Kto nie powinien jeść czosnku niedźwiedziego? Przeciwwskazania mogą dotyczyć każdego

czosnek niedźwiedzi przeciwwskazania fot. Adobe Stock, Madeleine Steinbach
Podstawowym przeciwwskazaniem do jedzenia czosnku niedźwiedziego jest nieznajomość wyglądu rośliny i niepewność, czy to czosnek niedźwiedzi. Zdrowotne przeciwwskazania do jedzenia czosnku niedźwiedziego nie są częste. Obejmują np. problemy z krzepnięciem krwi i zbliżające się zaplanowane operacje.
/ 02.05.2022 05:47
czosnek niedźwiedzi przeciwwskazania fot. Adobe Stock, Madeleine Steinbach

Przeciwwskazania do jedzenia czosnku niedźwiedziego nie są w większości przeciwwskazaniami zdrowotnymi. Główne zagrożenie związane z jedzeniem czosnku niedźwiedziego polega na jego pomyleniu z innymi roślinami, które są niejadalne.

Spis treści:

  1. Nieznajomość wyglądu czosnku niedźwiedziego
  2. Przeciwwskazania zdrowotne do jedzenia czosnku niedźwiedziego
  3. Efekty uboczne jedzenia czosnku niedźwiedziego

Nieznajomość wyglądu czosnku niedźwiedziego: przeciwwskazanie

Głównym przeciwwskazaniem do jedzenia czosnku niedźwiedziego jest zbieranie go na własną rękę, bez pewności jak wygląda, a także pozyskiwanie czosnku z nieznanych źródeł. Domowa uprawa czosnku niedźwiedziego eliminuje te zagrożenia.

Rozpoznanie czosnku niedźwiedziego jest stosunkowo łatwe. Czosnek niedźwiedzi ma wiele charakterystycznych cech, które go wyróżniają: wydłużone liście i charakterystyczny czosnkowy zapach wyczuwalny z daleka. Niedoświadczeni zbieracze czosnku mogą pomylić go jednak z roślinami o podobnych liściach. Jeśli nie masz pewności, że to czosnek niedźwiedzi, nie jedz go i nie zbieraj.

Rośliny, do których podobny jest czosnek niedźwiedzi to: konwalia i (rzadsze) obrazki plamiste. Liście konwalii są trujące, a obrazki plamiste mogą powodować problemy z oddychaniem.

Czosnek niedźwiedzi a konwalia

Zarówno konwalie, jak i czosnek niedźwiedzi mają wydłużone liście, które mogą być dość podobne, gdy są małe. Po zakwitnięciu nie zdarzają się raczej pomyłki, bo kwiaty tych roślin są bardzo różne. Liście konwalii i czosnku niedźwiedziego wyróżniają szczegóły:

  • liście konwalii są zazwyczaj grubsze i bardziej mięsiste,
  • liście czosnku niedźwiedziego są dłuższe i bardziej podłużne,
  • czosnek niedźwiedzi ma wyraźny „czosnkowy” zapach po przerwaniu liścia.

liście konwalii są podobne do liści czosnku niedźwiedziegofot. Liście kowalii/ Adobe Stock, helenedevun

liście czosnku niedźwiedziegofot. Liście czosnku niedźwiedziego/ Adobe Stock, Martin Schlecht

Najlepszą metodą na rozróżnienie czosnku niedźwiedziego od konwalii jest właśnie kierowanie się zapachem. Jeśli nie czujesz wyraźnego aromatu czosnku po powąchaniu przerwanego liścia, lepiej nie traktuj tej rośliny jako czosnek niedźwiedzi. Może być to młoda, trująca konwalia.

Czosnek niedźwiedzi a obrazki plamiste

Obrazki plamiste, czyli arum maculatum to nieczęsto występujące w Polsce rośliny, które rosną w podobnych warunkach, co czosnek niedźwiedzi. Choć ich liście nie są bardzo podobne do liści czosnku niedźwiedziego, zagrożenie stanowi ich przypadkowe zerwanie i potraktowanie jako liścia czosnku niedźwiedziego.

