Poradnik: Jak dobrać kijki do Nordic Walking?

Każda osoba powinna znaleźć najwygodniejszy dla siebie zestaw odzieży, który będzie odpowiedni do uprawiania Nordic Walking.
W ostatnich latach na całym świecie, również w naszym kraju rozwinęła się groźna epidemia o nazwie „siedzący tryb życia”. Jedynym okresem, w którym możemy sobie pozwolić na chwilę czasu tylko dla siebie to wakacje, ferie i krótkie przerwy świąteczne. Wyjeżdżając na urlop możemy zadbać o własne ciało i duszę, poprawić kondycję i wymodelować sylwetkę. Ale czy możemy to robić tylko w wakacje i dni wolne od pracy? Otóż nie, gdyż czas na krótki spacer możemy wygospodarować praktycznie codziennie. Czemu więc nie spróbować Nordic Walkingu? Zanim jednak zaczniemy, dobierzmy odpowiednie kijki do tego typu marszu.
/ 01.02.2011 10:16
Każda osoba powinna znaleźć najwygodniejszy dla siebie zestaw odzieży, który będzie odpowiedni do uprawiania Nordic Walking.

Co jest największą zaletą marszu i spaceru? Dostępność! I nie chodzi tu o popularność, ale o możliwość dotarcie niemal w każde miejsce, w które nie damy rady dotrzeć samochodem czy nawet rowerem. Aktywny spacer doskonale dotlenia organizm, usprawnia działanie układu krążenia i oddechowego. Największą zaletą nordic walking jest fakt, że mogą go uprawiać ludzie starsi, jak również kobiety w ciąży, gdyż jest to jedna z najbardziej naturalnych i bezpiecznych form aktywności. Jeśli chcemy rozpocząć spacery nordic walking nie potrzebujemy wiele. Najważniejsze to chęć do ruszenia się z domu. Na początku przydadzą się również kijki do nordic walking. Jak je dobrać?

Pewnym ograniczeniem dla niektórych może być właśnie wybór odpowiednich kijków. Sama myśl na ten temat może skutecznie zniechęcić do rozpoczęcia spacerów. Wiele osób zastanawia się, jaka długość kijków będzie odpowiednia, o co pytać sprzedawcę i na co zwracać uwagę. Jeśli mamy tego typu wątpliwości warto zapoznać się z poniższymi radami. Z uwagi na to, iż w ostatnim czasie Nordic Walking jest jedną z najmodniejszych form aktywności ruchowej, na rynku pojawia się coraz większy wybór kijków. Nie wszystkie jednak zapewnią Wam bezpieczeństwo i odpowiednie warunki do ćwiczeń. Na co więc musimy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Polecamy: Zimowy spacer na wyższych obrotach

Po pierwsze warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Gdzie będziemy spacerować? Od tego, na jakim terenie mamy zamiar maszerować będzie zależał wybór kijków. Warto pomyśleć, czy kijki będą nam potrzebne do krótkich spacerów po parku i mieście, czy dłuższych wypraw w teren górzysty czy skalisty. Wiele osób uważa, że nie ma to różnicy – kijek to kijek. Prawda jest jednak taka, że ma to ogromne znaczenie. Dobór odpowiednich kijków wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo ćwiczeń i spacerów. Zacznijmy od opisania systemu „anti-shock”.

System "anti-shock" - czy się przyda?

Wszystkie kijki dobrej jakości (z wyłączeniem najtańszych modeli „z marketu”, których zakup odradzamy), wyposażone są w system amortyzujący „anti-shock”. System ten redukuje i pochłania wstrząsy wywołane uderzeniem kija o twarde podłoże. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, szczególnie dla naszych nadgarstków i łokci, ale również dla naszego komfortu. Amortyzator można w każdej chwili zablokować, a w niektórych modelach kijków istnieje możliwość stopniowania amortyzacji, co pozwala na dobór odpowiedniego stopnia niwelowania wstrząsów. Przejdźmy do kolejnego etapu wyboru kijków, a mianowicie wybór między kijkami jednoczęściowymi i regulowanymi.

