Jesteś na diecie keto i masz przemożną ochotę na arbuza? Mamy dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra brzmi tak: nie musisz sobie odmawiać tego owocu, a zła: raczej nie możesz się nim objadać. Cóż, przecież dobrze wiesz, że owoce to wysokowęglowodanowy pokarm. Na szczęście arbuz zawiera ich w porównaniu z innymi owocami znaczniej mniej, dlatego nie musisz całkiem z niego rezygnować.
Spis treści:
Czy w diecie keto można jeść arbuza?
Można, ale nie można się nim objadać. Jak każdy owoc, jest to produkt, który zawiera węglowodany. Owoce dostarczają ich więcej niż nieskrobiowe warzywa, chociaż akurat arbuz jest pod tym względem i tak niskowęglowodanowym owocem. Np. jabłka dostarczają w 100 g 13,8 g węglowodanów, winogrona – 18,1 g węglowodanów, a banan – 22,8 g węglowodanów.
Dlatego właśnie, będąc na diecie ketogenicznej, można sobie pozwolić na porcyjkę arbuza, pamiętając jednak, aby wliczyć zawarte w nim węglowodany do dziennego ich limitu. Zwykle trzeba pilnować, aby nie przekroczyć 50 g węglowodanów dziennie, choć w pewnych odmianach diety keto limit ten jest niższy i wynosi np. 30 g.
Ile można zjeść arbuza na diecie ketogenicznej?
Przy limicie 50 g teoretycznie można zjeść nawet 700 g arbuza i nie „wyskoczyć” ze stanu ketozy, o ile będą to jedyne węglowodany tego dnia. Natomiast przy limicie 30 g „węgli” teoretycznie można zjeść trochę ponad 400 g arbuza i żadnych innych węglowodanów tego dnia.
Bardziej realne natomiast jest przy diecie keto z limitem 50 g węglowodanów zjedzenie 100 g arbuza oraz innych posiłków, które nie dostarczą więcej niż 43 g węglowodanów. To naprawdę jest realne. Dlatego, jeśli stosujesz dietę keto i masz ochotę na ten owoc, sięgnij po umiarkowaną jego porcję oraz pilnuj węglowodanów w pozostałych posiłkach tego dnia. Warto zjeść arbuza, bo znakomicie nawadnia i dostarcza wielu cennych mikroelementów, przeciwutleniaczy i witamin, które z pewnością ci się przydadzą.
fot. Czy w diecie keto można jeść arbuza/ Adobe Stock, mastak80
Węglowodany w arbuzie a dieta keto
W diecie ketogenicznej najważniejsza jest informacja o tym, ile węglowodanów netto zawiera dany produkt, w tym przypadku arbuz. Ilość węglowodanów ogółem zwykle jest wyższa w warzywach i owocach od ilości węglowodanów netto. I ta druga wartość jest mniejsza. To ilość węglowodanów, które wchłaniają się do organizmu, a nie wszystkie „węgle” się wchłaniają, ma dla ciebie znaczenie.
Jeśli więc część się nie wchłania, nie wpływają zatem na poziom cukru we krwi. Te węglowodany, a jest to błonnik, nie są wliczane do węglowodanów netto, bo nie mają znaczenia dla utrzymania stanu ketozy.
Przyjrzyjmy się zatem, ile węglowodanów ogółem i ile netto zawiera arbuz:
- węglowodany ogółem: 7,5 g na 100 g arbuza,
- węglowodany netto – 7 g na 100 g arbuza.
Jak widzisz, różnica w przypadku arbuza nie jest duża, gdyż nie zawiera on zbyt dużo błonnika – jest go właśnie ok. 0,5 g na 100 g tego owocu. Zatem każde zjedzone 100 g arbuza dostarczy ci 7 g węglowodanów, a nie 7,5 g.
W przypadku innych owoców różnica ta jest większa. Wróćmy na chwilę do wspomnianych wcześniej owoców:
- jabłko – 13,8 g węglowodanów ogółem i 11,4 g węglowodanów netto na 100 g owocu,
- winogrona – 18,1 g węglowodanów ogółem i 17,2 g węglowodanów netto w 100 g owoców,
- banan – 22,3 g węglowodanów ogółem i 19,7 g węglowodanów netto na 100 g owocu.
Natomiast wszystkie te owoce dostarczają więcej węglowodanów netto niż arbuz, dlatego wkomponowanie ich w jadłospis niskowęglowodanowy nie jest proste, żeby nie powiedzieć niewykonalne.
Czytaj także:
Truskawki na keto – jeść czy nie jeść?
Jakie orzechy można jeść na diecie keto?
Dieta ketogeniczna jest za trudna? Może keto cycling jest dla ciebie?