Jak trwale ograniczyć słodycze?

Dla niektórych jedzenie słodyczy to już nałóg - niestety, nie ma odpowiednika Esperalu, który można byłoby zaaplikować amatorowi słodyczy. Jak odzwyczaić się od jedzenia słodyczy i czy w ogóle można tego dokonać?

Jak zrezygnować ze słodyczy?

Dlaczego warto ograniczyć słodycze?

Zazwyczaj motywuje nas do tego lustrzane odbicie - z biegiem lat coraz trudniej zachować szczupłą figurę - przy tak samo aktywnym trybie życia spalamy mniej kalorii. Niejedna kobieta zaczyna dostrzegać niewidoczne wcześniej "boczki", a jedzone w nadmiarze ciasta od razu dają o sobie znać. Niejeden mężczyzna narzeka na wydatny brzuch, za którego wygląd odpowiada także podjadanie słodkiego.

Słodycze warto ograniczyć także dla zdrowia - nie od dziś wiadomo, że cukier nazywany jest "białą śmiercią". Jedzenie słodyczy przyczynia się do wystąpienia próchnicy, kondycja szkliwa łasucha jest często w opłakanym stanie.

Zobacz także: Dlaczego lubimy słodycze?

Co osiągniesz przez wyeliminowanie słodkiego?

Eliminując z diety słodzone napoje możemy pozbyć się 2 - 3 kilogramów w ciągu roku. Ważne, by nie szukać niezdrowych zamienników ulubionych napojów,a  postawić na wodę i niesłodzone soki warzywne. Zawarte w słodkich napojach substancje słodzące mogą obniżać wydajność nerek, powodować biegunkę, przyczyniać się do powstania cukrzycy.

Kiedy ograniczysz słodycze do normalnych ilości - a więc zamiast całej czekolady skusisz się na kilka kostek, a pół blachy ciasta zastąpisz skromnym kawałkiem z pewnością zauważysz również, jak poprawia się stan twojej cery. Wysokoglikemiczne produkty nasilają bowiem zmiany trądzikowe, a także zmniejszają elastyczność skóry, która szybciej się starzeje.

Pochłanianie zbyt dużej ilości cukru odbija się niekorzystnie także na wyglądzie włosów. Przesuszone i osłabione łatwiej wypadają.

Jak trwale zrezygnować z jedzenia słodyczy?

  1. Ciastka, batoniki, czekoladki zastąp owocami - zawierają mniej cukru, a przy tym są wolne od polepszaczy typu syrop glukozowo-fruktozowy. Jednocześnie zaspokoją twój apetyt na słodkie
  2. Pozwalaj sobie od czasu do czasu na małe "grzeszki" - kilka kostek czekolady od czasu do czasu na pewno nie wpędzi nikogo w otyłość. Grunt to umiar!
  3. Powiedz innym, że rezygnujesz ze słodyczy. Jeśli osoby z twojego otoczenia będą wiedziały, że z tym walczysz, nie będą cię częstować. Kto wie, może nawet ktoś się przyłączy?
  4. Zacznij od małych wyrzeczeń - 10 dni bez batoników to cel łatwiejszy do osiągnięcia niż 100 dni. Kiedy wytrwasz tydzień w swoim postanowieniu, na pewno pokusisz się o więcej!

Polecamy: Czym zastąpić słodycze?