Przypadkowe zjedzenie tej rośliny grozi wystąpieniem nieprzyjemnego pieczenia w gardle, a może powodować nawet opuchnięcie dróg oddechowych i problemy z oddychaniem. To przez dużą zawartość soli szczawianów wapnia. Jeśli zbierasz czosnek niedźwiedzi, rób to bardzo uważnie, by uniknąć przypadkowego dostania się do twojego koszyka innych roślin.

arum maculatum - roślina podobna do czosnku niedźwiedziegofot. Arum maculatum/ Adobe Stock, Iva

Przeciwwskazania zdrowotne do jedzenia czosnku niedźwiedziego

Nie ma wielu przeciwwskazań zdrowotnych do jedzenia czosnku niedźwiedziego. W niewielkich ilościach to roślina polecana prawie dla każdego. Właściwości czosnku niedźwiedziego sprawiają, że wzrastają wartości odżywcze potraw, w których się znajduje.

Mimo to niektórzy muszą uważać przy spożyciu czosnku niedźwiedziego. Nie powinni jeść go za dużo, w „leczniczych”, większych dawkach. Czosnek niedźwiedzi stosowany jako przyprawa (najczęściej suszony) nie jest przeciwwskazany.

Czosnek niedźwiedzi a problemy z krzepnięciem

Czosnek i czosnek niedźwiedzi mają właściwości rozrzedzające krew. To dla większości osób zaleta, bo zmniejsza to ryzyko wystąpienia zawałów i innych nagłych problemów z krążeniem. Za dużo czosnku niedźwiedziego nie mogą jeść jednak osoby z problemami z krzepnięciem krwi, gdyż czosnek je wzmaga.  Nie jedz czosnku niedźwiedziego także jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe rozrzedzające krew.

Czosnek niedźwiedzi a operacje

Czosnek rozrzedza krew i wydłuża nieznacznie okres jej krzepnięcia. Przed operacjami powinno się unikać wszelkich środków obniżających krzepnięcie krwi. Dobrym posunięciem jest odstawienie czosnku niedźwiedziego na 2 tygodnie przed planowanymi operacjami i zabiegami.

Czosnek niedźwiedzi a wrzody żołądka i dwunastnicy

Wiele prozdrowotnych właściwości czosnku niedźwiedziego wynika z jego ostrego, aktywnego działania. Czosnek jest bogaty w naturalne antybiotyki i związki aromatyczne. Są zdrowe, ale lekko drażnią śluzówki układu pokarmowego.

Po zjedzeniu czosnku odczuwasz charakterystyczne szczypanie w język. Tak samo czosnek działa na pozostałe odcinki przewodu pokarmowego. Lepiej nie stosować świeżego czosnku, jeśli twoja śluzówka jest wrażliwa, czyli:

Czosnek niedźwiedzi a alergie

Jeśli masz uczulenie na zwykły czosnek lub cebulę, uczulać może cię też czosnek niedźwiedzi. Jeśli twoje reakcje alergiczne są ostre, nie jedz go wcale. Jeśli alergia objawia się słabo lub umiarkowanie, możesz wykonać próbę i sprawdzić, czy wystąpią objawy po niewielkiej porcji czosnku niedźwiedziego. 

Efekty uboczne jedzenia czosnku niedźwiedziego

Po zjedzeniu czosnku niedźwiedziego w większych ilościach mogą nastąpić efekty uboczne. Większość z nich jest związana ściśle z przedstawionymi już przeciwwskazaniami:

  • ból brzucha (przez irytację śluzówki żołądka lub jelit),
  • nieprzyjemny zapach oddechu,
  • objawy alergiczne: wysypki, zaburzenia oddechu, katar.

Źródła:

Satyal P, Craft JD, Dosoky NS, Setzer WN. The Chemical Compositions of the Volatile Oils of Garlic (Allium sativum) and Wild Garlic (Allium vineale). Foods. 2017 Aug 5;6(8):63. doi: 10.3390/foods6080063. PMID: 28783070; PMCID: PMC5575638.
Pavlović DR, Veljković M, Stojanović NM, Gočmanac-Ignjatović M, Mihailov-Krstev T, Branković S, Sokolović D, Marčetić M, Radulović N, Radenković M. Influence of different wild-garlic (Allium ursinum) extracts on the gastrointestinal system: spasmolytic, antimicrobial and antioxidant properties. J Pharm Pharmacol. 2017 Sep;69(9):1208-1218. doi: 10.1111/jphp.12746. Epub 2017 May 23. PMID: 28543032.
 

Czytaj także:
Woda brzozowa jest zdrowa, ale nie dla każdego. Kto nie powinien pić soku z brzozy? Oto przeciwwskazania
Chrzan jest zdrowy, ale nie każdy powinien go jeść. Na co szkodzi chrzan?
Pokrzywy są zdrowe, ale nie dla każdego. Jakie są przeciwwskazania do jedzenia i picia pokrzyw?

Redakcja poleca

REKLAMA