Biegaczka

Sportowe buty – jak je wybrać?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów sportowych butów. Różnią się one ceną, jakością wykonania oraz przeznaczeniem. Aby uniknąć bolesnych kontuzji, musimy poświęcić trochę czasu i wybrać takie obuwie, które będzie dopasowane do naszych potrzeb i dyscypliny sportu, jaką zamierzamy uprawiać.
/ 13.06.2012 09:16
Biegaczka

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim starajmy się wybierać buty dobrej i znanej firmy, która specjalizuje się w sportowym obuwiu. Nie muszą to być koniecznie najdroższe produkty, jednak lepiej zapłacić więcej, aby mieć pewność, że artykuł spełnia standardy i nasze stopy będą zabezpieczone przed kontuzją.

Do sklepu najlepiej wybrać się po południu, gdy nogi są lekko spuchnięte po całym dniu. Unikniemy wtedy zakupu za małych lub zbyt ciasnych butów. Warto również poradzić się sprzedawcy, gdyż na przykład obuwie do biegania znacznie różni się od butów, w których będziemy uprawiać aerobic lub grać w tenisa.

Do joggingu

Buty do joggingu powinny być przede wszystkim wygodne. Ich zadaniem jest stabilizować stopę we właściwej pozycji oraz amortyzować przed wstrząsami, które są niezdrowe dla całego organizmu. Bieganie w źle dobranych butach lub zwykłych tenisówkach powoduje bóle nóg, stawów, kręgosłupa oraz zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. 

Jeżeli zamierzamy biegać głównie po asfalcie, który jest podłożem bardzo twardym, potrzebujemy butów o bardzo dobrej amortyzacji. Kiedy biegamy po piasku lub innej nierównej powierzchni, powinniśmy zaopatrzyć się w obuwie z głębszym bieżnikiem, który zapewnia lepszą przyczepność.

Bez względu na to, jakie buty wybierzemy, należy pamiętać, że nie powinniśmy w nich chodzić na co  dzień, ponieważ szybko się zniszczą i nie będą już tak dobrze chronić naszych stóp. Cena dobrych butów do biegania waha się od 250 do 350 zł.

Zobacz też: Bieganie - trudne początki

Na aerobic i siłownię

Buty do aerobiku przede wszystkim muszą mieć miękką podeszwę i być bardzo elastyczne. Powinny być wyższe, kończyć się na wysokości kostki i dobrze trzymać piętę. Podeszwa nie może być zbyt gruba, jednak bardzo cienka może powodować dyskomfort, na przykład przy skakaniu.

Lepiej unikać też zbędnych ozdobników oraz suwaków, gdyż buty stają się wtedy zbyt ciężkie. Zrezygnuj również ze skóry, gdyż podczas aerobicu stopy szybko się pocą. Jeżeli wybierzemy buty z materiału możemy je z łatwością uprać w pralce. Zobacz też, czy obuwie ma wymienne wkładki, które ułatwiają czyszczenie.

Na halę

Buty na halę powinny łączyć cechy obuwia do biegania i aerobicu. Takie buty przydadzą się nam, gdy gramy w tenisa czy squasha. Przede wszystkim muszą być miękkie i wygodne. Ważne jest, aby miały kauczukową podeszwę, która zapewnia dobrą przyczepność podczas gry. Bardzo ważna jest również  amortyzacja, gdyż tenis czy squash to sporty, które wiążą się z bieganiem.

Polecamy: Jak chronić stawy, gdy uprawiamy sport?