Kawa orkiszowa nie ma kofeiny, ale zdecydowanie warto ją pić. Czy jest zdrowsza od zwykłej kawy?

Kawa orkiszowa fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS
Kawa orkiszowa to napój z prażonych i zmielonych nasion orkiszu, czyli starej odmiany zboża. Jest więc tak naprawdę rodzajem kawy zbożowej. Smakiem przypomina łagodniejsza wersje tradycyjnej kawy, gdyż jest pozbawiona większości goryczki i kwaśnego smaku. Choć napar z orkiszu uważany jest za zdrowy, to tak naprawdę nie badano wpływu napoju na organizm. Z pewnością jednak jest dobrą propozycją dla osób, które powinny unikać kofeiny.
Ewa Cwil / 19.05.2024 05:07
Kawa orkiszowa fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS

Próbowałaś kawy orkiszowej? Jeśli nie, koniecznie to zrób, bo może się okazać, że jej smak bardzo ci odpowiada. Można ją pić gorzką lub z cukrem, a także zabielaną. Nie trzeba z niej rezygnować nawet na czas ciąży i karmienia piersią. Choć uważana jest za produkt zdrowy, nauka niewiele wie na temat jej wpływu na organizm.

Spis treści:

  1. Co to jest kawa orkiszowa?
  2. Właściwości kawy orkiszowej
  3. Jak parzyć kawę orkiszową?
  4. Kawa orkiszowa – opinie

Co to jest kawa orkiszowa?

Kawa orkiszowa to napój przygotowywany z ziaren orkiszu, czyli starożytnej odmiany pszenicy. Orkisz był jednym z najwcześniej uprawianych.

Proces produkcji kawy orkiszowej przypomina produkcję tradycyjnej kawy, ale zamiast ziaren kawowca, używa się prażonych ziaren orkiszu. Są one poddawane procesowi prażenia. Prażenie nadaje ziarnom orkiszu charakterystyczny smak, aromat i kolor, podobnie jak w przypadku ziaren kawy. Po uprażeniu ziarna orkiszu są mielone na drobny proszek. Stopień zmielenia może być dostosowany do preferencji, podobnie jak w przypadku kawy. Kawę z orkiszu parzy się w podobny sposób jak ziarna kawy.

Jak smakuje kawa orkiszowa?

Smak kawy orkiszowej może być opisany jako delikatny, z nutą orzechową i lekko słodkawą. Charakteryzuje się ona łagodnym smakiem, który może przypominać smak tradycyjnej kawy, ale z subtelniejszymi nutami i bez goryczy czy kwasowości, które są czasem obecne w kawie.

Dla niektórych osób smak kawy orkiszowej może być bardziej ziemisty i mniej intensywny niż kawy pochodzącej z kawowca, co dla wielu osób jest zaletą tego napoju. Smak naparu z palonych ziaren orkiszu może się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak odmiana ziaren, sposób prażenia, stopień mielenia, a nawet metoda parzenia.

Kawa orkiszowa Hildegardy

To po prostu kawa orkiszowa polecana na diecie Hildegardy z Bingen. Należy ją pić codziennie rano przez 6 dni. Jednak o jej wyjątkowości stanowi nietypowy sposób przygotowania napoju:

  • dzień 1: łyżkę ziaren orkiszu gotuj 5 minut w 250 ml wody. Odsączone ziarna przechowaj w lodówce do następnego dnia. Napar wypij.
  • dzień 2-6: do ziaren z poprzedniego dnia dodawaj łyżkę świeżych ziaren i gotuj 3 minuty. Każdego dnia wypijaj uzyskaną kawę z orkiszu.

Hildegarda z Bingen była niemiecką benedyktynką, mistyczką, teologiem, kompozytorem i lekarzem, która żyła w XII wieku. Znana jest z wielu pism na temat medycyny, zdrowia i żywienia.

Kawa orkiszowa Hildegardy bywa wspominana w kontekście zdrowego stylu życia i alternatywy dla tradycyjnej kawy. Benedyktynka mówiła o niej tak: „Jest najlepszym ze wszystkich zbóż. Ogrzewa, odżywia, wzmacnia i jest łagodniejsza od kawy z innych ziaren. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę”.

Gdzie można kupić kawę orkiszową?

Kawę orkiszową można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach internetowych specjalizujących się w produktach ekologicznych i naturalnych, a także w niektórych supermarketach, które posiadają szeroki asortyment produktów zdrowych i organicznych. Od niedawna kawa orkiszowa jest też dostępna w Lidlu i Biedronce.

Ponadto, w ostatnich latach popularność kawy orkiszowej wzrosła, co sprawia, że jest ona coraz łatwiej dostępna. Można ją znaleźć również w niektórych kawiarniach specjalizujących się w alternatywnych napojach, które oferują różnorodne opcje dla osób poszukujących kaw bez kofeiny lub innych napojów kawopodobnych.

kawa orkiszowa - właściwościfot. Kawa orkiszowa — właściwości/ Adobe Stock, paulcreeps

Właściwości kawy orkiszowej

Nie badano wpływu kawy orkiszowej na ludzki organizm, więc przypisywanych temu napojowi właściwości, poza smakowymi, nie sposób zweryfikować. Raczej są to wnioski wyciągane na podstawie właściwości samych ziaren orkiszu, a nie wyciągu z ich palonej wersji.

