Diety pozytywne

Dla jednych dieta jest środkiem w uzyskaniu smukłej figury, dla innych – koniecznym krokiem w walce z chorobą. Jeśli dieta prowadzi do zmiany życia na lepsze, staje się czasem niezbędnym elementem codzienności, wręcz pasją. Wówczas mówimy o diecie pozytywnej. Dowiedz się więcej o pozytywnych dietach!
/ 01.11.2009 22:26

Dla zdrowia i figury ważne są nie tylko diety, ale także ruch i nastawienie psychiczne. Żadne rygory żywieniowe nie pomogą, jeśli nie uwierzymy w skuteczność diety, jeśli nie będziemy nastawieni pozytywnie do zdrowego stylu życia. Planując zmiany w żywieniu, warto zasięgnąć opinii fachowców, lekarzy, dietetyków, trenerów sportowych i zdecydować się na taką dietę, którą możemy zaakceptować i polubić.

Statystycznie w normie

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2008 r. wynika, że 51 % Polaków może pochwalić się prawidłową wagą, która przyjmuje wartości od 18,5 do 24,9 BMI (wskaźnik masy ciała). Natomiast 46% cierpi na nadwagę lub otyłość. Wg statystyki problem nadwagi częściej dotyka mężczyzn, osób powyżej 50 roku życia, mieszkańców największych miast, zwłaszcza z województwa mazowieckiego i łódzkiego, z wykształceniem zasadniczym i zawodowym, będących w związkach.

Zobacz także: Dieta zgodna z grupą krwi - na czym polega?

Liczby wskazują na to, że większość Polaków nie uskarża się na nadwagę. Jednak wielu z nas ma w swoim otoczeniu osoby, które stosowały dietę lub chcą ją rozpocząć. Problemy niektórych z nich nie świadczą o nadwadze, a o chorobliwym odchudzaniu, braku samoakceptacji, np. jeśli dotyczą szczupłej dziewczyny, która chce być jeszcze chudsza. Takie myślenie może prowadzić do zaburzeń: anoreksji lub bulimii. Warto jednak pamiętać, że otyłość może powodować wiele chorób, dlatego warto w porę zareagować i rozpocząć zdrowy styl życia, w tym odpowiedni dla siebie sposób odżywiania.

Rodzina na diecie

Jak podkreśla lek. med. Ewa Matyska-Piekarska – dietetyk – zmieniając dietę jednego członka rodziny, najlepiej zmodyfikować sposób jedzenia i styl życia całej rodziny. 

- Odkąd mąż rozpoczął terapię odchudzającą, ja także zmieniłam swój sposób odżywiania - opowiada Joanna Lipska. – Jeśli gotuję posiłek na parze dla niego, przygotowuję więcej, także dla siebie. On schudł ponad dziesięć kg, ja, przy okazji, trzy. Czuję się lżejsza i zdrowsza – dodaje. 

Dla powodzenia stosowania diety bardzo ważny jest ruch. To może być joga, taniec, gra w piłkę, tenis, a nawet spacer. Najlepiej wybrać taką formę aktywności, która najbardziej nam odpowiada. Jeśli jeden członek rodziny zacznie uprawiać sport, da dobry przykład innym.

Pozytywne myślenie

O sile myśli powiedziano już prawie wszystko. Trudno zaprzeczyć, że negatywne myślenie sprawia, że żyje się trudniej i odwrotnie: pozytywne myśli wprawiają nas w lepszy nastrój, a życie staje się przyjemniejsze i prostsze. Niektórzy nauczyciele pozytywnego myślenia twierdzą nawet, że stan nadwagi może zostać stworzony przez samo myślenie o nim.

Zobacz także: Zdrowa dieta od A do Z - poradnik

Rhonda Byrne – autorka popularnej książki i filmu „Sekret” przekonuje: „ to nie jedzenie jest przyczyną nadwagi, to twoja myśl, że tak jest, czyni jedzenie odpowiedzialnym za nadwagę”. Kto chce, niech wierzy i myśli pozytywnie, bo to na pewno nie zaszkodzi w walce z kilogramami.
„Definicja wagi idealnej to waga, z którą czujesz się dobrze. W tym wypadku nie liczy się niczyja opinia”warto zapamiętać tę maksymę Rhondy Byrne.

Redakcja poleca

REKLAMA