fot. Fotolia
Tradycyjna kawa, znana od XVI wieku jako napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca, najczęściej podawana na ciepło, chociaż coraz większą popularnością cieszy się kawa mrożona, szczególnie polecana w upalne dni. Do podstawowych właściwości kawy przypisuje się działanie pobudzające oraz orzeźwiające, dzięki zawartej w niej kofeinie.
Naturalna kawa parzona jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które podejmują w organizmie walkę z wolnymi rodnikami, niestety tych właściwości nie można przypisać kawie rozpuszczalnej.
Zobacz także: Szkodliwe działanie kawy
Kawa rozpuszczalna – zalety
Kawa rozpuszczalna znana jest na świecie dopiero od lat 50- tych XX wieku. Do rozwoju jej popularności przyczynił się fakt, że można ją bardzo szybko oraz łatwo przygotować. Wystarczy tylko zalać gorącą wodą, ewentualnie dodać mleka – i gotowe. Na jej korzyść przemawia również fakt, że nie trzeba męczyć się z fusami pływającymi w szklance, jak ma to zwykle miejsce w tradycyjnej polskiej "plujce".
Ponadto, producenci tego specyfiku co i rusz wymyślają nowe możliwości jej zastosowania, takie jak w postaci dodatków do ciast i deserów.
Jak powstaje kawa rozpuszczalna?
Nie da się ukryć – żeby móc delektować się smakiem kawy rozpuszczalnej, ta musi najpierw przejść szereg skomplikowanych procesów produkcyjnych. Ziarna kawowca poddaje się rozkruszeniu, a następnie przepuszczeniu przez strumień gorącej wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Powstaje ekstrakt, który poddaje się dodatkowemu czyszczeniu, filtrowaniu, a na końcu suszeniu. Aby móc uzyskać kawę rozpuszczalną w postaci granulek, niezbędne jest zaparzenie powstałego ekstraktu, a następnie wtłoczenie go wraz z gorącym powietrzem do specjalnie przystosowanego zbiornika, w którym następuje odparowanie wody i powstają gotowe do spożycia granulki kawy. Najnowocześniejszą metodą suszenia kawy jest jej zamrażanie.
Kawa rozpuszczalna – czy to jeszcze kawa?
Nie każdy z nas wie, że kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny w porównaniu z naparem kawy mielonej. Co więcej, większość producentów dodaje do swoich wyrobów sztuczne barwniki, stabilizatory, emulgatory, zagęszczacze, a czasem również utwardzone oleje roślinne.
Bywa często tak, że zawartość kawy nie przekracza 20% zawartości całego opakowania kawy rozpuszczalnej.
Osoby będące na diecie odchudzającej, chorujące na cukrzycę lub inne choroby metaboliczne, powinny uważać na spożycie kaw zawierających w sobie cukier oraz mleko tzw. 2 w 1 lub 3 w 1. Kaloryczność takiego naparu zwiększa się kilkunastokrotnie w porównaniu do filiżanki kawy mielonej czystej lub z dodatkiem mleka.
Zarówno w kawie rozpuszczalnej jak i mielonej może znajdować się ochratoksyna – produkowana przez pleśnie. W Polsce jej zawartość regulowana jest przez prawo. Dopuszcza się maksymalnie 10 miligramów toksyny na kilogram kawy. Dowiedziono, że ochratoksyna spożywana w większych dawkach zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.
Polecamy: Kawa nie dla wszystkich