Windsurfing - jak się ubrać?

Windsurfing - jak się ubrać?
Dobór właściwego ubrania dla windsurfera to pierwszy krok w naszej przygodzie na desce. Pamiętajmy, że warunki na wodzie bywają zmienne, a największym zagrożeniem czyhającym na uprawiającego sporty wodne jest wychłodzenie organizmu. Dlatego tak ważne jest dobranie właściwej pianki i innych elementów stroju.
/ 26.08.2010 16:03
Windsurfing - jak się ubrać?

Pianki neoprenowe rządzą

Najczęściej stosowane są pianki neoprenowe:

  • suche o grubości 3-5 mm - nieprzepuszczające wody, obowiązkowo z wodoszczelnym poziomym suwakiem i często z kapturem;
  • półsuche - podobne do suchych lecz bez wodoszczelnego suwaka, wskazane dla temperatur od 10 - 20 stopni, gdyż woda, która dostaje się między ciało i piankę, nabiera temperatury ciała i tworzy dodatkową izolację termiczną;
  • mokre - z reguły cieńsze od dwóch poprzednich o grubości maks. 2,5 mm spotykane są w wersji jedno – i dwuczęściowej, nadają się wprost idealnie pływań w ciepłym klimacie.

Piankę wybieramy w zależności od temperatury w jakiej zamierzamy surfować. W Polsce sezon trwa od czerwca do października, ale czasami można zacząć już w maju. Najlepiej sprawdzają się więc pianki suche, które lepiej utrzymują ciepło., Przed kupnem piankę zawsze mierzymy, ma być dobrze dopasowana, niczym druga skóra, ale nie może krępować ruchów .

Przy niskich temperaturach raczej nie warto ubierać się w piankę mokrą, chyba że założymy dwie, jedna na drugą. Sprawdza się też pod pianką specjalna bielizna neoprenowa (koszulka, czasem nawet z kapturem, o grubości 0,5 mm), która daje dodatkową warstwę termoizolacyjną.

Ekwipunek surfera

Aby móc pływać przez cały sezon, musimy zaopatrzyć się jeszcze w kilka niezbędnych elementów ekwipunku: wysokie buty, ciepłe rękawiczki, czapkę neoprenową i kamizelkę asekuracyjną. Pamiętajmy, że nie są to tylko gadżety, ale dodatki wręcz konieczne, na których nie warto oszczędzać! 

Jeśli chodzi o strój na deskę pamiętaj – bezpieczeństwo ważniejsze niż moda!

Zgodnie z temperaturą wody i powietrza

Na deskę zawsze ubieramy się zgodnie z temperaturą wody i powietrza. Dlatego czapka neoprenowa odgrywa tak istotną rolę. Powinna być bardzo dobrze dopasowana, szczelnie okrywając szyję i część karku. Jeśli nie chcemy zamoczyć głowy, pod czapkę możemy założyć tradycyjny czepek pływacki. Buty do windsurfingu muszą być bez suwaka, koniecznie sięgać za kostkę, mieć grubą podeszwą i ochronną warstwę gumy na grzbiecie. Neoprenowe rękawiczki nie mogą być zbyt grube, gdyż ograniczają ruchy; muszą jednak być pełne (z całymi palcami) i dobrze obejmować nadgarstki.

Przeczytaj: Dzieci i windsurfing: jak, gdzie i kiedy?

Do tego zawsze przydatna (szczególnie w zimnej wodzie) jest kamizelka. Dociskając piankę do ciała, tworzy dodatkową, grubą warstwę termoizolacyjną, a w razie kłopotów – ratuje z opresji.

Polecamy: Windsurfing: co robić, gdy potrzebna jest pomoc?

Wyposażeni w taki komplet i stosując kilka podstawowych prawideł: przed zejściem na wodę zawsze pamiętajmy o porządnej rozgrzewce; w żadnym wypadku nie spożywamy alkoholu i zawsze pamiętamy o tym by żołądek nie był, ani zbyt pełny, ani zbyt pusty – możemy czuć się kompletnie przygotowani na chłody towarzyszące żeglowaniu przy niskich temperaturach.

Redakcja poleca

REKLAMA