Rodzaje kijków do nordic walking - co wybrać?

Kije dzielą się na jednoczęściowe i teleskopowe, czyli z regulacją długości. Typowe kijki do nordic walking mają stałą długość i nie możesz ich regulować, mogą być stosowane przez doświadczonych miłośników nordic walking. Kijki trekkingowe są dwu lub trzysegmentowe i możemy je regulować i dostosować do naszego wzrostu. Regulacja długości bardzo się przydaje, szczególnie w przypadku pokonywania nachylonego terenu. Możemy na przykład skrócić jeden kijek, a drugi rozciągnąć, dzięki czemu będziemy mogli bezpiecznie zejść i wspiąć się na stromy szlak. Kijki tego typu są polecane szczególnie początkującym adeptom nordic walking.

Ciężko zdecydować, który model kijków jest lepszy. Największą zaletą kijków jednoczęściowych jest ich wytrzymałość, stabilność i brak ryzyka złożenia podczas używania. Tego typu kijki wykonane są zazwyczaj z lepszych materiałów, na przykład z włókna węglowego. Taki materiał jest o wiele lżejszy i bardziej wytrzymały w porównaniu do aluminium stosowanego w kijkach regulowanych. Z drugiej jednak strony, kijki regulowane sprawdzą się, jeśli będą wykorzystywane przez kilka osób różnego wzrostu albo przez dorastające dziecko. Można je też bez większego problemu schować do walizki i zabrać na urlop. Wybierzmy zatem taki model, którego zalety są dla nas bardziej istotne. Poznajmy teraz tajniki doboru długości kijków.

Jak dobrać długość kijków?

Jeśli zdecydujemy się na kijek jednoczęściowy, będziemy mieć do wyboru modele o długości, co 5 centymetrów, na przykład 100, 105, 110cm, etc. Jeśli jednak decydujemy się na kijki w systemie regulowanym, ich długość możemy ustawić dokładnie co do centymetra. Odpowiednio dobrana długość kijów jest bardzo ważna ze względów komfortu marszu jak i bezpieczeństwa.

Długość każdego kijka do nordic walking jest dobierana odpowiednio i indywidualnie do wzrostu osoby, która będzie go używała. Długość te ustala się wyliczając ze wzoru: wysokość ciała x 0,68 (w cm). Wynikiem będzie odpowiednia długość kijków.

Zobacz również: Pływacki savoire-vivre - jak się zachowywać?

Wzory wzorami, ale każdy z nas jest zbudowany inaczej i wymaga indywidualnego podejścia. W związku z tym, warto samemu dobrać kijek, który będzie dla nas najwygodniejszy. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach. Po pierwsze należy założyć obuwie, w którym planujemy uprawiać nordic walking. Następnie zginamy rękę w łokciu prawie do kąta prostego. Wysokość mierzona od podłoża do górnej powierzchni dłoni, to jest długość zalecanych kijów do uprawiania nordic walking.

Dobór odpowiedniej długości kija jest też uzależniony od tempa, w jakim będziemy uprawiać tą aktywność. Dla osób dynamicznie uprawiających nordic walking wskazana jest troszkę większa długość kija niż dla osób uprawiających tą aktywność w sposób turystyczny. Jeśli więc chcemy spacerować szybko i aktywnie, wybierzmy kijki o kilka centymetrów dłuższe niż te zalecane.

• 150 – 155cm wzrostu – kije o długości 100cm
• 155 – 165cm wzrostu – kije o długości 105cm
• 165 – 170cm wzrostu – kije o długości 110cm
• 170 – 175cm wzrostu – kije o długości 115cm
• 175 – 185cm wzrostu – kije o długości 120cm
• 185 – 195cm wzrostu – kije o długości 125cm
• 195 – 200cm wzrostu – kije o długości 130cm

Redakcja poleca

REKLAMA