Uzależnienie od cukru to nałóg, z którym trudno wygrać. Gwałtowne odstawienie cukru nie wyjdzie ci na zdrowie - lepiej stopniowo ograniczaj ilość słodyczy, a jeśli słodzisz kawę czy herbatę - poszukaj zamienników cukru lub przestań słodzić.
Czym zastąpić słodycze, aby nie pójść w kierunku niezdrowych słodzików? Wbrew pozorom alternatyw dla słodyczy jest całkiem sporo.
Spis treści:
- Czym zastąpić słodycze - gotowa lista
- Czym zastąpić biały cukier
- Dlaczego warto ograniczyć jedzenie słodyczy
- Jak zrezygnować ze słodyczy w 5 krokach
Czym zastąpić słodycze: gotowa lista
- Świeże owoce - sprawdź jednak ile kalorii mają owoce by nie sięgać po te najsłodsze,
- pieczone jabłko,
- 2-3 kostki gorzkiej czekolady,
- suszone owoce, także chipsy owocowe,
- budyń,
- kisiel,
- jogurt naturalny,
- zdrowe batony zbożowe,
- orzechy,
- koktajle warzywno-owocowe,
- wafle ryżowe z niskosłodzonym dżemem,
- świeża marchewka,
- lody z bananów / malin / truskawek zmiksowanych z jogurtem naturalnym,
- pudding z chia.
Czym zastąpić cukier?
Cukier to nie tylko słodycze. Jeśli nie chcesz odmawiać sobie domowego ciasta lub nie wyobrażasz sobie kawy bez cukru, możesz go zastąpić. Oto zdrowe zamienniki cukru:
- erytrytol,
- stewia,
- ksylitol.
Erytrytol nie jest metabolizowany w organizmie, zatem można uznać, ze nie dostarcza kalorii. Ksylitol czyli cukier brzozowy, zawiera 2 razy mniej kalorii, niż zwykły cukier buraczany.
Nie oszukuj się, że cukier trzcinowy, brązowy czy kokosowy to dobre zamienniki białego cukru. Mają tyle samo kalorii, co biały cukier - około 400 kcal w 100 g.
Dlaczego warto ograniczyć jedzenie słodyczy?
Eliminując z diety słodzone napoje możesz pozbyć się 2-3 kilogramów w ciągu roku. Ważne, by nie szukać niezdrowych zamienników ulubionych napojów, a postawić na wodę i niesłodzone soki warzywne. Zawarte w słodkich napojach substancje słodzące mogą obniżać wydajność nerek, powodować biegunkę, przyczyniać się do powstania cukrzycy.
Ograniczenie słodyczy przyniesie korzyści skórze: wysokoglikemiczne produkty nasilają bowiem zmiany trądzikowe, a także zmniejszają elastyczność skóry, która szybciej się starzeje.
Pochłanianie zbyt dużej ilości cukru, odbija się niekorzystnie także na wyglądzie włosów. Przesuszone i osłabione łatwiej wypadają.
Na pewno nie trzeba wspominać też o tym, jak bardzo cukier niszczy szkliwo zębów. Nadwaga i otyłość także nie są ani zdrowe, ani specjalnie estetyczne. Być może zastanawiasz się czym zastąpić słodycze, ponieważ zauważyłaś, że przytyłaś.
Jak zrezygnować ze słodyczy w 5 krokach?
- Ciastka, batoniki, czekoladki zastąp owocami - zawierają mniej cukru, a przy tym są wolne od polepszaczy typu syrop glukozowo-fruktozowy. Jednocześnie zaspokoją twój apetyt na słodkie.
- Pozwalaj sobie od czasu do czasu na małe „grzeszki” - kilka kostek czekolady co jakiś czas na pewno nie wpędzi nikogo w otyłość. Grunt to umiar.
- Powiedz innym, że rezygnujesz ze słodyczy. Jeśli osoby z twojego otoczenia będą wiedziały, że z tym walczysz, nie będą cię częstować. Kto wie, może nawet ktoś się przyłączy?
- Zacznij od małych wyrzeczeń - 10 dni bez batoników to cel łatwiejszy do osiągnięcia, niż 100 dni. Kiedy wytrwasz tydzień w swoim postanowieniu, na pewno pokusisz się o więcej.
Artykuł został pierwotnie opublikowany 21.01.2013 na zlecenie Edipresse.
Czytaj więcej na temat zdrowego odżywiania:
Chipsy warzywne - jak zrobić zdrowe chipsy?
Od czego zacząć odchudzanie?
Woda z cynamonem na odchudzanie. Nowy hit?