Poradnik: Jak ważna dla organizmu jest czysta woda?

W upalny dzień, gdy czujemy się zmęczeni i bez energii, jedna szklanka chłodnej wody jest idealnym lekarstwem i antidotum na brak sił
Czysta woda to bez wątpienia najlepszy napój dostępny dla człowieka. Woda oczyszcza i nawilża organizm, dając nam przy tym orzeźwienie i siłę. Nic dziwnego, przecież ciało człowieka w aż 70% składa się z wody. Zazwyczaj gdy mamy problemy zdrowotne, dochodzi do odwodnienia organizmu i wtedy znów woda jest dla nas niezwykle ważna. Poznajmy tajniki tego z pozoru prostego związku chemicznego i jego wpływu na nasz organizm.
/ 29.05.2011 12:35
W upalny dzień, gdy czujemy się zmęczeni i bez energii, jedna szklanka chłodnej wody jest idealnym lekarstwem i antidotum na brak sił

Ile wody potrzebujesz?

Po sporym wysiłku lub nawet po dłuższym spacerze po mieście w upalny dzień, gdy czujemy się zmęczeni i bez energii, jedna szklanka chłodnej wody jest idealnym lekarstwem i antidotum na brak sił.

Według badań, dzienne zapotrzebowanie na wodę w przypadku przeciętnego człowieka, którego aktywność fizyczna nie przekracza norm, wynosi około 30 ml na 1 kg masy ciała. Jeśli więc waga ciała wynosi 65 kg, dzienna dawka wody powinna wynosić około 2 litrów. Ilość tę należy oczywiście zwiększyć podczas upałów lub w czasie wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń wymagających większego wysiłku.

Należy jednak pamiętać, aby z wodą nie przesadzić, gdyż może to doprowadzić do wzmożonych wizyt w toalecie. Jeśli jednak zachowamy umiar, nasz organizm będzie regularnie nawadniany, a skóra będzie sprężysta i gładka.

Pamiętajmy jednak, że bardzo ważna jest regularność dostarczania płynów do organizmu. Unikajmy sytuacji, w których nie pijemy nic przez kilka godzin, a następnie w jednej chwili uzupełniamy „zapasy” wody na kilka godzin. W takiej sytuacji nasz odwodniony organizm nie jest w stanie przyswoić odpowiedniej ilości wody, która momentalnie dostaje się do pęcherza moczowego i jest wydalana na zewnątrz.

Warto przeczytać: Jak ćwiczyć, żeby pięknie wyrzeźbić mięśnie nóg?

Za dużo wody

Ponadto picie wody w bardzo dużych ilościach jednocześnie również nie jest wskazane. Zbyt duża ilość wody rozcieńcza soki żołądkowe i zmienia pH układu pokarmowego. Ponadto jeśli przegrzany organizm potraktujemy bardzo zimną wodą możemy nabawić się przeziębienia lub niebezpiecznego szoku termicznego.

Pamiętajmy więc, że picie wody jest bardzo zdrowe, ale jedynie w odpowiednich ilościach, w korzystnych odstępach czasowych i w odpowiedniej temperaturze.

Odwodnienie organizmu – czym to grozi?

Na pierwszy rzut oka dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest dość trudnym zadaniem. Każdego dnia organizm wydala około 2 litrów wody pod różnymi postaciami. Ponadto w lato i w czasie upałów ilość ta może się znacznie zwiększyć. Nie możemy dopuścić do nadmiernego odwodnienia i powinniśmy dostarczać odpowiednią ilość wody naszemu organizmowi. W tym celu należy dostarczyć mniej więcej tyle samo wody, ile tracimy w ciągu dnia.

Mniej więcej 1 l wody znajduje się w tym, co zjadamy, resztę zaś musimy wypić w postaci różnych napojów, a najlepiej w postaci czystej wody. Niestety człowiek nie może magazynować wody na „ciężkie chwile” dlatego też musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Jeśli o to nie zadbamy, możemy spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji nazywanych ogólnie odwodnieniem.

