POLECAMY

Potrzebny nie tylko w czasie odchudzania! Chrom organiczny – co warto o nim wiedzieć?

Chrom organiczny to pierwiastek naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Chrom kojarzony jest przede wszystkim z substancją redukującą apetyt, głównie na słodycze. To jednak zaledwie jedna z wielu jego ról w organizmie - jakie są pozostałe?
Wioletta Górecka / 4 miesiące temu
Potrzebny nie tylko w czasie odchudzania! Chrom organiczny – co warto o nim wiedzieć? fot. Adobe Stock

Chrom kojarzy się przede wszystkim z pierwiastkiem mającym pozytywny wpływ na odchudzanie, poprzez hamowanie apetytu na słodkości. Warto wiedzieć jednak, że jego rola w organizmie jest o wiele większa, a niedobory mogą prowadzić do nieprzyjemnych objawów. Czym jest chrom organiczny? Jaką spełnia rolę? W jakich produktach znajdziemy go najwięcej?

Czym  jest chrom organiczny?

Chrom jest pierwiastkiem występującym naturalnie w organizmie, w śladowych ilościach. Odpowiada przede wszystkim za przyspieszenie spalania tłuszczów, a także redukowanie nadmiernego apetytu. Wiele preparatów wspomagających odchudzanie i kontrolowanie masy ciała zawiera właśnie chrom. Na tym jednak jego rola się nie kończy – pierwiastek ten bierze również udział w regulacji poziomu cholesterolu, wpływa pozytywnie na układ nerwowy, a także łagodzi bóle głowy.

Ważne zadania chromu

Chrom, choć w organizmie występuje w ilości przeciętnie zaledwie około 6 mg, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chrom wspomaga odchudzanie, ale także uczestniczy  w procesach przemiany materii, przemianie białek i węglowodanów. Pobudza również trzustkę do produkcji insuliny. 

W jakich produktach znajduje się najwięcej chromu?

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, konieczne jest utrzymywanie odpowiedniej ilości chromu w organizmie. Dzienne zapotrzebowanie na chrom nie jest ściśle ustalone – jednakże wiele źródeł wskazuje na to, że optymalną dawką jest 30-100 µg, dla dorosłych i młodzieży. Zażywanie suplementów diety zawierających chrom to nie jedyne rozwiązanie – warto przyjrzeć się swojej diecie. W produktach spożywanych na co dzień również znajduje się ten pożądany przez organizm pierwiastek. Największe jego ilości znajdują się w pełnoziarnistym pieczywie, rybach, owocach morza, a także chudym mięsie (przede wszystkim z indyka), gruboziarnistych kaszach oraz drożdżach. Chrom znajduje się również w ziołach, brokułach, kiełkach pszenicy i groszku zielonym.

Objawy niedoboru chromu

Różnorodna dieta powinna zaspokoić zapotrzebowanie na chrom. Niektórzy są jednak narażeni na niedobory – są to przede wszystkim osoby:

  • odchudzające się drastycznie
  • spożywające nadmierne ilości alkoholu
  • cierpiące na schorzenia układu pokarmowego i nerek
  • osoby na diecie wysokocukrowej – z moczem wydala się większe ilości chromu.

Do najczęściej występujących objawów niedoboru chromu należą:

  • podwyższenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi
  • zmęczenie
  • drażliwość
  • bóle głowy
  • stany lękowe
  • przewlekłe zmęczenie.

Kiedy szczególnie warto suplementować chrom?

Suplementacja diety preparatami z dodatkiem chromu jest wskazana szczególnie podczas redukcji masy ciała – reguluje on bowiem gospodarkę lipidową i węglowodanową w organizmie. Dostarczanie zwiększonych ilości tego pierwiastka jest również niezwykle przydatne przy problemach z układem krążenia (podwyższony poziom cholesterolu, miażdżyca) oraz cukrzycy. Szczególną uwagę na dostarczanie chromu do organizmu powinny zwrócić osoby pracujące fizycznie oraz uprawiające sport.

Co jeszcze może cię zainteresować?

Do czego potrzebny jest nam chrom?
Masz nadmierny apetyt na słodycze? Ten pierwiastek skutecznie go odbierze!
Jak pokonać apetyt na słodycze? To proste! 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 miesiące temu
Swego czasu, jeszcze będąc na studiach również przyjmowałam chrom (była wtedy na to moda) dla utrzymania ładniejszej sylwetki, ale dietetyk powiedział mojej koleżance, że nie wolno przyjmować syntetycznego chromu, bo może on powodować nowotwory. Od tamtej pory zaprzestałam brania go i jeśli go przyjmuję to w produktach spożywczych nigdy w tabletkach. Obecnie aby łatwiej utrzymać ładną sylwetkę łykam sproszkowane habanero z pierzgą pszczelą, zamknięte w celulozowej kapsułce. Nie są to sztuczne substancje, a naturalne produkty więc dobra minimalizacja ryzyka skutków niepożądanych.
/4 miesiące temu
Ciekawy artykuł, nigdy nawet nie zastanawiałam się nad obecnością chromu w organiźmie. Dla mnie dieta zawsze związana jest z wyrzeczeniami, ale wydaje mi się, że tak powinno być no bo zawsze rezygnujemy z czegoś co się nie sprawdziło skoro przytyliśmy. Ja niestety nie lubię katować się dietami, ale lubię ćwiczyć to zawsze jakoś sobie to rekompensuje na siłowni potem. Chociaż ostanio odkryłam herbatkę matcha i jeste zachwycona bo poprawia metabolizm, a na machomatcha. pl są jeszcze przepisy jak ją fajnie wykorzystać.
/4 miesiące temu
W końcu mogę spojrzeć bez przerażenia w lustro.Udało mi się schudnąć właśnie dzięki Slimunox.Cały proces nie był ani łatwy ani przyjemny.Ale nareszcie mam to za sobą.I już nigdy nie dopuszczę do tego aby się tak zapuścić.
POKAŻ KOMENTARZE (1)