Monodiety – zagrożenia dla zdrowia

Diety monoskładnikowe to niskokaloryczne diety bazujące na jednym produkcie spożywczym. Czy pozwalają schudnąć? A może ich nieodłącznym elementem jest efekt jo-jo? Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem monodiet, np. diety kapuścianej?
/ 12.11.2012 11:01

Na czym polegają monodiety?

Diety monoskładnikowe to niskokaloryczne diety bazujące na jednym produkcie spożywczym. Chociaż wbrew pozorom nie polegają na spożywaniu tylko jednego dania, z założenia zdominowane są przez jeden produkt. Są proste, często bazują na owocach lub warzywach, przez co stają się bardzo atrakcyjne cenowo.

Dodatkowo zwolenników monodiet kusi obietnica szybkiej utraty wagi, nawet do dwóch rozmiarów w ciągu kilkunastu dni.

Okazuje się jednak, że przy pomocy monodiety możemy „zafundować” sobie chorobę, a nawet… przybrać na wadze.

Niedobory witamin

Największym zagrożeniem monodiet jest niedobór składników odżywczych, witamin, mikro- i makroskładników.

Główne skutki uboczne tego stanu to złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy, anemia, spadek odporności, problemy ze snem, skurcze mięśni i łatwe siniaczenie się.

Ryzyko wyniszczenia organizmu

Nagła zmiana sposobu żywienia i niskokaloryczna dieta „głodzi” komórki naszego organizmu. Osoby na diecie mogą nie odczuwać głodu, ponieważ bogate w błonnik produkty dają uczucie sytości. Naszym komórkom brakuje jednak kalorii.

W ten sposób nie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej – jak często mylnie się uważa. Rygorystyczna, szybko wprowadzona dieta prowadzi do spadku przemiany materii, a tkanka tłuszczowa dalej jest utrzymywana jako zapas energetyczny.

Zobacz też: Diety - poradnik dla odchudzających się

Efekt jo-jo

Niestety efekt jo-jo jest niemal nierozłącznym elementem monodiet. Odpowiedzialna za niego jest nie tylko bardzo szybka utrata masy ciała, ale sam skład diety.

Jest to dieta niskokaloryczna, a wiec spowalnia nasz metabolizm. Powrót do „normalnego” jedzenia po diecie jest traktowany przez nasz wygłodzony organizm jako szansa na robienie zapasów.

Należy także zaznaczyć, że przy pomocy samej diety nie jesteśmy w stanie stracić tkanki tłuszczowej. Utrata wagi wynika tylko z utraty wody.

Efekt toksyczny

Stosując monodiety, możemy zatruć swój organizm. Istnieje wiele propozycji diet monoskładnikowych, ale na szczególną uwagę zasługuje dieta kapuściana, w której dochodzi do kumulacji w organizmie substancji goitrogennych zawartych w kapuście, co może doprowadzić do niedoczynności tarczycy z powodu niedoboru jodu.

Czy każda monodieta jest szkodliwa?

Sama idea monodiet nie jest zła. W dietach monoskładnikowych powinny być stosowane te same zasady co w każdej zbilansowanej diecie. Należy pamiętać, że zdrowie zawsze jest najważniejsze.

Promowanie rygorystycznych diet monoskładnikowych to błąd w edukacji żywieniowej, który koniec końców wcale nie pomaga w walce z otyłością.

Najlepszym rozwiązaniem jest zmodyfikowana monodieta stosowana krótko (maksymalnie tydzień), w której jeden z produktów zastępuje słodycze, tłuste mięsa i inne niezdrowe dodatki.

Zróżnicowana dieta jest najbardziej skutecznym sposobem odchudzania się. Badania udowodniły ponadto, że łatwiej wytrwać stosując ciekawe i różnorodne diety, ponieważ nasz metabolizm lepiej reaguje na zmiany, a urozmaicenie pomaga w psychologicznym aspekcie odchudzania się.

Zobacz też: Wszystko o męskiej diecie

Redakcja poleca

REKLAMA