Nasiona roślin strączkowych w diecie strukturalnej

Które nasiona roślin strączkowych są zalecane w diecie strukturalnej i dlaczego? Jak je przetwarzać? Zobacz, jak cenne właściwości posiadają poszczególne nasiona!

składniki mineralne

Fot. Fotolia

Do nasion roślin strączkowych zaliczamy soję, soczewicę, ciecierzycę, fasolę i groch. Nasiona roślin strączkowych to przede wszystkim źródło białka i węglowodanów złożonych. Niestety prócz soi nie zawierają wszystkich aminokwasów w swojej budowie białka i powinny być spożywane wraz ze zbożami, które uzupełniają brakujący skład niezbędnych aminokwasów.

Stąd w diecie strukturalnej polecane jest łączenie np. soczewicy z kaszą gryczaną czy kaszy jaglanej z ciecierzycą. Ponadto nasiona zawierają duże ilości żelaza, witamin z grupy B, a także błonnika.

Nasiona roślin strączkowych polecane w diecie strukturalnej

  • Fasola

zawiera wapń, magnez, potas, fosfor, kwas foliowy, białko i błonnik. Wpływa korzystnie na odnowę flory bakteryjnej i obniżenie stężenia cholesterolu we krwi.

  • Groch

zawiera wapń, magnez, cynk, potas, żelazo, witaminy z grupy B i kwas foliowy. Pobudza pracę żołądka i wątroby.

  • Soczewica

zawiera duże ilości potasu, cynku, wapnia, magnezu i kwasu foliowego. Zawiera cenne izoflawonoidy o działaniu przeciwnowotworowym. Przeciwdziała także zakwaszeniu mięśni. Zawiera więcej białka niż mięso w takiej samej ilości.

  • Soja

zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i dzięki temu jest dobrym źródłem białka. Ponadto jest źródłem wapnia, żelaza, fosforu, beta-karotenu, witamin z grupy B, witaminy C
i E oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Dzięki dużej zawartości fitoestrogenów zapobiega powstawaniu raka sutka i jajników. Zawarta w niej lecytyna reguluje stężenie cholesterolu we krwi i korzystnie wpływa na pracę mózgu.

Zobacz także: Soja i produkty sojowe w diecie strukturalnej

Przygotowanie nasion roślin strączkowych

Zawsze należy wcześniej namoczyć rośliny strączkowe, najlepiej przez noc. Jedynie soczewicy i grochu połówkowego nie trzeba moczyć. Najkrócej moczymy groch, najdłużej ciecierzycę i soję. Po namoczeniu wylewamy wodę, nie używamy już jej do gotowania. Zalewamy świeżą wodą.

  • przez pierwsze 10-15  minut gotować na małym ogniu bez przykrycia,
  • jeśli pojawi się piana, usunąć ją albo wymienić wodę,
  • należy używać przypraw przeciwdziałającym wzdęciom: koper włoski, kmin rzymski, imbir, kolendra, majeranek,
  • sól dodać pod koniec gotowania, gdyż na początku strączki nie zmiękną,
  • gotujemy do miękkości.

Nasiona roślin strączkowych mają szerokie zastosowanie jako dodatek do sałatek, zup, drugich dań zamiast ziemniaków ale i jako farsze do pierogów czy naleśników.

Zobacz także: 10 produktów strukturalnych, które oczyszczą organizm z toksyn!

Redakcja poleca

REKLAMA