesz zrobić sama – będzie tańsze, bez konserwantów i nadmiaru cukru. Możesz do niego dodać naturalne smaki lub słodziki: esencję waniliową, syrop owocowy, stewię lub zostawić w naturalnej postaci – takie będzie lepsze do koktajli. Zawsze dodaj szczyptę soli, która wzmocni smak. Mleko przechowuj w szklanym naczyniu, w lodówce przez 3-4 dni.
1. Przepis na mleko sezamowe
Właściwości: zawiera dużo witaminy A i E, odpowiedzialnych m.in. za zdrowie skóry i zapobiegających jej starzeniu się. Ma również dużo białka – budulca mięśni oraz wapnia i magnezu, które dbają o mocne kości.
Składniki:
- 100 g białego sezamu
- 4 szklanki przegotowanej zimnej wody
- szczypta soli
- do smaku syrop z agawy
Jak wykonać? Sezam wypłucz pod bieżącą wodą, namocz i odstaw na 4–5 godzin. Następnie dolej szklankę wody i dokładnie zmiksuj. Stopniowo dolewaj wodę do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Przecedź i ewentualnie dosłódź syropem z agawy.
2. Przepis na mleko sojowe
Właściwości: zawiera dużo, lecytynę poprawiającą wzrok i pamięć oraz witamin z grupy B. Jest bogate w fitoestrogeny (substancje roślinne podobne do żeńskich hormonów), dlatego poleca się je kobietom w wieku okołomenopauzalnym.
Składniki:
- szklanka ekologicznych ziaren soi
- zimna woda
- 4 szklanki gorącej wody
- 2 łyżki płatków owsianych
- szczypta soli
Jak wykonać? Soję wypłucz i mocz przez całą noc. Rano ponownie wypłucz i pozbądź się łusek. Wsyp odsączone do blendera. Dodaj płatki owsiane, gorącą wodę i miksuj na gładki płyn. Ułóż na garnku sito wyłożone kawałkiem nylonu i przecedź płyn. Doprowadź do wrzenia i usuń powstałą pianę. Gotuj na małym ogniu 20 minut. Wsyp szczyptę soli, ostudź. Możesz rozcieńczyć wodą, jeśli jest za gęste.
3. Przepis na mleko kokosowe
Właściwości: zawiera dużo tłuszczu, głównie nasyconego, ale w odróżnieniu od tego w mięsie jest on zdrowy. Zapobiega próchnicy i stanom zapalnym.
Składniki:
- pół szklanki wiórków kokosowych
- pół szklanki płatków owsianych
- 750 ml wody
- szczypta soli
Jak wykonać? Wiórki kokosowe wymieszaj z płatkami, zalej szklanką wody i gotuj 15 minut ciągle mieszając. Następnie zmiksuj na gładką masę, ostudź i wymieszaj z pozostałą ilością wody. Nie musisz go przecedzać – na wierzchu utworzy się warstwa śmietanki, którą możesz zebrać i użyć do owoców. Możesz też rozcieńczyć mleko szklanką wody. Przed użyciem dokładnie wymieszaj.
4. Przepis na mleko migdałowe
Właściwości: bogate w magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik. Obniża poziom cholesterolu i wspomaga odchudzanie).
Składniki:
- 150 g migdałów
- wrzątek
- 4 szklanki przegotowanej zimnej wody
- szczypta soli
Jak wykonać? Migdały zalej wrzątkiem i odstaw do przestudzenia. Obierz z łupinek, wypłucz, osącz i wsyp do blendera. Zalej połową przegotowanej wody i zmiksuj. Dodaj resztę wody i miksuj jeszcze przez chwilę. Odstaw na 10 minut. Następnie przecedź przez sito wyłożone muślinem. Dokładnie odciśnij płyn. Możesz rozcieńczyć dodatkową ilością wody.
Poznaj przepisy z użyciem mleka roślinnego:
Turnedos z łososia z kawiorem
Czosnkowe krewetki w pomidorach i mleku kokosowym
na podstawie tekstu autorstwa Urszuli Kowalskiej/Vita