Czy warto stosować dietę zastępczą?

Dieta zastępcza stosowana jest głównie przez sportowców oraz osoby intensywnie trenujące. Podczas stosowania diety zastępczej konieczna jest kontrola stanu zdrowia. Na czym polega fenomen diety zastępczej? Jakie są jej zalety i skutki uboczne? Które odżywki najlepiej wybrać?
/ 15.01.2013 11:57

Na czym polega dieta zastępcza?

Dieta zastępcza polega na zamianie przynajmniej jednego z naszych codziennych posiłków odpowiednim zamiennikiem dietetycznym. Do środków stosowanych jako zamienniki dietetyczne zalicza się:

  • preparaty wysokobiałkowe,
  • preparaty zwiększające uczucie sytości (pęcznieją w przewodzie pokarmowym),
  • środki zmniejszające wydzielanie soków trawiennych.

Dieta zastępcza ma wspomagać proces odchudzania poprzez „oszukanie” naszego organizmu, który ma poczuć sytość przy bardzo małej liczbie zjedzonych kalorii.

Większość preparatów to „wypełniacze” naszego głodu, które nie mają kalorii, więc nie tuczą. Preparaty wysokobiałkowe dodatkowo wspomagają proces odchudzania poprzez przyspieszanie przemiany materii oraz zwiększenie termogenezy.

Jakie są zalety diety zastępczej?

Do zalet diety zastępczej można zaliczyć:

  • szybkie uczucie sytości po koktajlu białkowym,
  • bardzo dobrą przyswajalność wartości odżywczych,
  • odpowiednio dobrany zestaw aminokwasów,
  • doskonałe wsparcie budulcowe w intensywnym treningu fizycznym.

Dodatkowo preparaty wysokobiałkowe, przy właściwym używaniu, mogą pobudzić budowę masy mięśniowej i pomóc we właściwym ukształtowaniu sylwetki podczas treningu.

Odżywki – jakie wybrać?

Najlepszym wyborem są tzw. gainery, czyli odżywki węglowodanowo-białkowe, szczególnie wzbogacone w witaminy, mikro- i makroelementy. Ważne jest, aby wybierać odżywki pełnowartościowe, zawierające wszystkie aminokwasy egzogenne.

Tak dobrane mieszanki dostarczają energii, materiału budulcowego i zapobiegają niedoborom. Mogą zastąpić niemal każdy posiłek, na przykład wtedy, gdy nie mamy czasu przygotować zdrowego dania.

Zobacz także: Modne sposoby odchudzania

Dla kogo dieta zastępcza?

Dieta zastępcza, szczególnie dieta bogatobiałkowa, jest zalecana szczególnie sportowcom i osobom intensywnie trenującym. Jest to jednak bardzo specjalistyczna dieta, której po pierwsze nie można stosować przez całe życie, a po drugie podczas jej stosowania konieczne jest kontrolowanie stanu zdrowia pacjenta.

Jakie są efekty uboczne diety zastępczej?

Dieta bogata w białko stosowana przez osoby, które ćwiczą w sposób umiarkowany i nie wyczynowy, może uszkodzić nerki i wątrobę. Białka metabolizowane są w wątrobie do mocznika, a następnie wydalane są przez nerki. Sam mocznik prowadzi do spadku pH krwi (zakwaszenie) i zaburzeń gospodarki kwasowej oraz uwapnienia tkanki kostnej – sprzyja to rozwojowi osteoporozy.

Efektem ubocznym diet monoskaładnikowych jest również niedobór innych składników – w tym przypadku witamin i minerałów.

Paradoksalnie jeżeli spożywamy dietę bogatą w białko, jednak znacznie przekracza ona nasze zapotrzebowanie wynikające z wysiłku fizycznego, możemy nie tylko nie zyskać na masie mięśniowej, ale stracić istniejące mięśnie. Organizm nie może bowiem żyć, gdy otrzymuje tylko białko, a istnieją tkanki, które „żywią się” jedynie glukozą (bez niej komórki umierają).

Zobacz także:Najdziwniejsze diety świata

Redakcja poleca

REKLAMA