POLECAMY

Rozważania dietetyka. Jedzenie na pocieszenie? To nie działa i mamy na to kosmiczne dowody

Zdarza ci się zjeść czekoladę i twierdzić, że to przez ten podły dzień, bo deszcz pada, szef był w złym humorze…Na poprawę humoru przecież! Niestety badania pokazują, że jedzenie nie zmienia nastroju na lepszy, nawet w kosmosie.
Barbara Dąbrowska / 11 miesięcy temu
Rozważania dietetyka. Jedzenie na pocieszenie? To nie działa i mamy na to kosmiczne dowody fot. Fotolia

Do tego wpisu zainspirowała mnie ciekawa książka „Bzdiety. Czego nie powie ci dietetyk?”. Traci Mann, autorka książki, od lat prowadzi badania nad zwyczajami żywieniowymi, samokontrolą, postrzeganiem wizerunku ciała. Zajmuje się także optymalizacją żywienia astronautów.

Kosmiczne jedzenie, kosmiczne badania

Kosmiczne jedzenie nie jest smaczne, odwodnione, suche, mało aromatyczne. W efekcie astronauci w trakcie misji kosmicznych chudną. To mocno problematyczne, z punktu widzenia planowanej w przyszłości długiej misji na Marsa.

Rozważania dietetyka. Twój koszyk sklepowy jest jak twoja opinia

Pomysł był taki, by w związku z ogromnym stresem w kosmosie, podawać astronautom żywność, która poprawia im humor, by jedli więcej i nie chudli. Teoretycznie proste prawda? No cóż…

Pierwszym etapem badań były eksperymenty „naziemne” z osobami niezwiązanymi z NASA. Najpierw, w obszernej ankiecie, uczestnicy badań wskazywali dania, które wprawiają ich w dobry nastrój. Następnie pokazywano im przygnębiające filmy, a po ich obejrzeniu proponowano produkty „poprawiające humor”. Okazało się, że uczestnicy badania wcale nie czuli się dużo lepiej po zjedzeniu pocieszacza.

Rozważania dietetyka: klucz do zgrabnej sylwetki tkwi w odpowiedzi na dwa, arcyważne pytania. Wiesz, jakie?

Pocieszacz poprawiał nastrój tylko nieznacznie, ale co ciekawe, podobnie działały pokarmy neutralne (nie zostały wskazane w ankiecie jako pocieszacz) i…czas. Czas leczy rany, ale też poprawia nastrój. Taki sam efekt uzyskano za pomocą pocieszacza, neutralnego jedzenia i niejedzenia w ogóle!

Biedni astronauci!

Poza laboratorium, czyli życie w praktyce...

Jak jest w normalnym życiu, nie w laboratorium? Często jeszcze gorzej. Gdy jesteś na diecie, ale zastosujesz pocieszacz łamiąc swoje postanowienia, zaczynasz mieć wyrzuty sumienia. W efekcie możesz zjeść jeszcze więcej pocieszacza i zadręczać się jeszcze silniej. Samonakręcająca się spirala gorszego nastroju! Czy to oznacza, że nie powinnaś się w ogóle łamać?

Nie! Jesteś człowiekiem i to ludzkie, masz prawo, od czasu do czasu, zjeść produkt, który lubisz, a który nie jest uznawany za kanon zdrowia. Proszę cię tylko o jedno, nie rób tego, gdy masz podły nastrój. By w pełni docenić doznania zmysłowe płynące z jedzenia, musisz mieć otwarty umysł i uśmiech na twarzy.

Wracając do książki Traci Mann „Bzdiety. Czego nie powie ci dietetyk?” Muszę ci przyznać, że nie jestem dietetykiem z tego tytułu. O wszystkich niuansach behawioralnych związanych z żywieniem mówię moim pacjentom. Zdarza mi się radzić im, by chowali ciastka (jeśli już muszą być w domu) na najwyższe półki, tak, by ich wyjęcie wymagało wejścia do krzesło. Często to wystarcza, by powstrzymać się przed zjedzeniem słodkości. Silna wola, silną wolą, a życie, życiem :).

Rozważania dietetyka. Zastanów się - czym odżywiasz umysł?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/11 miesięcy temu
Nastroju nie zmienia, ale to niestety często stosowane jest. A później kolejne rozczarowanie bo waga poszła w dół. Taką czekoladę później słabo jest spalić. Ja pilnuję wagi i pudełka z lightdiet zamawiam, czasem na deser coś rzucą także w sumie nawet nie mam chęci na podjadanie takich załamywaczy wagowych. Kolejny mit jaki słyszałam od znajomej że podczas okresu trzeba dużo słodkiego jeść, bo organizm wtedy potrzebuje dużo energii. To też chyba można pod pocieszenie podciągnać, albo może bardziej wytłumaczenie ;)
/11 miesięcy temu
Ja jeszcze w czasie studiów pożerałam tony słodyczy i fast foodów zwłaszcza w okresie sesji, bo tak zajadałam stresy. No ale po studiach poznałam faceta i postanowiłam schudnąć. Trwało to około roku, ale z dobrą dietą IQacai i basenem w końcu osiągnęłam upragnioną wagę.