Dieta jajeczna – nowy sposób na utratę kilogramów? Efekty są błyskawiczne!

Młoda kobieta smaży jajka sadzone. fot. Adobe Stock
Dieta jajeczna to doskonały i smaczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Zrzuć nawet 10 kilogramów w zaledwie 14 dni!
Wioletta Górecka / 27.08.2018 11:54
Młoda kobieta smaży jajka sadzone. fot. Adobe Stock

Dieta jajeczna to sposób odżywiania zakładający zjadanie do 6 jajek każdego dnia: na śniadanie, obiad i kolację. Metoda ta zakłada również spożywanie tylko 3 posiłków dziennie. Jest to dieta rygorystyczna, ale dająca szybkie efekty. 

Spis treści:

Jajka to jeden z najczęściej wykorzystywanych w kuchni elementów. Ze względu na dużą zawartość białka, stanowią także częsty element diety osób aktywnych fizycznie. Dużą popularnością cieszy się także dieta jajeczna. Jakie są jej zasady? Co możesz dzięki niej osiągnąć?

Dlaczego lubimy jeść jajka?

Zastosowanie jajek jest bardzo szerokie – mogą stanowić samodzielne danie, bądź składać się na część innych. Niektóre potrawy byłyby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do przyrządzenia bez nich. Jajka są również chętnie zajadane na śniadania i kolacje – dostarczają energii, a także sycą na długo. Są przy tym smaczne i bardzo proste do przygotowania – wystarczy gotować je przez 3-5 minut.

Dlaczego warto jeść jajka? Wartość odżywcza jajek

Jajka zawierają mnóstwo witamin: A, E, D, K, B2, B12. Są także źródłem składników mineralnych, takich jak:

  • magnez, 
  • potas,
  • wapń,
  • fosfor,
  • żelazo.

Żółtko jajka zawiera także luteinę, która wpływa korzystnie na wzrok i chroni oczy przed promieniowaniem UV. Jajka są również niskokaloryczne: jedna sztuka zawiera ok. 75 kcal. Są one więc składnikiem wielu diet odchudzających. Jedną z nich jest dieta jajeczna.

Efekty diety jajecznej

Dieta oparta na jajkach jest dietą błyskawicznie odchudzającą. To doskonała opcja dla tych osób, które pragną szybkiej utraty wagi w stosunkowo niedługim czasie. Ten rodzaj odżywiania stosuje się przez maksymalnie dwa tygodnie (jednak dietetycy i lekarze skłaniają się ku maksymalnie 5 dniom). Jajka są niskokaloryczne, zaspokajają głód na długo i zawierają cenne witaminy oraz składniki mineralne – wydaje się więc, że jest to dieta stosunkowo bezpieczna i nie narażająca organizmu na niedobory.

Opinie o diecie jajecznej są podzielne. Niektórzy twierdzą, że to bardzo dobry sposób na odchudzanie. Dieta jest sycąca i łatwa w realizacji. Niektórzy podkreślają jednak, że przy tak dużym spożyciu jajek produkt ten już po kilku dniach nudzi się. Po pełnych 2 tygodniach diety jajecznej część nie może patrzeć na jajka!

Na czym polega dieta jajeczna? Zasady diety jajecznej

Ten rodzaj diety zakłada spożywanie do 6 jajek ugotowanych na twardo dziennie – w rozłożeniu na trzy posiłki. Uzupełnieniem diety powinny być owoce i warzywa. Aby osiągnąć efekty (a te są imponujące – można stracić 5-10 kilogramów w ciągu 14 dni), należy ściśle przestrzegać zasad. W czasie diety trzeba pić dużo płynów (optymalnie 3 litry): przede wszystkim wody, a także herbat ziołowych.

Jajka należy spożywać w towarzystwie tłuszczów – majonezu, oliwy albo masła. Można spożywać tyko 3 posiłki dziennie. Ta dieta przynosi szybkie efekty, jednak po jej zakończeniu trzeba uważać z powrotem do złych nawyków żywieniowych, aby nie narazić się na efekt jo-jo. Każdego dnia powinien również być spożywany grejpfrut. Przy komponowaniu swoich posiłków warto zaczerpnąć inspiracje z gotowych przepisów

Czego nie wolno spożywać w czasie diety?

W trakcie diety jajecznej bezwzględnie należy unikać spożywania owoców zawierających dużo węglowodanów, a także warzyw o dużej zawartości skrobi. Niedozwolone są także warzywa strączkowe. Ponadto unikać należy makaronów, chleba, tłuszczów nasyconych oraz ryżu, soli i cukru. Przed rozpoczęciem diety warto skonsultować się z lekarzem – pomoże on określić ewentualne przeciwwskazania do takiego sposobu odżywiania i ustali bezpieczną długość trwania diety. 

Polecamy również:
Jaja przepiórcze to samo zdrowie! Dlaczego warto je jeść?
W jakiej postaci jeść jajka?
Cholesterol w jajku! Poznaj zaskakujące fakty i mity

Redakcja poleca

REKLAMA