Joga - ścieżka zdrowia psychofizycznego

Pierwiastkiem chroniącym nas przed chorobami tarczycy jest jod
Rodzimy się zdrowi, z zasobem sił witalnych i energii, w które wyposażyła nas Natura. Przez pierwsze lata nasze zdrowie i jakość życia zależą od rodziców, opiekunów, najbliższych. Przychodzi jednak taki czas, kiedy odpowiedzialność za nie przechodzi w nasze ręce.
Pierwiastkiem chroniącym nas przed chorobami tarczycy jest jod

Nie można jej zrzucić na innych czy Los, choć pewnie nieraz byłoby to najłatwiejsze i najprostsze. Jak w takim razie żyć? Co robić, aby jak najdłużej zachować zdrowie, dobrą kondycję fizyczną i samopoczucie? Naszym skromnym zdaniem opartym na własnych doświadczeniach i posiadanej wiedzy należy zachować harmonię między ciałem i umysłem. Pracować z ciałem i nad ciałem, wykorzystując umysł i wiedzę gromadzoną i zdobywaną przez pokolenia.

Ta książka to nasza recepta na zdrowie. Nie zrealizujesz jej w żadnej aptece, ale możesz osobiście realizować w codziennym życiu. Zapisujemy Ci trzy wspaniałe i niezastąpione lekarstwa. Są to: RUCH, PRAWIDŁOWE ODDYCHANIE I RELAKSACJA.

Zobacz także: Joga czy na pewno bezpieczna?

Wskazania: całe życie.
Zażywać: codziennie.
Przeciwwskazania: brak.
Skutki uboczne: brak.
Efekty: zdrowe, spełnione życie.

DO ZOBACZENIA WIĘC NA ŚCIEŻCE ZDROWIA.

Podstawowe zasady i pozycje jogi

Joga to pradawny system ćwiczeń rekreacji ruchowej – bezpieczny i odpowiedni dla osób w każdym wieku, bez względu na ich aktualne fizyczne możliwości. Aby ćwiczenia te przyniosły oczekiwane rezultaty, należy przed przystąpieniem do nich zwrócić uwagę na podstawowe warunki i zasady ich wykonywania.

Zobacz także: Joga - lekarstwo dla duszy i ciała

Przygotowanie do ćwiczeń

Ważnym czynnikiem, niezbędnym do ćwiczenia-praktykowania jogi jest motywacja i nastawienie ćwiczącego. Ćwiczenia jogi przyniosą oczekiwany efekt tylko wtedy, jeżeli będą dobrowolne, a decyzja o ich podjęciu świadoma. Praktykowanie jogi wymaga zaangażowania nie tylko ciała, ale i umysłu. Odpowiednio silna motywacja i pozytywne nastawienie warunkują prawidłowe wykonywanie asan i pozwalają osiągnąć efekty odczuwalne zarówno w zakresie poprawy zdrowia, jak i sprawności.

Psychiczne przygotowanie to pierwszy krok do rozpoczęcia ćwiczeń. Następnymi są wybranie formy i miejsca ćwiczeń. Jeżeli jest to możliwe, to najlepiej rozpocząć ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela jogi. W przypadku braku takiej możliwości można skorzystać z coraz liczniejszej literatury w tym zakresie, kaset i płyt z nagraniami ćwiczeń lub programów telewizyjnych.

Czytaj też: Hatha joga - ciało, umysł, emocje.

  

Joanna Górna i Janusz Szopa, fragment książki: "Joga (Ruch - Oddech - Relaks)", Wydawnictwo KOS