Znasz kawę z mniszka lekarskiego? Zobacz, dlaczego warto zamienić zwykłą kawę na kawę z korzenia mniszka lekarskiego

Kawa z mniszka lekarskiego fot. Adobe Stock, shironagasukujira
Kawa z mniszka lekarskiego przygotowywana jest z prażonego suszu z korzenia mniszka lekarskiego. Należy go zalać gorącą woda lub ugotować. Wtedy uwalnia zapach i smak podobny do kawy zwykłej lub zbożowej – to zależy od ilości użytego suszu. Napar ma wiele właściwości prozdrowotnych: zmniejsza m.in. ryzyko cukrzycy, chorób wątroby i trzustki.
Ewa Cwil / 07.04.2024 05:20
Kawa z mniszka lekarskiego fot. Adobe Stock, shironagasukujira

Kawa z mniszka lekarskiego staje się coraz bardziej popularna. Zapewne wpisuje się w trend „powrotu do natury” i sięgania po jak najbardziej naturalne produkty. I faktycznie – kawa z korzenia mniszka lekarskiego jest 100% naturalna, a w dodatku ze smakiem zastępuje tradycyjną i wspomaga zdrowie.

Spis treści:

  1. Kawa z korzenia mniszka lekarskiego – co to?
  2. Jak parzyć kawę z mniszka lekarskiego?
  3. Właściwości kawy z korzenia mniszka lekarskiego

Kawa z korzenia mniszka lekarskiego – co to?

Kawa z mniszka lekarskiego jest przygotowywana z palonego korzenia rośliny Taraxacum officinale. Zbiory obejmują zwykle 3-4-letnie rośliny (nie młodsze niż 2 lata), których korzeń ma średnicę ok. 12-13 milimetrów. Świeży korzeń jest jasny i przypomina wyglądem białą, małą marchewkę. Korzenie zbierane wiosną pozwalają uzyskać mniej gorzką kawę, a te zbierane jesienią – kawę bardziej aromatyczną, gorzkawą i wyrazistą w smaku.

Zebrane korzenie się oczyszcza, kroi i suszy około 2 tygodni w niezbyt wysokiej temperaturze. Następnie poddaje się je prażeniu, które nadaje korzeniom brązowy kolor.

W sprzedaży kawa z mniszka lekarskiego jest w sprzedaży najczęściej w postaci bardzo rozdrobnionej, mielonej. Samodzielnie zbierając, susząc i prażąc w piekarniku, korzenie mniszka najlepiej przechowywać w większych kawałkach, a bezpośrednio przed zaparzeniem zmielić w młynku do kawy.
Kawę z mniszka lekarskiego trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej w ciemnym, chłodnym miejscu. Najlepiej zużyć ją w ciągu 1 roku.

Jak smakuje kawa z mniszka lekarskiego?

Smak kawy z mniszka lekarskiego najlepiej opisać jako słodko-gorzkawy, lekko orzechowy i jednocześnie łagodny. Można ją pić bez dodatków, ale równie dobrze z dodatkiem mleka czy cukru albo np. syropu klonowego.

Jak parzyć kawę z mniszka lekarskiego?

Nie ma jednej idealnej metody. Generalnie są dwie szkoły. Pierwsza mówi o tym, by prażony susz z korzenia mniszka zalać w szklance czy filiżance wrzątkiem i odczekać 2-3 minuty. Drugi sposób to gotowanie odmierzonej ilości suszu w odmierzonej ilości wody przez 10-15 minut.

Na jedną porcję kawy używa się zwykle 1-2 łyżeczki suszu – im go więcej, tym napar przypomina zwykłą kawę, a im mniej – tym bardziej kojarzy się z kawą zbożową.

W pierwszym momencie na powierzchni wody unosi się sporo suszu, ale z czasem nasiąka i „fusy” opadają na dno naczynia.

Kawa z mniszka lekarskiego właściwościfot. Kawa z mniszka lekarskiego – właściwości/ Adobe Stock, katci

Właściwości kawy z korzenia mniszka lekarskiego

Kawa z mniszka lekarskiego jest naparem bezkofeinowym, mogą ją więc spożywać wszyscy, którzy kofeiny powinni unikać, a kawa zbożowa nie bardzo im smakuje.

Kawa z mniszka lekarskiego może być elementem profilaktyki chorób:

To działanie przypisywane jest właściwościom przeciwzapalnym i przeciwoksydacyjnym mniszka lekarskiego. Zawarte w nim substancje (polifenole, flawonoidy, beta-karoten) chronią narządy przed stresem oksydacyjnym i toksynami środowiskowymi. Takie same właściwości mają wszystkie części rośliny, ale największy potencjał antyoksydacyjny i przeciwzapalny mają kwiaty.

Kawa z mniszka lekarskiego wspiera także trawienie, działając żółciopędnie i  żółciotwórczo. Przyspiesza opróżnianie się żołądka i dzięki zawartej w niej inulinie jest prebiotykiem, czyli wspiera korzystną florę bakteryjną jelit oraz zapobiega zaparciom.

Mniszek zapobiega akumulacji tłuszczu w wątrobie, co zmniejsza ryzyko rozwoju stłuszczenia tego narządu, a także zapobiega ostrej niewydolności wątroby. Stymuluje też wydzielanie mucyny, która chroni ściany żołądka, co może pomagać w chorobie wrzodowej tego narządu.

Kawa z mniszka lekarskiego pomaga obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także ogranicza akumulację tłuszczu w komórkach tkanki tłuszczowej.

Z koli kwas cykoriowy, taraksasterol, kwas chlorogenowy, laktony seskwiterpenowe i inulina obecne w mniszku pomagają obniżać poziom cukru we krwi. Roślina wykazuje też właściwości zwiększające wrażliwość ciała na insulinę i wychwytywanie glukozy przez mięśnie, co pomaga ograniczać insulinooporność.

Źródła:
1. Fonyuy E. Wirngo, Max N. Lambert, Per B. Jeppesen „Fizjologiczne skutki mniszka lekarskiego” Rev Diabet Stud. 2016 lato-jesień; 13 (2-3): 113-131
2. Pamela Owadje, Saleem Ammar, Jose-Antonio Guerrero, John Thor Arnason, Siyaram Pandey „Ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego wpływa na proliferację i przeżycie raka jelita grubego poprzez aktywację wieli szlaków sygnałowych śmierci” Oncotarget. 2016;7(45):73080-73100

Czytaj także:
Mniszek lekarski – przeciwwskazania
Syrop z mniszka lekarskiego – jak zrobić miód z mniszka?
Przepis na nalewkę z mniszka lekarskiego

Redakcja poleca

REKLAMA