Czy Twój organizm jest zakwaszony?

Nadmiar soli w diecie może być przyczyną problemów z pamięcią. / fot. Sxc.hu
To, co jemy, ma wpływ na naszą równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Ważne jest zachowywanie odpowiednich proporcji między produktami zakwaszającymi a alkalizującymi, gdyż zachwianie tej równowagi może być groźne dla naszego zdrowia. Sprawdź, jakie produkty zakwaszają, a jakie alkalizują nasz organizm.
/ 21.07.2011 12:14
Nadmiar soli w diecie może być przyczyną problemów z pamięcią. / fot. Sxc.hu

Równowaga kwasowo-zasadowa

Bardzo ważne dla naszego zdrowia jest odpowiednie utrzymywanie stężenia jonów wodorowych (H+) w naszym organizmie. U osób zdrowych stężenie jonów wodorowych jest utrzymane w granicach: płynu pozakomórkowego (pH około 7,4), soku żołądkowego (pH średnio 1,5), treści jelitowej (pH około 8,0), moczu (pH około 5).

Spożywany przez nas pokarm jest trawiony i rozkładany w różny sposób. Przemiany metaboliczne prowadzą do uwolnienia składników, które zakwaszają bądź alkalizują nasz organizm. Nieprawidłową gospodarkę kwasowo-zasadową nazywa się odpowiednio kwasicą i zasadowicą, które zagrażają naszemu życiu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta mająca na celu zachowania odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej.

Pierwiastki kwasotwórcze to chlor, fosfor, siarka, natomiast zasadotwórcze: sód, potas, wapń, magnez czy żelazo.

Zobacz też: Co to jest kwasica?

Produkty zakwaszające i alkalizujące:

Zakwaszające

Alkalizujące

Mięso i jego przetwory

Ryby i owoce morza

Jaja

Sery żółte

Produkty zbożowe

Tłuszcze

Słodycze (czekolada, cukier, dżemy, jogurty słodzone)

Piwo, wino

Sól

Ketchup, majonez

Kawa, herbata czarna

Soja, groch

Żurawina

Mleko i jego przetwory

Większość warzyw (w tym ziemniaki)

Większość owoców

Kasza jaglana, kasza gryczana

W grochu oraz soi przeważają składniki zakwaszające, natomiast w fasoli – alkalizujące.

Kwasy

Kwaśny smak owoców jest spowodowany kwasami organicznymi w nich zawartymi. Większość owoców i warzyw ma charakter zasadotwórczy. Jednak w niektórych znajdują się pewne kwasy organiczne wykazujące pewne działanie kwasotwórcze.

Kwas cytrynowy, który znajduje się w takich produktach jak m.in. cytryny, pomidory, ananasy oraz kwas jabłkowy, który zawierają np. jabłka, pomidory, śliwki utlenia się łatwo w organizmie i dlatego działają alkalizująco.

Podobnie kwas winowy (znajdujący się w winogronach) czy szczawiowy (truskawki, rabarbar, szczaw, szpinak czy niedojrzałe pomidory) po utlenieniu są wydalane w postaci wody i dwutlenku węgla, a więc działa zasadotwórczo.

Natomiast kwas benzoesowy, który znajduje się przykładowo w żurawinach czy borówkach, nie jest spalany, lecz ulega połączeniu z innym związkiem w wątrobie i w tej postaci wydalany. A zatem ma działanie kwasotwórcze.

Siła kwasotwórcza mięsa i jego przetworów jest zdecydowanie większa niż zdolność alkalizowania większości warzyw, owoców czy mleka.

Dlatego bardzo ważne jest, aby produkty zasadotwórcze przeważały ilościowo nad produktami kwasotwórczymi w naszej diecie.

Na przykład w daniu z mięsa i kaszy powinny przeważać ilościowo alkalizujące warzywa.

Warto zwracać uwagę na produkty, które zawierają alkalizujące składniki mineralne takie jak: wapń, sód, potas, magnez, żelazo.

Najlepszym wyznacznikiem tego, czy nasz organizm jest zakwaszony, jest badanie moczu. Osoby, które spożywają duże ilości mięsa, mają odczyn moczu kwaśny, natomiast wegetarianie – zasadowy. Osoby, które stosują dietę mieszaną, powinny wydalać mocz o pH w granicach 5-7.

Zobacz też: Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Należy nadmienić, że osoby wykonujące duży wysiłek fizyczny lub sportowcy narażeni są na produkcję dużej ilości związków kwasotwórczych podczas ćwiczeń: kwasu mlekowego oraz ketonów – wyniku spalania zmagazynowanego tłuszczu, a zatem jeszcze bardziej powinni uważać na swoją dietę i świadomie odpowiednio ją komponować.

Redakcja poleca

REKLAMA