Diety wysokotłuszczowe - groźne dla zdrowia

Diety obiecujące szybką utratę kilogramów wyglądają kusząco, jednak czy są bezpieczne dla zdrowia?
/ 16.12.2012 13:08

Dieta Atkinsa.

Diety ubogie w potrzebne składniki

Najbardziej ryzykowne są diety, w których ograniczone są produkty niezbędne dla naszego organizmu oraz diety bardzo restrykcyjne (dieta kapuściana, owocowa, ryżowa itp.) ponieważ mogą doprowadzić do wyjałowienia organizmu ze składników mineralnych, a w rezultacie doprowadzić do efektu jo-jo.

Dietą najbardziej szkodliwą dla organizmu jest dieta wysokotłuszczowa (np. dieta Dr. Atkinsa czy naszego rodzimego Dr. Kwaśniewskiego). Głównym składnikiem tej diety jest tłuszcz zwierzęcy i praktycznie całkowite wyeliminowanie węglowodanów (chleb, kasze, makarony, itp.). Dieta choć przynosi efekty w postaci utraty wagi, grozi chorobami układu krążenia, nerek czy wątroby. Można ją stosować doraźnie, jednak nie należy traktować takiego sposobu odżywiania się jako stałego.

Zobacz także: Lista chorób, na które duży wpływ ma dieta

Najlepszą i najskuteczniejszą dietą jest po prostu zdrowy styl życia, zoptymalizowane produkty spożywcze i umiar we wszystkim co spożywamy.

Jeśli mamy problemy z utrzymaniem lub osiągnięciem wymarzonej wagi, najlepszym sposobem jest wizyta u dietetyka, który właściwie pokieruje naszym odchudzaniem. Samodzielne stosowanie jakiejkolwiek diety może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Suplementy diety

W ostatnim czasie pojawiła się dużo moda na tzw. suplementy diety. Są to produkty złożone z substancji odżywczych i traktowane jako uzupełnienie normalnych posiłków. Są to skoncentrowane źródła witamin, minerałów lub innych substancji, produkty te są wytworzone i wprowadzone do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (w tabletkach, kapsułkach, proszku czy w płynie).

Niemniej jednak, preparaty te działają na nasz organizm podobnie jak środki medyczne, a co za tym idzie - mogą powodować szereg skutków ubocznych, takich jak bezsenność, przyspieszone bicie i zaburzenia rytmu serca, podwyższenie ciśnienia i uzależnienia. Wszystkie tego typu produkty powinny być stosowane w porozumieniu z lekarzem.

Zobacz także: Męska dieta – 10 produktów dla zdrowia faceta