Do zalet i korzystnych właściwości kawy orkiszowej zalicza się to, że:

  • jest to napój bezkofeinowy – co dla jednych może być zaletą, dla innych wadą,
  • dostarcza mikroelementów: magnezu, manganu, fosforu,
  • dostarcza antyoksydantów – to substancje o działaniu zwalczającym wolne rodniki i stany zapalne.

Czasami wśród właściwości kawy orkiszowej wymienia się to, że dostarcza białka i błonnika, jednak dopóki ktoś pije sam napar, bez połykania „fusów”, trudno się z tym zgodzić. Owszem, orkisz zawiera więcej białka i błonnika niż współczesne odmiany zbóż, ale wypicie kubka kawy z łyżki palonego orkiszu na pewno trudno uznać za cenne źródło białka i błonnika w diecie.

Czy kawa orkiszowa jest zdrowa?

Z pewnością jest to zdrowa opcja dla wszystkich, którzy nie mogą pić kawy ze względu na zawartość kofeiny (np. nadwrażliwość, nadciśnienie). Kawa orkiszowa jej nie zawiera, więc np. u osób z nadwrażliwością na kofeinę nie wywoła przykrych dolegliwości.

Natomiast mówienie o tym, że to zdrowy napój, byłoby nadużyciem, gdyż nie przebadano wpływu tego napoju na zdrowie. Nie można więc mówić, że kawa orkiszowa to napój o działaniu prozdrowotnym, a tym bardziej – leczniczym.

Kawa orkiszowa w ciąży

Ponieważ jest to napój bezkofeinowy, jest uznawany za bezpieczny dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Nadaje się też do picia dla dzieci i nastolatków, zupełnie jak tradycyjna kawa zbożowa.

Przeciwwskazania do picia kawy orkiszowej

Jedynym przeciwwskazaniem do picia kawy orkiszowej może być celiakia lub alergia na gluten. Kawa orkiszowa jest napojem „glutenowym”, gdyż ziarna tego zboża go zawierają.

W nadmiarze kawy z orkiszu nie powinny też pić osoby z zespołem jelita drażliwego. Większe ilości orkiszu mogą bowiem powodować wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, kurcze mięśni, uczucie zmęczenia, co na pewno nie poprawi samopoczucia.

Jak parzyć kawę orkiszową?

Parzenie kawy orkiszowej jest podobne do parzenia tradycyjnej kawy, ale istnieją pewne subtelne różnice. Oto informacje pomocne przy parzeniu kawy orkiszowej:

  • Wybierz rodzaj zmielonych palonych ziaren orkiszu lub gdy masz całe ziarna, zmiel je.
  • Na kubek kawy użyj 1-2 łyżki proszku orkiszowego.
  • Najlepsza temperatura do parzenia to 90-95 stopni Celsjusza.
  • Kawę należy parzyć 3-4 minuty. Można to zrobić od razu w kubku, użyć ekspresu przelewowego lub skorzystać z filtra do kawy.
  • Napój można pić posłodzony i z mlekiem albo „mlekiem” roślinnym, jak kto lubi.

Warto eksperymentować z grubością mielenia oraz czasem parzenia, gdyż od tego zależy aromat i smak napoju. Metoda prób i błędów można opracować idealny dla siebie sposób parzenia kawy orkiszowej.

Kawa orkiszowa – opinie

Poniżej kilka opinii o kawie orkiszowej, którymi dzielą się w internecie ludzie, którzy kupili i parzyli sobie kawę orkiszową:

  • „Smak bardziej przypomina kawę zbożową niż normalną, ale jak dla mnie idealna. Bardzo ją polubiłam. Jest delikatna w smaku, a przy tym zdrowa”. Kasia
  • „Musiałam trochę pokombinować z parzeniem. Dla mnie lepszy okazał się dłuższy czas parzenia. Kawa ma wtedy bardziej intensywny smak”. Agnieszka
  • „Kawa orkiszowa smakuje mi najlepiej z mlekiem i miodem. Nawet zrobiłam z niej kawę kuloodporną, z olejem kokosowym i też wyszła dobra”. Monika
  • „Ja tam wolę zwykła bezkofeinową”. Andrzej

Jak widać, opinie są różne. Z pewnością jednak znajdą się zarówno amatorzy jak i przeciwnicy kawy orkiszowej.

Czytaj także:
Właściwości kawy z cykori mogą cię zaskoczyć?
Znasz kawę z mniszka lekarskiego? Może czas nadrobić zaległości?
Kawa a trzustka - czy to dobre połączenie?
 

Redakcja poleca

REKLAMA