Sauna przyspiesza odchudzanie - popularny mit

Wizyta w saunie poprawia samopoczucie oraz zmniejsza napięcie mięśni. Przez utratę wody czujemy się lżejsi, stad nietrudno sądzić, że sauna pozytywnie wpływa na efekty odchudzania.
/ 11.03.2013 13:04

Wczasy odchudzające

Sauna - jak jest w środku?

Sauna to pomieszczenie, w którym panuje przeważnie wysoka temperatura (nawet do 120°C) oraz odpowiednia wilgotność powietrza ( w zależności od rodzaju sauny może być niska lubwysoka). Istnieje kilka rodzajów saun:

  • sauna sucha, zwana także fińską - panują w niej temperatury rzędu 85°C -120°C i bardzo niska wilgotność powietrza.
  • sauna mokra - panują tu niższe temperatury niż w łaźni fińskiej 75°C - 90°C.
  • sauna parowa, inaczej rzymska - w tym przypadku mamy znacznie niższe temperatury 43°C - 46°C, ale wilgotność powietrza wynosi 100%.
  • sauna na podczerwień, czyli infrared - źródłem ciepła są promienniki podczerwieni wytwarzające temperaturę w granicach 50°C - 60°C.

Zobacz także: Dlaczego warto wybrać się do sauny?

Wizyta w saunie - dla kogo?

Z sauny może korzystać prawie każdy. Jednak, ze względu na swoje liczne właściwości, jest szczególnie polecana dla osób:

  • chcących się zrelaksować i odpocząć,
  • chorujących na zesztywnienie stawów oraz mających problemy z napięciem mięśni,
  • otyłych (usuwanie wody i łoju),
  • z obniżoną odpornością,
  • chcących poprawić wydolność całego organizmu.

Sauna - wpływ na odchudzanie

Wysoka temperatura panująca w saunie nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, ani nie przyspiesza znacząco metabolizmu, a tym samym nie powoduje, że chudniemy. Panujące po wizycie w saunie uczucie lekkości jest spowodowane utratą wody z organizmu. Może to działać motywująco, jednak nie ma istotnego wpływu na uzyskanie szczupłej sylwetki raz na zawsze. Sauna może pomóc w odchudzaniu przez usuwanie toksyn z organizmu oraz zmniejszanie zmęczenia jakie towarzyszy nam w czasie diety. Jednak bez odpowiedniego żywienia i aktywności fizycznej, nawet ona nie pomoże z nadmiarem kilogramów.

Korzystania z sauny nie zaleca się kobietom w ciąży, osobom przeziębionym, a także tym, którzy niedawno przebyli zawał. Również kamica nerkowa, nowotwory i ostre stany reumatyczne są ogranicznikami możliwości korzystania z sauny.

Polecamy: Czy napoje odchudzające pomagają w odchudzaniu?