Jak się odżywiać w czasie podróży?

Spożywaj lekkie posiłki – postaraj się spożywać jedzenie świeże i z ograniczoną ilością tłuszczu
Wakacje to czas odpoczynku, często jednak, aby dotrzeć w upragnione miejsce, czeka nas kilka godzin jazdy samochodem. Zastanawiasz się co zabrać do jedzenia w daleką podróż? Czy lepiej przygotować posiłek w domu czy też zjeść coś w przydrożnej restauracji? Zobacz, jak prawidłowo odżywiać się w podróży!
/ 04.07.2011 10:21
Spożywaj lekkie posiłki – postaraj się spożywać jedzenie świeże i z ograniczoną ilością tłuszczu

Jadąc w daleką podróż szczególnie z dziećmi należy starannie zaplanować, co będziemy jedli przez cały dzień. Poniżej przedstawiam wskazówki które ułatwią to zadanie:

  • Nie zabieraj ze sobą w podróż przekąsek typu chipsy czy snacki oraz słodyczy (batoniki, czekoladki). Produkty takie spożywane w czasie jazdy mogą wywołać mdłości, niestrawność oraz inne problemy żołądkowe.
  • Spożywaj lekkie posiłki – postaraj się spożywać jedzenie świeże i z ograniczoną ilością tłuszczu. W czasie podróży unikaj również zbyt dużych ilości błonnika.
  • Unikaj produktów wzdymających i ciężkostrawnych – tego dnia zapomnij o produktach takich jak: fasola, groch i inne strączkowe, kapusta, szpinak, cebula, ostre przyprawy oraz produkty smażone.

Zobacz także: Jakich produktów unikać przygotowując posiłki dla dzieci?

  • W restauracjach i barach – w czasie długiej podróży warto zatrzymać się na obiad w restauracji. Jednak należy zwróć uwagę czy podawane jedzenia jest świeże. Unikaj spożywania posiłków typu fast-food (np. hot-dogi, zapiekanki, hamburgery).
  • Przed wyjazdem możesz przygotować jedzenie w domu, jednak na dłuższą podróż ta metoda się nie sprawdza, szczególnie kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura (jedzenie szybko ulega zepsuciu, kiedy jest przechowywane w nieprawidłowy sposób). Kiedy przygotujesz posiłek w domu, możesz razem z rodziną zatrzymać się na piknik – będzie to doskonała okazja na odpoczynek podczas podróży.
  • Rób częste przerwy na posiłek – lepiej jest częściej zatrzymać się na posiłek niż spożywać jeden np. składający się z dwóch dań. Kiedy zjesz dużą porcję poczujesz uczucie zarówno sytości jak i zmęczenia/senności, co może być niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu.
  • Nie zapominaj o napojach – w czasie jazdy ważne jest, aby uzupełniać potrzebne płyny (szczególnie istotne jest to w czasie upałów). Najlepiej spożywaj wodę niegazowaną. W przypadku niedoborów płynów może osłabić to Twoją koncentracje, powodować rozdrażnienie i bóle głowy. Unikaj napojów gazowanych (mogą być przyczyną wzdęć).

Alkohol kategorycznie zabroniony – zarówno w dniu, w którym wybieramy się w podróż jak i dzień wcześniej należy całkowicie wyeliminować alkohol (dotyczy to zarówno kierowców jak i pasażerów) Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną wypadków jest właśnie alkohol.

Zobacz także: Jedzenie w proszku - co jest w środku i jak działa na nasz organizm?

Redakcja poleca

REKLAMA