Działanie „odchudzające” kofeiny
Kofeina po wielu stuleciach baristycznego zastosowania została na nowo odkryta. Obecnie nie tylko stanowi naturalną substancję pobudzającą, stosowana jest również w kosmetyce oraz jako suplement diety wspomagający odchudzanie.
Kofeina znalazła swoje zastosowanie jako suplement diety ponieważ przyspiesza tętno, podwyższa temperaturę ciała, pobudza termogenezę oraz zwiększa metabolizm kwasów tłuszczowych i spalanie tkanki tłuszczowej.
Działanie to wynika z pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz obwodowego bezpośrednio na komórki tłuszczowe. Kofeina pobudza także perystaltykę jelit – ma zatem działanie przeczyszczające.
Poprawia samopoczucie i pobudza, co jest szczególnie ważne podczas stosowania diety, kiedy potrzebna jest dodatkowa motywacja.
Należy pamiętać, że działanie kofeiny jest bardzo zmienne osobniczo – sami musimy ocenić, czy ma ona na nas wpływ pobudzający, czy nie czujemy żadnego efektu. Zależy to głównie od tempa przemiany materii.
Do głównych źródeł kofeiny zalicza się: kawę, herbatę, napoje energetyzujące oraz pobudzające (np. coca-cola). Niestety kofeina pochodząca z naturalnych źródeł często traci swoje właściwości, ponieważ w samych roślinach znajdują się lub powstają podczas przyrządzania napoju substancje niwelujące jej działanie.
Czy można uzależnić się od suplementów diety zawierających kofeinę?
Niestety kofeina wywołuje tolerancję oraz uzależnienie, niezależnie od formy podawania. Jest to uzależnienie fizyczne i psychiczne.
Po odstawieniu kofeiny pojawia się pełnoobjawowy zespół abstynencyjny: bóle głowy, rozdrażnienie lub apatia, osłabienie, spadek koncentracji. Na szczęście jest to słabe uzależnienie, które nie wpływa na normalne funkcjonowanie pacjenta.
Zobacz też: Metabolizm - co to takiego?
Przedawkowanie kofeiny
Chociaż zagrożenie uzależnieniem się od kofeiny wydaje się niegroźne, to przedawkowanie może bezpośrednio zagrażać życiu. Ryzyko przedawkowania jest szczególnie duże, jeżeli stosujemy preparaty doustne i pijemy naturalną kawę.
Za bezpieczne dla ludzkiego organizmu uważa się dzienne spożycie kofeiny na poziomie 600 mg (2-3 filiżankami kawy).
Pierwsze objawy uboczne przedawkowania to niepokój lub apatia, zdenerwowanie, pobudzenie, trudności z koncentracją, zaburzenia pamięci, gonitwa myśli, biegunka, kołatanie serca. Przedawkowanie kofeiny może objawiać się tachykardią, nadmiernym oddawaniem moczu, bezsennością i może doprowadzić do groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca. Śmierć w przebiegu przedawkowania kofeiny występuje w mechanizmie migotania komór serca po spożyciu 10 g lub 150 mg/kg kofeiny.
Czy kofeina może nasilać nadwagę?
Pojawiły się pojedyncze doniesienia, że przewlekle stosowana kofeina może wywrzeć zupełnie odwrotny skutek. Efekt ten wynika z działania na układ hormonalny i pobudzaniu wydzielana kortyzolu – hormonu stresu zwiększającego masę tkanki tłuszczowej. Konieczna jest zatem indywidualna obserwacja objawów i reakcji na spożywanie suplementów z kofeiną.
Zobacz też: Jak zachować szczupłą sylwetkę?