Jak endometrioza wpływa na masę ciała? Czy powoduje tycie lub utrudnia odchudzanie?

endometrioza a tycie fot. Adobe Stock, Africa Studio
Endometrioza nie jest uznawana za bezpośrednią przyczynę tycia. Mimo to, część kobiet chorujących na endometriozę skarży się na rosnącą masę ciała. Specjaliści podejrzewają, że może to być wynikiem zmian w trybie życia (ograniczenie aktywności), skutkiem przyjmowanych leków na endometriozę lub efektem stanu zapalnego, jaki choroba ta może wywołać w organizmie, wpływając w ten sposób na metabolizm.
Ewa Cwil / 07.04.2023 05:06
endometrioza a tycie fot. Adobe Stock, Africa Studio

Endometrioza jest chorobą, w której tkanka podobna do błony śluzowej macicy występuje poza jej jamą, co często prowadzi do bólu i nieregularnych miesiączek. Tycie nie jest uważane za jeden z typowych objawów endometriozy, co nie znaczy, że kobiety dotknięte tą chorobą nie mogą obserwować u siebie zwiększania się masy ciała. Jest to bardzo prawdopodobne. Dlaczego?

Spis treści:

  1. Czy endometrioza powoduje tycie?
  2. Jak schudnąć przy endometriozie?

Czy endometrioza powoduje tycie?

Sama endometrioza nie powoduje tycia. Zwiększająca się masa ciała może być jednak pośrednio powiązana z endometriozą.

Po pierwsze, endometrioza może powodować stan zapalny w organizmie, który może wpływać na metabolizm i regulację masy ciała.

Po drugie, niektóre leki przepisywane na endometriozę (np. Danazol, Orgametril, Jeanine i inne) mogą zwiększać apetyt, zwiększać tendencję do tycia lub zatrzymywać wodę w organizmie, co wpływa na zwiększenie masy ciała.

Trzecim powodem tycia przy endometriozie może być jej negatywny wpływ na psychikę i tryb życia. Część kobiet może podświadomie sięgać po słodkie przekąski, aby dawką węglowodanów poprawiać sobie nastrój. Inne, z powodu bólu i obniżonego nastroju mogą rezygnować z aktywności – nie tylko sportowych, ale i tych codziennych, co także sprzyja tyciu.

Warto jednak zauważyć, że tycie nie jest jednoznacznie związane z endometriozą i nie wszyscy pacjenci z endometriozą doświadczają przyrostu masy ciała.

Jak schudnąć przy endometriozie

fot. Jak schudnąć przy endometriozie/ Adobe Stock, byallasaa

Jak schudnąć przy endometriozie?

Kluczowa jest oczywiście dieta odchudzająca, która powinna wykluczać żywność wysokoprzetworzoną i powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjentki – do jej zapotrzebowania na energię. Ale to nie wszystko.

Bardzo ważne w diecie na endometriozę jest odpowiednia podaż kwasów omega-3, które mają silne działanie przeciwzapalne. Niezmiernie istotne jest też jedzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które dostarczają przeciwutleniaczy – to kolejni sprzymierzeńcy w walce z procesami zapalnymi. Jest więc duża szansa, że pomogą ograniczyć wpływ stanu zapalnego na metabolizm.

W ten sam sposób może pomóc zrezygnowanie z czerwonego mięsa na rzecz mięsa chudego, drobiowego, gdyż tłuszcze nasycone (ale też tłuszcz trans) wzmagają stany zapalne. Tak samo niestety działają cukry proste i ich też najlepiej unikać. Walcząc o zmniejszenie masy ciała przy endometriozie, należy też unikać pojadania i sięgania po alkohol, a nawet kawę czy mocną herbatę.

Bardzo istotna jest też regularna aktywność fizyczna – nawet 20-30 minut spaceru wykonywanego codziennie lub co drugi dzień będzie wspierać organizm w spalaniu tkanki tłuszczowej. Uwaga! Nie należy na własną rękę podejmować decyzji o odstawieniu leków podawanych na endometriozę! W przypadku tycia warto skonsultować się z lekarzem i omówić z nim możliwość zmiany leczenia endometriozy na inne, aby masa ciała nie rosła.

Czytaj także:
Siemię lniane a endometrioza
Endometrioza w bliźnie po cesarce
Kortyzol i tycie tworzą błędne koło. Jak je przerwać?

Redakcja poleca

REKLAMA