Metabolizm kobiet i mężczyzn - różnice

Nadwaga/fot. Fotolia fot. Fotolia
Czym różni się odkładanie tłuszczu u mężczyzn od odkładania tłuszczu u kobiet? Jakie znaczenie mają przerwy między posiłkami dla tempa metabolizmu u obu płci? Dlaczego kobietom trudniej jest spalać tłuszcz?
/ 01.06.2012 11:58
Nadwaga/fot. Fotolia fot. Fotolia

Gromadzenie tłuszczu u mężczyzn i kobiet

U mężczyzn odkładanie tłuszczu zachodzi z reguły pod powierzchnią skóry, natomiast u kobiet (szczególnie u dwudziestokilkulatek i trzydziestokilkulatek) najpierw zapełniają się obszary magazynowe zlokalizowane wewnątrz organizmu. Młode kobiety szczypią się, żeby sprawdzić, ile mają tłuszczyku, i nie widzą powodów do zmartwień, dopóki nie dojdzie do zapełnienia tych wewnętrznych obszarów magazynowych, w następstwie czego tłuszcz zaczyna gromadzić się na powierzchni ciała. Od kobiet po trzydziestce albo tuż po czterdziestce można powszechnie usłyszeć następującą skargę: „Moje ciało mnie zdradziło — w ostatnim roku nagle zaczęłam obrastać w tłuszcz”. W rzeczywistości tłuszcz odkładany był już od wielu lat, i to w miarę jednostajnym tempie, ale cały ten proces zachodził w ukryciu, niedostrzegalny dla naszych oczu. Wiele kobiet zauważa u siebie przyrost tkanki tłuszczowej dopiero wtedy, kiedy wewnętrzne przestrzenie magazynowe ich organizmu zostaną zapełnione.

Warto wiedzieć: Pod okiem specjalisty - dieta dla mężczyzn

Znaczenie przerw między posiłkami

Kiedy robisz sobie ponad trzygodzinną przerwę między kolejnymi posiłkami, mechanizm dbający o zapasy tłuszczu Twojego organizmu, zgromadzone na ciężkie czasy, zaczyna podejrzewać, że nastał okres głodu. Im dłużej będziesz zwlekała z posiłkiem, tym mocniej zaznaczą się u Ciebie następujące trzy objawy odruchu obrony przed zagłodzeniem:

1. Redukcja tempa metabolizmu: będziesz ospała, rozleniwiona i pozbawiona energii. Wyobraź sobie, że wewnętrzny głos mówi Ci mniej więcej coś takiego: „skoro chcesz pozbawić mnie jedzenia, to lepiej będzie spowolnić metabolizm, by oszczędzać dostępne zasoby”. Wolniejszy metabolizm oznacza, że nie będziesz miała energii, by trenować i zażywać ruchu.

2. Zwiększone wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za odkładanie tłuszczu. Im dłużej zwlekasz z kolejnym posiłkiem, tym więcej takich enzymów krąży w Twoim organizmie i tym więcej tłuszczu zostanie w nim zmagazynowane, kiedy coś w końcu zjesz.

3. Wzrost apetytu. Im dłużej zwlekasz z posiłkiem, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo, że przy kolejnych kilku posiłkach będziesz odczuwała zaostrzony apetyt: nawet po tym, jak już zjesz, wciąż będziesz odczuwać głód.

Polecamy: Czy dieta śródziemnomorska jest dobra dla serca?

Znaczenie regularnych ćwiczeń

Kiedy mężczyźni zaczynają regularnie ćwiczyć, wielu z nich udaje się na wiele miesięcy pozbyć tłuszczu i nadwagi. Natomiast kobietom spalanie tłuszczu przychodzi z większą trudnością, co ma zapewne przyczynę w uwarunkowaniach biologicznych, takich jak mechanizmy ochronne na wypadek macierzyństwa. Prawda jest taka, że nawet jeśli tylko utrzymujesz tę samą wagę, to i tak idzie Ci lepiej niż większości naszego społeczeństwa.

Z poziomu akumulacji tłuszczu typowego dla przeciętnej czterdziestopięciolatki ze Stanów Zjednoczonych wynika, że powinna ona każdego roku tyć o 1,5-2 kg. Regularne ćwiczenia (w tym również zwiększenie liczby kroków, jakie wykonujesz każdego dnia) zwykle umożliwiają kobietom utrzymanie współczynnika akumulacji tłuszczu na stałym poziomie przez całe lata, a to duży sukces. Innymi słowy, współczynnik ten daje się kontrolować, nawet jeśli każdego roku masz taką samą wagę.

Fragment pochodzi z książki "Bieganie i odchudzanie dla kobiet. Zdrowa i piękna każdego dnia", Jeff Galloway, Barbara Galloway (Wydawnictwo Septem, 2012).

Redakcja poleca

REKLAMA