Jak prowadzić dzienniczek treningowy

Pobij swój rekord i udowodnij sobie, że potrafisz.
Dzienniczek treningowy to niezbędne narzędzie każdego biegacza. W ciągu roku przeprowadzisz 200-300 treningów. Bardzo szybko zapomnisz co i w jaki sposób wykonywałeś a wiedza o tym może być przydatna w kolejnych sezonach (by porównać obciążenia, postępy, przygotować nowy plan treningowy).
/ 18.06.2010 11:37
Pobij swój rekord i udowodnij sobie, że potrafisz.

O czym powinieneś pamiętać prowadząc dzienniczek treningowy?

Zawsze zapisuj datę i przebieg treningu

Dzienniczek musi zawsze zawierać dwa elementy: datę i przebieg treningu (jakie elementy treningowe wykonałeś). Można oczywiście przygotować więcej rubryk np. godziny treningu, łączny czas ćwiczeń biegowych, łączny dystans pokonany na treningu, opis samopoczucia, poziom tętna, uwagi odnośnie pogody, przebieg trasy i inne.

Nie przesadzaj z ilością danych

Zbyt wiele rubryk i wpisów zaciemni obraz całości. Dlatego skoncentruj się na tych wpisach, które będą dla Ciebie najważniejsze w przyszłości.

Zobacz także: Jak biegać by schudnąć?

Dokonuj wpisu od razu po treningu

Odkładanie wpisów na później kończy się zazwyczaj tym, że albo zapominasz o niektórych (czasem ważnych) elementach albo nie dokonujesz wpisu wcale (co podważa sens prowadzenia dzienniczka).

Stosuj skróty

By uniknąć zbędnej pisaniny warto wprowadzić zapis skrótowy. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu i miejsca w dzienniczku.

Rób notatki na treningu

Na trening zabieraj ze sobą kartkę i ołówek. Zapisuj jakie ćwiczenia wykonałeś (szczególnie jeśli trening składa się z wielu elementów) oraz ewentualne dane i uwagi, które będziesz chciał zamieścić w dzienniczku.

Zobacz też : Jak wybrać trasę do biegania

Pamiętaj o kopiach

Jeżeli prowadzisz komputerową wersję dzienniczka pamiętaj o kopiach. W ten sposób nie ryzykujesz utraty cennych danych.

Wykorzystaj stare dzienniczki do planowania treningu

Dzienniczki to kopalnia wiedzy o Twoim treningu. Im więcej istotnych danych zapiszesz tym łatwiej będzie Ci zaplanować treningi w przyszłości.

Dzienniczek treningowy powinien prowadzić każdy kto regularnie biega. Nawet podstawowe informacje mogą nam się przydać w przyszłości. W ostatnim czasie coraz większa popularność zaczyna zdobywać prowadzenie dzienniczka w formie blogu. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że poza informacjami o treningu zawiera mnóstwo informacji o motywacji, samopoczuciu oraz uczuciach związanych z bieganiem.

Tym niemniej prowadząc blog warto mieć także dzienniczek typowo merytoryczny (nie zawsze mamy ochotę przedzierać się przez nasze ubiegłoroczne myśli by zapoznać się z przebiegiem treningu)

Zobacz też : Czy należy biegać codziennie

Redakcja poleca

REKLAMA