Dieta, dzięki której schudła Adele fot. ONS.pl

Sirtfood - dieta Adele, dzięki której gwiazda schudła ponad 40 kg

Adele przeszła spektakularną metamorfozę. Gwiazda schudła kilkadziesiąt kilogramów dzięki diecie sirtfood, która obecnie funkcjonuje również jako dieta Adele. Na czym polega? Oto jej najważniejsze zasady.
Marta Kosakowska / 05.03.2020 05:00
Dieta, dzięki której schudła Adele fot. ONS.pl

Dieta Adele, która jest obecnie jedną z najczęściej wyszukiwanych na świecie, to dieta sirtfood. Nie jest nowa, lecz obecnie zyskuje na popularności dzięki brytyjskiej piosenkarce. Zagraniczne media podają, że gwiazda schudła ponad 44 kilogramy, dzięki diecie oraz ćwiczeniom fizycznym (pilates, trening cardio). Dowiedz się, jakie są zasady diety, na której schudła Adele.

Spis treści:

  1. Dieta sirtfood (dieta Adele) - zasady
  2. Dieta sirtfood - etapy
  3. Dieta sirtfood - produkty
  4. Dieta sirtfood - przeciwwskazania

Dieta sirtfood (dieta Adele) - zasady

Dieta sirtfood uznawana jest za dietę odchudzającą oraz odmładzającą. Jej zasady zostały opracowane w 2016 roku przez dwóch brytyjskich specjalistów od żywienia z Uniwersytetu w Surrey: Aidana Gogginsa i Glena Mattena.

Najważniejsze założenie diety sirtfood do wprowadzenie do jadłospisu dużej ilości produktów bogatych w polifenole (związki przeciwutleniające). Ich zadaniem jest opóźnienie procesu starzenia komórek organizmu, aktywowanie sirtuin (od nich pochodzi nazwa diety), czyli białek, które są nazywane genami młodości lub genami długowieczności.

Obecnie trwają na nimi intensywne badania naukowe. Efektem stosowania diety ma być nie tylko utrata zbędnych kilogramów, ale także korzystniejszy, zdrowszy i młodszy wygląd. To styl odżywiania, który wpisuje się w najnowsze tendencje, które stawiają sobie za cel przedłużenie młodości.

Dieta sirtfood - etapy

Dieta sirtfood składa się z 2 etapów, które łącznie trwają 3 tygodnie. Na początku należy ściśle przestrzegać ograniczeń kalorycznych, lecz na dalszym etapie restrykcje kaloryczne już nie obowiązują. Najważniejsze są produkty, z których przygotowuje się zielone koktajle i posiłki.

  • I etap składa się z dwóch faz. Pierwsza z nich trwa od 3 dni. W tym czasie można spożywać 1000 kcal na dobę. Jadłospis obejmuje 3 koktajle oraz 1 posiłek. Od 4. do 7. dnia liczba kalorii zwiększa się do 1500, na co składają się 2 koktajle oraz 2 posiłki.
  • II etap trwa od 8. dnia stosowania diety. Trwa 2 tygodnie. Nie trzeba już przestrzegać restrykcji kalorycznych. Jadłospis dzienny powinien składać się z 1 koktajlu oraz 3 posiłków, przygotowanych z zalecanych produktów.

Do największej utraty wagi dochodzi w czasie 1. etatu diety. Później waga wciąż spada, lecz mniej gwałtownie. Następnie należy trzymać się menu, składającego się głównie z produktów zawierających dużą ilość polifenoli, a także wprowadzić aktywności fizyczną.

Dieta sirtfood - produkty

Dieta sirtfood obejmuje zdrowe, niskokaloryczne produkty o dużej zawartości polifenoli. Co ciekawe, to jedna z niewielu diet, która dopuszcza jedzenie gorzkiej czekolady (powyżej 85%), a także picie czerwonego wina (skórki winogron oraz kakao zawierają mnóstwo polifenoli). Jednak jadłospis bazuje głównie na warzywach, owocach, przyprawach oraz przygotowywanych z nich koktajlach, posiłkach, a także naparach.

Zalecane są:

Dieta sirtfood - przeciwwskazania

Przejście na dietę sirtfood należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Początkowe etapy diety, które zakładają niską podaż kalorii, nie dla wszystkich mogą być korzystne. Dalszy etap diety, w którym nie ma ograniczeń w spożyciu kalorii, a jedynie stosuje się dietę bogatą w sirtfood, może być stosowany wśród osób zdrowych.

Więcej o dietach odchudzających:
Dieta OXY - fazy, przeciwwskazania, efekty, opinie
Dieta ketogeniczna - zasady, keto produkty, opinie, zastosowanie
Dieta kapuściana - zasady, efekty, tygodniowy jadłospis