Aktywność fizyczna, czyli…
Pisząc o aktywności fizycznej nie mam na myśli wyczynowego uprawiania sportu. Ruch jest dostępny dla niemal każdego, bez względu na wiek i kondycję. Ważne, by jego formę dopasować do naszych indywidualnych możliwości.
Aby doświadczyć pozytywnych efektów aktywności ruchowej, wystarczy codzienny, energiczny spacer, półgodzinny taniec, a nawet sprzątanie. Rodzaj aktywności ma drugorzędne znaczenie, najważniejsza jest jej systematyczność. A co takiego możemy dzięki temu zyskać?
Zobacz dział: Bieganie
Dobre zdrowie przez długie lata
Aktywność fizyczna, najogólniej rzecz ujmując, pomaga długo zachować zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Poprawia kondycję i zwiększa wydolność organizmu. Jak dowodzą badania, zmniejsza także zapadalność na choroby przewlekłe. Główną korzyści z aktywności fizycznej jest zatem wydłużenie czasu życia i poprawa jego jakości. Jakie są konkretne efekty aktywności fizycznej dla naszego zdrowia?
- Zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nowotwory i choroby serca.
- Wzmocnienie mięśni i kości – aktywność fizyczna poprawia elastyczność mięśni i stawów, poprawia także ich napięcie, ponadto pomaga zapobiegać osteoporozie.
- Polepszenie samopoczucia – regularne uprawianie sportu, a nawet spacery na świeżym powietrzu pomagają usunąć stres i napięcie, zwiększyć koncentrację i zwalczyć problemy ze snem.
- Zmniejszenie ryzyka otyłości – wysiłek fizyczny zwiększa spalanie kalorii. Utrzymanie wagi na stałym poziomie wymaga dostarczania organizmowi takiej ilości energii jaką jesteśmy w stanie zużyć. Na przeszkodzie może nam stanąć siedzący tryb życia, dlatego nie należy zapominać o codziennej dawce ruchu.
- Korzystny wpływ na sylwetkę – aktywność fizyczna to doskonały sposób na ładną i szczupłą sylwetkę. Samo zastosowanie nawet najzdrowszej diety nie rozwiąże takich problemów jak brak jędrności skóry i cellulit. Dopiero w połączeniu z ruchem, odpowiednie odżywianie może przynieść efekty w postaci zwiększenia napięcia skóry i redukcji skórki pomarańczowej.
- Wzmocnienie odporności – systematyczna aktywność ruchowa wpływa pozytywnie na system immunologiczny człowieka.
- Zwiększenie wydolności tlenowej.
Zobacz też dział: Ćwiczenia