Czym kierować się przy wyborze pieczywa?
Pieczywo produkowane jest z różnych gatunków zbóż. Pełnoziarniste pieczywo zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Jest najlepszym źródłem błonnika pokarmowego i witamin z grupy B.
Wybierając pieczywo, powinniśmy się kierować jego składem. Kolor pieczywa nie świadczy o jego jakości. Dodatek karmelu sprawia złudne wrażenie, że jest to pieczywo razowe. W diecie wykluczamy jedynie produkty cukiernicze, rogale, chałki, słodkie i maślane bułki, białe pszenne bułki i zwykły chleb, bagietki. Chrupkie pieczywo jest dobrym rozwiązaniem w diecie redukcyjnej, jeśli wyprodukowane jest z pełnego ziarna, jako pieczywo razowe.
Kasze, makarony i ryż – czy powinny zostać w diecie?
Produkty zbożowe, to także kasze, makarony i ryż. Wybierając produkt z tej grupy, w pierwszej kolejności powinny znaleźć się grube kasze (np. gryczana, perłowa pęczak), następnie kasza manna, jaglana i jęczmienna. Kasze są produktami wysokokalorycznymi, dlatego powinno się ograniczać ich ilość w potrawach, do 100 gram po ugotowaniu.
Dobrym rozwiązaniem na posiłek śniadaniowy są płatki zbożowe. Jednak istnieje wiele ich rodzajów. W diecie wyklucza się gotowe produkty typu instant, kukurydziane i musli.
Zobacz także: Produkty zbożowe - dlaczego są zdrowe?
Jakie produkty mleczne wybierać?
Mleko jest naturalnym produktem zwierzęcym, niezbędnym do prawidłowego wzrostu kości. Pełne mleko i produkty mleczne są wysokotłuszczowymi produktami spożywczymi polecanymi jedynie małym dzieciom. Dorośli powinni spożywać tylko niskotłuszczowe produkty z tej grupy, do których należy: niskotłuszczowy lub 0% kefir, maślanka, chudy twaróg i naturalny odtłuszczony jogurt. Wszelkie tłuste, dosładzane, smakowe i słodkie mleko acidofile należy wykluczyć w diecie niskokalorycznej.
Jakich produktów mlecznych unikać?
Mleko smakowe, owocowe jogurty, kefiry i maślanki, pomimo tego, że mogą być niskotłuszczowe, mają wysoką kaloryczność ze względu na dodany w nich cukier. Mleko acidofilne zawiera bakterie Lactobacillus acidophilus, stabilizujące florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Podobne działanie mają produkty fermentowane i jogurt. W grupie produktów mlecznych wykluczamy:
- Tłuste, pełne mleko
- Twarde sery np. parmezan
- Serki topione (jeśli w małych ilościach nie zastępujemy nimi masła do smarowania pieczywa)
- Ser typu feta
- Mozzarellę
- Serki homogenizowane
- Tłuste i półtłuste sery twarogowe
- Mleko smakowe
- Owocowe jogurty, maślanki
- Śmietanę
Zobacz także: Dlaczego warto spożywać mleczne napoje fermentowane?
Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.