Kawa, parzenie kawy, filiżanka. Fot. Fotolia/ Edipresse fot. Fotolia

Jaka jest bezpieczna dzienna dawka kofeiny?

Czy wiesz, że kawy nie wolno pić bez ograniczeń? 1 filiżanka klasycznego espresso paradoksalnie zawiera mniej kofeiny niż filiżanka kawy rozpuszczalnej! Zobacz, jaka jest bezpieczna dzienna dawka kofeiny. To ważne dla twojego zdrowia!
Agata Bernaciak / 13.11.2018 15:35
Kawa, parzenie kawy, filiżanka. Fot. Fotolia/ Edipresse fot. Fotolia

Połowa pracowników zaczyna dzień od kawy!

Jak podaje sporządzony z okazji Światowego Dnia Kawy raport, 55% pracowników pije kawę podczas pracy. 43% z nich deklaruje, że brak porannej dawki kofeiny powoduje spadek ich produktywności.

Wśród grup zawodowych, w których „mała czarna” najczęściej towarzyszy obowiązkom zawodowym, wymienia się pracowników gastronomii, naukowców, przedstawicieli handlowych, pisarzy, osoby związane z mediami, marketingowców, specjalistów do spraw PR oraz konsultantów biznesowych.

Przedstawiciele tych zawodów to także osoby, które często przyjmują zbyt dużą dawkę kofeiny.

Zalecana dzienna porcja związku to 300 mg.

Niezwykle ważne, by szacując przyjętą ilość kofeiny uwzględnić nie tylko kawę, ale i inne zawierające substancję napoje.

Ile kofeiny zawierają poszczególne rodzaje kaw?

Wbrew powszechnym przekonaniom, klasyczne espresso zawiera najmniejszą ilość kofeiny ze wszystkich napojów kawowych – jedynie 57 mg. Jest to wynikiem dość krótkiego czasu ekstrakcji mielonych ziaren, szacowanego na 20-25 sekund. „Mała czarna” przygotowywana w taki sposób jest najbardziej esencjonalna, stąd mylne przekonanie o jej sile działania i zawartości kofeiny. Dla porównania w filiżance kawy rozpuszczalnej jest około 95 mg kofeiny, a w szklance czarnej kawy parzonej aż 120 mg.

"Maksymalne stężenie kofeiny we krwi utrzymuje się około godziny, może natomiast działać przez kolejne 4. Przekroczenie tej dawki  wywołuje negatywne dla organizmu skutki – tzw. „zdenerwowanie kofeinowe”, czyli nerwowość, niepokój, rozdrażnienie" – wyjaśnia Joanna Sobyra, ekspert z firmy Segafredo Zanetti Poland.

Warto pamiętać, że kofeinę przyjmujemy nie tylko pijąc kawę. Jej średnia zawartość w szklance zielonej herbaty wynosi 35-75 mg, w przypadku odmiany czarnej jest to nawet 90 mg.

Popularne napoje energetyczne, po które sięgamy, aby się pobudzić, zawierają około 32mg kofeiny na 100ml. "Zwróćmy więc uwagę na sumowanie wszystkich tych wartości, bowiem dawka 1000mg kofeiny staje się dla organizmu trująca" – dodaje ekspert.

Dowiedz się więcej na temat kawy:
Ile kalorii ma kawa i herbata? Zobacz, jak dodatki zmieniają ich kaloryczność!
Szukasz orzeźwienia? 3 przepisy na idealną kawę mrożoną!
5 kroków do zaparzenia idealnej kawy we włoskim stylu!

Źródło: Materiały prasowe More&More Marketing