pH w przewodzie pokarmowym z prawidłową i ze zniszczoną florą jelita grubego/ ryc. Dr. Jacob’s Poland
Co się dzieje z organizmem, gdy jest zakwaszony? Zmniejsza się jego zdolność do regeneracji uszkodzonych komórek, usuwania toksyn, odpowiedniego wchłaniania składników mineralnych i odżywczych. Zakwaszenie organizmu może wystąpić zarówno u osób starszych, jak i u dzieci. Jednak najczęściej ten problem dotyczy osób po 35. roku życia. Najczęstsze dolegliwością związane z zakwaszeniem organizmu to: częste bóle głowy, pleców, a także dolegliwości jelitowe, częste zgagi.
Jaką rolę w detoksykacji organizmu pełni wątroba?
Wątroba to narząd odpowiadający m.in. za detoksykację organizmu, produkcję soków trawiennych, magazynowanie glukozy, a także wydalanie amoniaku wytwarzanego przez panujące w jelitach bakterie gnilne i drożdżaki (dziennie około 5000 mg). Przy diecie obfitującej w białko zwierzęce lub roślinne, ilość produkowanego amoniaku, znacznie się zwiększa.
Ze względu na wysoką toksyczność amoniaku, jego usunięcie z organizmu ma pierwszeństwo przed wszelkimi innymi procesami regulacji, takimi jak utrzymanie równowagi gospodarki energetycznej i kwasowo-zasadowej. Nadmiar amoniaku w organizmie bardzo obciąża wątrobę, blokuje oddychanie komórkowe i w ten sposób pozbawia nas energii. Zjawisko to jest przyczyną syndromu ciągłego zmęczenia.
Aby wydalić trujący amoniak, organizm musi zużyć dużo energii z przemiany materii. Może to tłumaczyć fakt szybkiej utraty wagi w dietach bogatych w białko. Jednak taka początkowa strata kilogramów, kończy się najczęściej ponownym i dużo większym przybieraniem na wadze, a dodatkowo zaburzeniami metabolizmu, kamieniami nerkowymi lub wręcz uszkodzeniami nerek, bólami stawów, brakiem energii i zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej.
Jeżeli organizm od dłuższego czasu jest zakwaszony, wątroba nie jest w stanie przerobić odpowiedniej ilości amoniaku i proces odtruwania przejmują nerki. Jednakże długotrwały kontakt z amoniakiem jest dla nich bardzo szkodliwy – zaczynają się stany zapalne nerek, upośledzenia ich funkcji, a także podwyższone ryzyko zachorowalności na raka, co potwierdzają liczne testy kliniczne prowadzone u osób spożywających dużo mięsa. Niewłaściwe środowisko jelit i nadmierne spożycie białek, to przyczyny podtruwania ciała amoniakiem.
Warto wiedzieć: Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu?
Jak przywrócić odpowiednie pH w jelitach?
Aby przywrócić odpowiednie pH w jelitach, należy je oczyścić ze szkodliwych mikroorganizmów produkujących toksyny, w tym kwasy i amoniak. Usunięcie źródła trucizn pozwoli na regenerację wątroby i przywrócenie jej prawidłowego działania. Zmiana nawyków żywieniowych, tj. dieta bogata w pokarmy zasadowe i uzupełnienie cytrynianów oraz pozbycie się niezdrowych przyzwyczajeń, zapobiegnie ponownemu zakwaszeniu. Przywrócenie naturalnej flory jelit wzmocni ich śluzówkę, poprawi trawienie oraz dostarczy wiele cennych składników pokarmowych.
Jak zregenerować wątrobę?
Wątroba słynie ze swoich możliwości regeneracyjnych. Jest to narząd, który nawet w przypadku dużego wyniszczenia, może odzyskać całkowitą sprawność. Wyjątkiem jest marskość wątroby, gdzie następują nieodwracalne zmiany w jej budowie.
– Jednym ze sposobów na szybką regenerację wątroby oraz przywrócenie jej sprawnego działania są produkty bogate w kwas mlekowy, witaminy z grupy B oraz cholinę, która oczyszcza wątrobę ze złogów tłuszczowych. Dodatkowo można wspomóc się niektórymi proszkami zasadowymi składającymi się z cytrynianów zawierających minerały działające zasadowo, takich jak magnez, potas, wapń. Cytryniany mają ważną właściwość: nie zmieniają pH jelit – działają dopiero w komórce. Są to naturalne składniki odpowiedzialne za prawidłowe spalanie pokarmów i eliminację kwasów. Codzienna porcja takiego proszku zasadowego zawiera tyle substancji działających zasadowo co 1,6 kg świeżych warzyw – uważa Radosław Araszkiewicz z Dr. Jacob’s Poland.
Dieta zapobiegająca zakwaszeniu organizmu
Pierwszym krokiem w walce z zakwaszeniem organizmu jest baczne przyjrzenie się dotychczasowej diecie. Należy wyeliminować, bądź znacznie ograniczyć, mięso, fast foody, kawę, czipsy, alkohole, nikotynę, słodycze, sól i produkty mleczne. Dotychczasowe nawyki żywieniowe należy zastąpić dietą bogatą w warzywa i owoce oraz przyjmowanie około 2-3 litrów dziennie neutralnych płynów, takich jak woda, herbata zielona, ziołowe napary czy napoje niskokaloryczne. Duże działanie alkalizujące mają szparagi, pietruszka, świeży szpinak, brokuły, czosnek, cebula, stewia, oliwa z oliwek, kasza jaglana.
Zobacz także: Dieta oczyszczająca - co to takiego?!
Czy trzeba zrezygnować z kawy?
Jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy, wcale nie musisz z tego rezygnować. Zastąp ten silnie zakwaszający napój jego zdrowym odpowiednikiem. Prebiotyczne kawy są alternatywą dla tych, którzy są uzależnieni od kofeiny – głównej przyczyny wypłukiwania magnezu z organizmu.
– Są to kawy bogate w magnez, a także w błonnik, który tworzy w żołądku i jelitach cienką powłokę ochronną zawierającą wartościowe minerały: magnez i wapń. Dodatkowo zawierają polifenole z granatu, które korzystnie wpływają na serce i układ krążenia oraz hamują procesy starzenia. Jedna filiżanka takiej kawy ma tyle minerałów zasadowych, co 100 g warzyw – podaje Radosław Araszkiewicz. Kawy te pomagają utrzymać naturalny balans kwasowo-zasadowy i można je pić w każdej ilości.
Relaks
Stres napina mięśnie i spłyca oddech. Jeśli jest ciągły, bez przerwy na relaks, powoduje powstawanie dużych ilości substancji kwaśnych w organizmie. Ważny jest więc czas na odpoczynek oraz prawidłowy oddech. Wdech zasila w energię, a wydech jest najlepszym sposobem odkwaszania. Dla relaksu i w walce z zakwaszeniem, pomóc nam może głębokie oddychanie przeponą. Ćwiczenia tego lepiej nie robić po większym posiłku. W pozycji leżącej bądź siedzącej umieść swoje ręce na brzuchu, na przemian wykonując wolne i głębokie wdechy i wydechy, kontrolując przy tym pracę przepony.
Polecamy: Czy twój organizm jest zakwaszony?
Źródło: udostępnione przez praktycy.com/ mk