fot. Fotolia
1. Dawniej wierzono w magiczną moc czosnku
I nie chodzi tylko o używanie go jako broni na wampiry! W starożytnym Egipcie jadło się czosnek, aby mieć „serce i odwagę”, Arabowie zabierali go ze sobą na pustynię, aby unikać niespodziewanych zdarzeń.
Podobno czosnek pomaga także matadorom walczącym w korridzie.
2. Na świecie istnieje ponad 250 odmian czosnku!
Budową przypomina popularne warzywa, takie jak cebula, szczypiorek czy por, najbliżej spokrewniony jest jednak z…lilią. Uprawiany jest na całym świecie, najbardziej zaś upodobał sobie Hiszpanię, Egipt i Indie.
3. Czosnek pochodzi z Azji
Pochodzi z Azji. Wykorzystywany był również przez starożytnych Rzymian, Greków i Egipcjan. Wszędzie był doceniany i szanowany - wzmianki na jego temat pojawiły się m.in. we wnętrzach piramidy Cheopsa, w kreteńskim pałacu Knossos czy w ruinach Pompei.
Zobacz także: Czosnek – naturalny sposób na przeziębienie
4. Mrożony czosnek nie traci smaku ani właściwości
Posiekany, a następnie zamrożony tuż po zbiorach, zachowuje świeżość oraz cenne właściwości.
5. Czosnek to przyprawa uniwersalna
Jest elementem dań kuchni śródziemnomorskiej, europejskiej, rosyjskiej, indyjskiej czy japońskiej. Dodajemy go do mięs, sałatek, dań makaronowych. Świetnie pasuje do potraw pełnych ziół, sprawdzi się także w przygotowaniu marynat. Jeśli mamy mało czasu, a przy okazji obieranie i krojenie przyprawia nas o ból głowy, warto sięgnąć po czosnek mrożony. To wygodne rozwiązanie bez względu na sezon!
Źródło: Na podstawie materiałów prasowych Frosta
Zobacz także: Sposób na łatwiejsze obieranie czosnku