Sól nie tylko z solniczki
Tempo i wymagania współczesnego życia zmuszają nas do jedzenia poza domem, korzystania z restauracji oraz spożywania potraw, na przyrządzenie których nie mamy wpływu. Tymczasem gotowy lunch w restauracji wyczerpuje całodobową zalecaną ilość sodu. A przecież na tym jednym posiłku nasz kontakt z solą się nie kończy!
Przeciętny Polak spożywa przeciętnie 2-3 razy więcej soli niż przewidują zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Zalecenie mówi, by nie spożywać więcej niż 5 g soli dziennie. Obejmuje to sól pochodzącą ze wszystkich źródeł: tę dodawaną do potraw, jak i znajdującą się w produktach.
To co wysypujemy bezpośrednio z solniczki na spożywane potrawy i produkty stanowi około 40% puli jonu sodowego dostarczanego do organizmu. Pozostałe 60% pochodzi z tzw. pozasolniczkowych źródeł sodu: około 25% z wędlin, 20% z pieczywa, a 15% z pozostałych produktów spożywczych.
Dlaczego lepiej unikać soli?
Nadmiar soli szkodzi i może powodować:
- nadciśnienie tętnicze,
- udar mózgu,
- zawał serca,
- osteoporozę,
- raka żołądka.
Zobacz też: Odwodnienie - jak je rozpoznać?
Jak ograniczyć spożycie soli?
Przedstawiam sposoby jak stopniowo ograniczyć ilość spożywanej soli:
- Ogranicz spożycie produktów wysokoprzetworzonych, z puszki, żywności wygodnej, gotowej do spożycia po odgrzaniu. Staraj się raczej przygotowywać posiłki samodzielnie „od zera”.
- Zapomnij o słonych paluszkach, krakersach, solonych orzeszkach, zupkach z torebek.
- Ostrożnie z kiszonkami – jedz je w umiarkowanej ilości.
- Czytaj etykiety! Zawartość sodu jest zwykle umieszczona po ilości tłuszczu i cholesterolu. Wybieraj produkty o najmniejszej ilości soli.
- Jeśli możesz, zjadaj obiad w domu, samodzielnie przygotowuj posiłki, bo masz wtedy większy wpływ na zawartość jonu sodowego w pożywieniu.
- Kiedy żywisz się poza domem, np. w restauracji, proś o wartość żywieniową danej potrawy, pytaj o zawartość soli.
- Przyzwyczaj się do mniej słonego smaku – nie jest to wcale takie trudne.
- Usuń solniczkę ze stołu lub z zasięgu wzroku.
- Jeżeli nie wyobrażasz sobie przygotowania obiadu bez użycia soli, dodaj ją pod koniec gotowania, potrzebna do nadania smaku ilość soli będzie wtedy mniejsza.
- Stosuj naturalne przyprawy zamiast soli, np. świeże i suszone zioła. Unikaj przypraw wieloskładnikowych, ponieważ często w ich składzie są środki konserwujące zawierające jon sodowy. Nie używaj glutaminianu sodu.
- Używaj soli sodowo-potasowej, która zawiera mniej sodu, lub soli niskosodowej specjalnego przeznaczenia żywieniowego wzbogaconej w magnez.
- Wybierając ser na kanapkę, sięgnij raczej po biały niż żółty.
- Do przygotowania kanapek nie używaj białego pieczywa, lecz chleb razowy, zapomnij o bagietkach i kajzerkach, które mają najwięcej jonu sodowego ze wszystkich rodzajów pieczywa.
- Unikaj pieczywa dietetycznego, bo jego długi termin ważności zapewniają substancje chemiczne zawierające jon sodowy.
- Wybierając wędlinę pamiętaj, że im wędlina jest bardziej sucha, tym zawiera więcej jonu sodowego.
Zobacz też: Etykiety na opakowaniach pod lupą!