Mleko kozie - dlaczego warto je pić?

Kubek mleka koziego dostarcza pokrywa 17% dziennego zapotrzebowania na białko i 33% zapotrzebowania na wapń.
Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie zakwalifikowali kozie mleko jako żywność funkcjonalną, czyli produkt, który oprócz funkcji odżywczych wykazuje działanie prozdrowotne dla naszego organizmu. Jakie jest zatem kozie mleko i czym się charakteryzuje?
/ 18.10.2012 12:46
Kubek mleka koziego dostarcza pokrywa 17% dziennego zapotrzebowania na białko i 33% zapotrzebowania na wapń.

Mleko kozie jest bardzo dobrą alternatywą dla mleka pochodzącego od krów. Niestety w naszym kraju nie jest ono zbyt popularne, a szkoda - ponieważ posiada wiele zalet, co czyni je lepszym produktem od mleka krowiego. Co ciekawe, budowa chemiczna produktu jest najbardziej zbliżona do mleka matki.

Skład mleka koziego

Skład mleka koziego jest zbliżony do mleka krowiego i w dużym stopniu zależny jest od rasy kóz oraz sezonu wypasu zwierząt. Zawartość suchej masy (pozostałość produktu po usunięciu wody) kształtuje się na poziomie 11-15%, białka 3-4%, laktozy 4-5% oraz tłuszczu 2,5-5,5%. Ilość białka w kozim i krowim mleku jest podobna i odznacza się dużo lepszą przyswajalnością od białka mleka krowiego. Proporcje aminokwasów w białku  mleka koziego są niezwykle korzystne z punktu widzenia odżywiania dzieci (Mleko kozie zawiera więcej tauryny przyczyniającego się do rozwoju układu nerwowego u niemowląt). Dodatkowo zawiera więcej białek serwatkowych a poziom laktoglobulin- β jest dwukrotnie wyższy w porównaniu z mlekiem krowim. Warto również dodać, że poziom aminokwasów siarkowych (np. metionina) jest wyższy względem mleka krowiego i wpływa na prawidłowy wzrost oraz metabolizm organizmu dziecka. W przypadku tłuszczu mleka koziego (omega-6), jest lepiej przyswajalny niż jego alternatywa w postaci mleka krowiego. Głównym węglowodanem jest laktoza, która korzystnie wpływa na wchłanianie wapnia.

Zobacz także: Mleko sojowe

Laktaza to enzym powodujący trawienie laktozy w naszym organizmie. Osoby, które nie posiadają tego enzymu cierpią na nietolerancję laktozy objawiającą się wzdęciami, bólami brzucha oraz biegunkami. Mleko kozie zawiera mniej laktozy niż mleko krowie jednak nawet taka ilość przyczynia się do pojawienia się powyższych dolegliwości.

Wartość odżywcza mleka koziego

Kubek mleka koziego (350ml) dostarcza naszemu organizmowi 17% dziennego zapotrzebowania na białko, 33% na wapń a zawartość cholesterolu kształtuje się na poziomie 15mg/100 g produktu. Jest źródłem witaminy A, B2, D, PP oraz w mniejszym stopniu także witaminy B12. Dostarcza trzy razy więcej witaminy B3 w porównaniu z mlekiem krowim. Kaloryczność wynosi 68 kcal na 100 g produktu. Dodatkowo zawiera dużo wapnia, manganu, cynku oraz fosforu.

Polecamy: Mleko UHT - wady i zalety


Produkcja mleka koziego

Poziom produkcji mleka koziego w Polsce kształtuje się  na poziomie 3,8 mln litrów. Dla porównania mleko krowie produkuje się w granicy 12 mln litrów - czyli prawie 3 razy więcej. Zakupu tego typu produktu można dokonać w sklepach, super- i hipermarketach oraz w lokalach specjalizujących się w zdrowej żywności. Cena za 0,5 l mleka koziego oscyluje na poziomie 4 zł.

Działanie i wykorzystywanie mleka koziego

Mleko kozie jest mlekiem hipoalergicznym ze względu na to, że zawiera mniej laktozy niż mleko krowie. Dodatkowo wpływa na hemoglobinę. U osób cierpiących na anemię, którzy regularnie spożywają kozie mleko w dużym stopniu poprawia się w ich organizmie gospodarka żelazem. W przemyśle spożywczym mleko kozie wykorzystuje się głównie do produkcji nabiałów (sera) oraz mieszanek dla niemowląt.

Zobacz także: Dlaczego warto pić mleko?

Redakcja poleca

REKLAMA