Dlaczego warto pić mleko?

mleko
Jak często pijesz mleko? Istnieje twierdzenie, że oprócz człowieka, żaden dorosły ssak na świecie nie spożywa mleka. Coraz więcej osób sprzeciwia się piciu mleka, twierdząc, jakoby jego spożywanie miało być szkodliwe. Niesłusznie. Dlaczego więc warto pić mleko?
/ 01.09.2011 15:18
mleko

Co w mleku piszczy, czyli o białku

Białko, tłuszcz, laktoza, witaminy i sole mineralne mleka czynią go pokarmem o wysokiej wartości odżywczej. Korzystne w mleku są zrównoważone proporcje wyżej wymienionych składników.

Białka mleka są lekkostrawne i drugie w kolejności pod względem wartości żywieniowej, zaraz po białku jaj kurzych. Zawierają aminokwasy egzogenne, których organizm ludzki nie potrafi sam wytwarzać. Mleko wzmacnia naszą naturalną odporność z uwagi na obecność takich białek jak immunoglobuliny, lizozym czy laktoferyna.

Białka mleka wpływają także na lepsze wykorzystanie białek roślinnych w diecie oraz stanowią ich cenne uzupełnienie z uwagi na wysoką zawartość lizyny.

Główny składnik mleka – kazeina – jest dla naszego organizmu źródłem związanego z nią wapnia i fosforu.

Cukier mleczny – laktoza – nadaje mleku przyjemny, lekko słodkawy smak, dostarcza nam energii oraz ułatwia wykorzystanie wapnia przez nasz organizm.

Zobacz też: Kiedy dziecko może pić mleko krowie?

Czy mleko jest tłuste?

Tłuszcz mleka jest łatwostrawny i posiada stosunkowo niską temperaturę topnienia (31-40o). Jego ilość może być regulowana dzięki obecnej technologii. Do wyboru mamy mleko o zawartości tłuszczu 0,5%, 1,5%, 2,0%, 3,2%, a także powyżej 3,5%. W zależności od wyboru zawartości tłuszczu regulujemy jego ilość i wartość energetyczną naszej diety.

Oprócz nasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w mleku, zawarte w nim są także korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą stanowić około 20% wszystkich kwasów tłuszczowych. Chociaż w mleku zawarty jest cholesterol, to jednak jego ilość jest znacznie mniejsza od wielu innych produktów pochodzenia zwierzęcego (w 100 g mleka pełnotłustego cholesterol stanowi około 15 mg).

Ponadto wieloletnie badania wykazały, że cholesterol oraz nasycone kwasy tłuszczowe mleka nie wpływają na wzrost ilości „złego” cholesterolu LDL, który odpowiada za zmiany miażdżycowe. Co więcej, w tłuszczu mlecznym zawarte są witaminy A, D, E, K, które zapewniają naszemu organizmowi właściwe funkcjonowanie.

Zobacz też: Czy leki można popijać mlekiem?

Mleko – źródło witamin i minerałów

Mleko jest także bogatym źródłem witamin rozpuszczalnych w wodzie – z grupy B (B1, B2, B6 czy kwas foliowy).

Jeśli chodzi o składniki mineralne, najwyższą zawartość wykazuje wcześniej wspomniany wapń. Dostarczanie tego pierwiastka jest szczególnie ważne w profilaktyce ostereoporozy i krzywicy. Mleko zawiera także szereg innych składników mineralnych, takich jak: potas, fosfor, magnez. Dzięki tym pierwiastkom zasadotwórczym możemy zachować równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu.

Dla dzieci i seniorów?

Co ważne, mleko jest tanim i szeroko dostępnym produktem. Każdy może skorzystać z jego dobrodziejstw. Szczególnie zalecane jest dla dzieci oraz osób starszych, ale spożywać go mogą wszyscy.

Jeśli chodzi o dzieci, to należy pamiętać, by mleko krowie wprowadzać do diety dziecka nie wcześniej niż w pierwszym półroczu życia, z uwagi na możliwe wystąpienie alergii pokarmowej, cukrzycy, anemii czy obciążenia nerek.

Redakcja poleca

REKLAMA