W swojej praktyce często słyszę od pacjentów, że w ich pracy nie da się zdrowo odżywiać - nie ma czasu, bufetu, przerw na jedzenie itp. Również pracowałam u kogoś i wiem, że czasami może to być kłopotliwe, ale jednak nie jest to regułą. Niejednokrotnie nie mamy po prostu świadomości jak ważne jest regularne jedzenie, nie mamy ustalonych priorytetów, a do tego brakuje właściwej organizacji czasu pracy. Skoro funkcjonuje przerwa na papierosa, to tym bardziej powinna funkcjonować przerwa na posiłek.
Racjonalne, zdrowe odżywianie odbywać się powinno co 3 godziny, co daje 5-6 posiłków w zależności od długości naszego dnia.
W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie ile godzin poza domem faktycznie przebywamy podczas dnia pracy, a następnie przyporządkować do niego ilość przewidzianych posiłków. Zazwyczaj są to 3 posiłki. Z przekąskami łatwo sobie poradzić wybierając owoce, warzywa i ich przetwory, kanapki, płatki, jogurty itd. Unikajmy wszelkiego rodzaju fast-foodów, ciast, pączków, drożdżówek, batonów, chipsów, orzeszków, lodów i słodkich napojów.
Zobacz także: Dlaczego trzeba jeść pięć posiłków dziennie?
Więcej problemów przysparza nam obiad, szczególnie wtedy, gdy w pracy nie ma normalnego bufetu. W takiej sytuacji jedynym dobrym rozwiązaniem jest samodzielnie przygotowany posiłek w pudełku, do czego zachęcam! Ewentualnie jedzenie na telefon, przy założeniu, że jest to np. catering dietetyczny lub inna forma zdrowego menu. Jednak kupowanie gotowego obiadu zawsze więcej kosztuje i nie każdego stać na to, by codziennie coś zamawiać; a na dodatek nie mamy pełnej wiedzy co tak naprawdę jemy.
Zobacz także: Które przekąski są najzdrowsze?
Dlatego zachęcam do samodzielnego przygotowywania obiadów: wszelkiego rodzaju zup (najlepiej przenosić je w szerokich termosach lub termo kubkach) i drugich dań np.
* ryż brązowy gotowany z dodatkiem naturalnego jogurtu i koncentratu pomidorowego, pierś z kurczaka podsmażona beztłuszczowo z czerwoną i zieloną papryką (czas przygotowania ok. 20-25 min),
* ziemniaki, brokuły i ryba gotowane na parze z dodatkiem jogurtowego dresingu (czas przygotowania 25-30 min),
* kasza gryczana z pieczonym w rękawie indykiem i warzywami: marchew, pietruszka, seler, papryka, pomidory, kalafior, szparagi ( czas przygotowania to ok. 35-40 min).
Zobacz także: Jak zmniejszyć kaloryczność potraw i zachować składniki odżywcze?