Odwodnienie

Odwodnienie objawia się zazwyczaj ogólnym osłabieniem sprawności fizycznej i psychicznej organizmu. Ma ono związek ze znacznym ubytkiem wody i mikroelementów w organizmie. Odwodnienie może się nam przytrafić nie tylko podczas letnich upałów, gdy podczas dodatkowej aktywności fizycznej nie uzupełniamy wody, ale również podczas choroby, w momencie wzmożonych wymiotów i rozwolnienia, a także podczas nadmiernej potliwości. W przypadku zatrucia, organizm wydala wraz z treścią żołądkową bądź kałem bardzo duże ilości wody. Jeśli zabraknie wody w przewodzie pokarmowym, organizm będzie ją pobierał z płynów ustrojowych takich jak ślina, mocz czy nawet krew. Przez ten proces między innymi, nasza ślina staje się gęsta i klejąca, a mocz intensywnie żółty lub nawet pomarańczowy.

Aby uniknąć odwodnienia, należy przestrzegać kilka reguł. Po pierwsze i najważniejsze nie powinniśmy dopuszczać do uczucia suchości w ustach. To pierwsza, na początku niegroźna oznaka odwodnienia organizmu. Mocz osoby zdrowej i nie odwodnionej powinien mieć barwę jasnosłomkową. Pamiętajmy również, że spadek obecności wody w organizmie to również znaczny spadek wydolności organizmu.

Szacuje się, że utrata wody odpowiadająca 5% masy ciała to spadek wydolności organizmu na poziomie nawet 30%. Wraz z osłabieniem fizycznym organizmu w parze idzie również spadek wydolności psychicznej. Świadczyć może o tym fakt, że przy odwodnieniu człowiek wcale nie sięga odruchowo po wodę. Odwodnienie prowadzi do zatracenia zdolności właściwej interpretacji sygnałów płynących z organizmu. W takiej chwili człowiek zamiast wody sięga po jedzenie co jeszcze bardziej pogłębia stan odwodnienia.

Zobacz również: Jakie ćwiczenia są najlepsze dla kobiety w ciąży?

Bardzo często pierwsze symptomy pragnienia i objawy odwodnienia, takie jak bóle głowy, senność, apatię, znużenie i spadek koncentracji, traktujemy jak symptomy głodu. Niestety ciężko rozpoznać czy dane symptomy faktycznie oznaczają głód czy też pragnienie.

Nie jest również tajemnicą, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta wprost proporcjonalnie ze wzrostem temperatury powietrza. Im jest cieplej i wilgotność powietrza jest wyższa, tym nasza skóra bardziej się poci wydalając z organizmu płyny. Pojawia się wtedy chęć picia coraz większych ilości wody w celu wyrównania ubytków związanych z poceniem i wydalaniem płynów z organizmu.

Wiosna i zbliżające się lato to coraz cieplejsze dni i piękna pogoda. Coraz mocniej świecące słońce i wyższa temperatura zachęca nas do odsłaniania rąk, nóg czy dekoltu. Uwielbiamy to uczucie, gdy lekki, chłodny wiatr ochładza naszą skórę w ogromny upał. Mało kto jednak jest świadomy tego, że to obecność maleńkich kropelek potu na naszej skórze wywołuje to przyjemne uczucie chłodu.

Wrażenie chłodu wywołuje wiatr, który osusza skórę z tych niewielkich kropelek wody pod postacią potu. Wiatr wraz z wodą zabiera również nadmiar ciepła nagromadzony w skórze. Oczywiście im wyższa temperatura powietrza, tym nasze ciało mocniej się poci zabierając z organizmu większą ilość wody. Proces ten potęguje również dodatkowy wysiłek fizyczny, a także zjedzenie gorącego lub pikantnego posiłku. Pamiętajmy, że latem jesteśmy najbardziej narażeni na odwodnienie.

Redakcja poleca

REKLAMA