Joga - lekarstwo dla duszy i ciała

Joga - lekarstwo dla duszy i ciała
Ból kręgosłupa, stres i nieumiejętność zrelaksowania się, to tylko niektóre z doskwierających cywilizacji chorób. Podobny los czeka nasze dzieci, chyba, że w porę zaszczepimy w nich miłość do jogi.
/ 30.09.2016 15:22
Joga - lekarstwo dla duszy i ciała

Pozornie banalne i niekiedy przybierające dziwne formy ćwiczenia, mogą wydawać się jedną z odmian aerobiku. Joga jest jednak czymś więcej, daje nam niemal gotową receptę na to, jak zachować zdrowe ciało i szczęśliwego ducha.

Nie garb się

Przypuszczam, że większość z nas pamięta z dzieciństwa napomnienia rodziców i nauczycieli, by wyprostować plecy i przestać się garbić. Joga pozwoli uniknąć naszym pociechom wad postawy. Poza tym joga:

  • uczy prawidłowego oddechu,
  • wyrabia nawyk „prostowania się”, dzięki czemu zachowujemy prawidłową postawę,
  • uczy jak doskonalić i pracować nad własnym umysłem oraz zapoznaje z metodami relaksacyjnymi,
  • pokazuje, jak rozpoznawać swoje możliwości, dzięki temu odkrywa możliwości oraz zahamowania własnego ciała, czyniąc dziecko bardziej świadomym tego, kim jest,
  • podpowiada, w jaki sposób pokonywać stres i nie dać mu nad sobą zapanować.

Zobacz także: O czym powinieneś wiedzieć decydując się na jogę?

Wykonywanie niektórych ćwiczeń np. świecy stymuluje nerwy rdzeniowe i pozwala rozciągnąć się kręgosłupowi. Poprawia krążenie krwi a także łagodzi bóle wzrostowe. Natomiast u bardzo małych dzieci działa kojąco np. na kolkę.

Joga pozwala wytworzyć idealną symbiozę i równowagę miedzy ciałem i duchem. Pokazanie dziecku drogi do osiągnięcia stanu samoświadomości ułatwi nie tylko radzenie sobie z problemami i przeciwnościami losu. Pozwoli odkryć, co jest ważne i co tak naprawdę liczy się w życiu każdego z nas.