Taniec brzucha - na czym polega i co daje

Taniec zawsze stanowił świetną formę rozrywki. Z kolei taniec brzucha, dostarczał wielu estetycznych wrażeń i zachwycał swą egzotyką. Funkcjonuje też jako forma ćwiczeń, kształtujących sylwetkę oraz sposób na ujawnienie swojego temperamentu, zarażenie pozytywną energią oraz zwiększenie samoakceptacji kobiecych kształtów.
/ 25.07.2018 14:46

W starożytnym Egipcie taniec brzucha był urozmaiceniem rytuałów religijnych i tańczony przez kobiety podczas obrzędów ku czci bóstwa. Z kolei w antycznym Rzymie stał się czymś codziennym i na dobre zagościł w repertuarze rozrywek podczas hucznych przyjęć. Później, gdy zrodziło się chrześcijaństwo, taniec brzucha stał się mniej popularny, ponieważ uznano go za nieskromny, nieprzyzwoity i wzbudzający pożądanie. W dzisiejszych czasach zauważamy fascynację orientem. Taniec brzucha, znany też jako belly dance, jest często uprawiany przez kobiety, bo jest jednym ze sposobów na trening ciała.

Na czym polega belly dance?

Taniec brzucha jest rodzajem tańca improwizacyjnego, dlatego też stanowi niepowtarzalne przeżycie. Kobiety w rytm specjalnie dobranej muzyki, zazwyczaj arabskiej, wykonują swoim ciałem pełne gracji i ekspresji ruchy. Łączy się tu delikatne i finezyjne poruszanie rękami i charakterystyczne, uwodzicielskie „potrząsanie” i „kręcenie” biodrami. Prawidłowe wykonanie takich ruchów wymaga sumiennych treningów i bezdyskusyjnej systematyczności. Nie jest łatwo wypracować pewne przejścia w tańcu, jednak sama nauka dostarcza dużo pozytywnych wrażeń. Belly dance rozbudza wyobraźnię i zmysły, daje upust drzemiącym wewnątrz emocjom, a także ujawnia piękno każdej kobiety.

Co można zyskać poprzez taniec brzucha?

Taniec brzucha poprzez swój klimat, pozwala na zharmonizowanie swojego ciała i psychiki. Daje szansę na odprężenie i rozluźnienie oraz stanowi świetną przeciwwagę dla napięć psychicznych i stresów z całego dnia. Ponadto pomaga zaakceptować swoje ciało, wyzbyć się kompleksów i dostrzec w nim swoiste piękno. Podkreśla i wydobywa kobiecość oraz ujawnia atrakcyjność ciała, także pod względem erotycznym. Poza tym napawa organizm mnóstwem energii i witalnością, której tak teraz wszystkim brakuje.

Belly dance pomaga też ukształtować i wzmocnić ciało, a w szczególności:

  • mięśnie kończyn dolnych (stopy, łydki, uda) i pośladków
  • mięśnie brzucha i grzbietu
  • mięśnie ramion

Jak każda aktywność fizyczna, tak i belly dance poprawia naszą kondycję, wytrzymałość mięśni i stan skóry. Pomaga ukształtować sylwetkę, zwłaszcza w okolicach talii, wyszczuplając ją. Podczas godzinnego trenowania tańca brzucha, można spalić przeszło 400 kalorii. Istnieją również opinie, że taniec brzucha, pozwala przygotować organizm kobiety do ciąży i samego porodu (wzmocnienie mięśni brzucha i miednicy).

Belly dance z pewnością jest miłą i przyjemną formą rozrywki. Dostarcza mnóstwo wrażeń, daje szanse odkryć swoje drzemiące gdzieś talenty, a przy tym zbawiennie wpływa na zdrowie kobiet. Zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Nauczenie się tego tańca nie jest łatwe, jednak warte spróbowania. Kolejna umiejętność i to nie „byle jaka”, a także wytrwałość w działaniu oraz zdrowa, kusząca budowa ciała, zwiększają poczucie własnej wartości i poczucie atrakcyjności. I kto wie, być może kiedyś któraś z nas będzie miała okazję popisać się swoim unikatowym tańca brzucha?

To też może cię zainteresować:Minimum wysiłku, maksimum efektu. Zobacz najlepsze ćwiczenia na brzuch!Ćwiczenia na trampolinie sprawią, że stracisz nawet 10 kg! Jak zacząć trenować?