Jedz w ciszy, zjesz mniej słodyczy!

Walczysz z ochotą na słodycze? Mamy dla ciebie wskazówkę, która pozwoli ci ograniczyć ochotę na smak słodki. Wszystko to osiągniesz, nie rezygnując z przyjemności jedzenia.
Na biurku leżą nadgryziony pączek, kawa, notes z długopisem i klawiatura. fot. Fotolia

Nie od dziś powtarzamy, że posiłki powinno się spożywać w spokoju. Znacznie lepiej kontrolujesz apetyt i odczuwasz poziom najedzenia, gdy w pełni skupiasz się na doznaniach zmysłowych płynących z pokarmów. Nie bez znacznie jest także fakt, że dzięki uważnemu jedzeniu po prostu cieszysz się smakiem.

Hałas w samolocie a smak

Uczeni z Uniwersytetu Cornell dostarczają kolejnych argumentów. Tym razem naukowcy skupili się na oddziaływaniu hałasu na odczuwanie smaku.
Przypomnij sobie jak się czujesz, gdy w godzinach szczytu, w biurowej stołówce, próbujesz zjeść obiad? Jesz szybko i w zasadzie nie bardzo wiesz co, zachowujesz się jak robot! Jedną z przyczyn jest poziom hałasu, jaki panuje w takim miejscu.

Jedzenie na pocieszenie? To nie działa i mamy na to kosmiczne dowody

Badanie przeprowadzono w samolotach sprawdzając odczuwanie smaku przez pasażerów linii lotniczych. Okazuje się, że hałas tłumi smak słodki, zaś podkreśla umami (mięsno-słony smak). Zatem jeśli w stresie, w biurze wypełnionym głosami kilkunastu pracowników, sięgasz po słodką przekąskę nie przyniesie ci ona satysfakcji, a jedynie zaszkodzi figurze.

Jak zautomatyzować zdrowe nawyki żywieniowe?

Rytuał jedzenia

Wiele razy przekonywałyśmy, że warto stawiać na zdrowsze odpowiedniki słodyczy, a z ich jedzenia robić rytuał. W ciszy, spokoju, możesz w pełni cieszyć się słodkim smakiem dobrej jakości słodkości.

Fakt, że chaos i hałas zwiększa intensywność smaku umami, który kojarzony jest między innymi z żywnością fast-food, także działa na twoją niekorzyść. Oznacza, że, gdy jest głośno chętniej sięgniesz po słoną, kaloryczną żywność typu: chińczyk, zestaw ze smażonym kurczakiem i frytkami.

To jak odczuwasz smak i w konsekwencji ile zjadasz, zależy zatem nie tylko od samego posiłki, ale także, w dużym stopniu, od otoczenia, w jakim jesz.

Detoks cukrowy – wyeliminuj cukry dodane, nie bój się cukru naturalnego!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
osiągaj szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! wejdź teraz na igortreneronlinepl i wygraj 10 tysięcy złotych!
/rok temu
Ja dzięki WygodnejDiecie w zasadzie całkowicie zrezygnowałam ze słodyczy. Dzięki nim jem smacznie, świeżo i do syta a przez to wcale nie ciągnie mnie do podjadania słodkości!
/rok temu
U mnie to czy jadłam w ciszy czy w jakimś hałasie nie miało żadnego znaczenia, ponieważ pochłaniałam słodycze jak szalona. Potrafiłam się obudzić w nocy i szukać czekolady. No i odbiło się to na mojej wadze :( Ale w końcu zaczęłam walkę z moimi demonami i powoli chudłam. A jak jeszcze dodałam do tego IQacai to już w ogóle poszło. Łącznie zgubiłam 15 kg i teraz rzadko kiedy pozwalam sobie na słodkości, bo wiem jak trudno później schudnąć.