Jak wygląda trening obwodowy?
Forma treningu obwodowego jest dość prosta. Ustalamy od kilku do kilkunastu dowolnych ćwiczeń, które będziemy wykonywać jedno po drugim. Jedno ćwiczenie to tzw. stacja. Na każdej stacji spędzamy określoną ilość czasu (na przykład przez jedną minutę skaczemy na skakance) lub wykonujemy konkretną liczbę powtórzeń danego ćwiczenia (na przykład 30 brzuszków), po czym przenosimy się na następną stację. Po wykonaniu jednego obwodu, czyli wszystkich ćwiczeń, które zostały włączone w skład treningu, zaczynamy od nowa, powtarzając cały obwód raz lub dwa razy. Pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami stosuje się przeważnie krótkie przerwy.
Pierwszy raz trening obwodowy został wprowadzony w 1953 roku przez R.E. Morgana i G.T Andersona z Uniwersytetu Leeds w Anglii. Ich program składał się z 9–12 ćwiczeń. W dzisiejszych czasach nie stosuje się takich ograniczeń i liczba stacji może zmieniać się zależnie od tego, ile czasu mamy na przeprowadzenie treningu.
Gdzie ćwiczyć?
Przeprowadzeniem takiego treningu możemy zająć się sami, możemy także uczestniczyć w zajęciach grupowych. Wiele klubów fitness oferuje obecnie takie zajęcia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu ułożyć wybrane stacje na siłowni czy w domu.
Możemy ćwiczyć całe ciało lub skupić się na jednej jego partii i włączyć do treningu na przykład tylko ćwiczenia rozwijające mięśnie rąk. Można nawet pokusić się o połączenie przyjemnego z pożytecznym i zaprosić znajomych do wspólnej zabawy w trening obwodowy.
Zobacz też: Sportowe buty - jak je wybrać?
Ćwiczenia na plus
Trening obwodowy ma prawie same zalety. Przede wszystkim, dzięki nieograniczonej ilości ćwiczeń jakie można włączyć w jego skład, można często zmieniać go i urozmaicać, tak by uniknąć monotonii. Co więcej, ogromny wybór ćwiczeń pozwala dostosować trening do każdego – od ludzi zaczynających swoją przygodę z wysiłkiem fizycznym, do zaawansowanych sportowców.
Trening obwodowy nie wymaga zaawansowanego sprzętu, możemy wykorzystać to co mamy praktycznie w każdym miejscu. Trening obwodowy poprawia również wytrzymałość fizyczną, a odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają spalić więcej kalorii niż zwykły trening aerobowy.
Zobacz też: Jak wybrać odpowiedni strój do ćwiczeń?