ping pong fot. Adobe Stock

Ping pong to świetny sport dla każdego

Ping pong jest sportem obecnie mało popularnym. A szkoda, bo można się w nim wyżyć, a przy tym świetnie bawić. Daj się przekonać do tenisa stołowego!
Ewa Cwil / 09.10.2019 20:02
ping pong fot. Adobe Stock

Grałaś kiedyś w ping ponga? Nie? Czas to nadrobić. Stół, rakietki i piłeczki znajdziesz niemal w każdej szkole (można je wynająć). Do dobrej zabawy będzie ci brakować tylko partnera do gry. Zachęć przyjaciółkę albo swojego faceta i idźcie pograć!

Ping pong na skróty:

Niezbędny sprzęt

Do gry w ping ponga niezbędny jest: stół, siatka, rakietki i piłeczka.

Stół do tenisa stołowego

Powinien mieć wymiary 2,74 × 1,525 metra, a jego wysokość powinna wynosić 76 cm. Stół ma kształt prostokąta, zwykle pomalowany jest na zielono, niebiesko lub czarno. Na krawędziach ma białe pasy o szerokości 20 cm, a pasek przedzielający pola stołu ma szerokość 3 mm.

Siatka do gry

Rozpina się ją przez środek stołu. Powinna mieć wysokość 15,25 cm. Ważne jest jej odpowiednie napięcie. Przepisy mówią o takim napięciu, które przy obciążeniu na środku długości siatki ciężarem 100 g pozwoliłoby opuścić się jej o 1 cm.

Rakietki do ping ponga

Są niewielkie, ale jej wymiary nie są ściśle określone. Najczęściej wykonane są z drewna. Po obu stronach znajduje się okładzina, która nie powinna być przyklejona spoiwami kauczukowymi, a jedynie wodnymi.

Piłeczka ping-pongowa

Zrobiona jest z celuloidu lub plastiku. Ma średnicę 4 cm i powinna być biała lub pomarańczowa. Przepisy mówią o tym, że upuszczona na stół z wysokości 30 cm, powinna odbić się na wysokość nie mniejsza niż 23 cm.

Zasady gry

W ping pongu gra się indywidualnie (tzw. singiel) lub w parze (tzw. debel). Grę zaczyna się od serwisu – piłeczka musi odbić od stołu się po stronie serwującego, przelecieć nad siatką i odbić się od stołu po stronie przeciwnika. Piłeczkę trzeba podrzucić na wysokość minimum 16 cm i uderzyć ją nad stołem.

Zawodnicy serwują po dwa razy z rzędu aż do stanu gry wynoszącego 10:10. Później serwują po razie, aż do uzyskania dwupunktowej przewagi. Seta zdobywa zawodnik, który zdobędzie 11 punktów lub więcej z dwupunktową przewagą. Gra toczy się do 3 lub 4 wygranych setów.

Zdobywanie punktów

Zawodnicy uderzają piłeczkę tak, by przeszła nad siatką i odbiła się od stołu po stronie przeciwnika. Gdy konkurent nie zdoła prawidłowo odbić piłki, jego przeciwnik zdobywa punkt. Punkty zdobywa się po błędach przeciwnika:

  • piłeczka odbiła się dwa razy na połowie gracza,
  • nietrafienie w piłeczkę,
  • dwukrotne odbicie się piłeczki po stronie odbijającego,
  • odbicie piłeczki od którejkolwiek części ciała (poza ręką trzymająca rakietkę),
  • piłeczka nie trafia w połowę przeciwnika,
  • uderzenie piłeczki zanim odbije się od stołu,
  • dotknięcie lub poruszenie stołu (nie dotyczy ręki z rakietką).

ping pong w towarzystwie

fot. Adobe Stock

Warianty gry

Poza singlem i deblem rozgrywanym według oficjalnych przepisów, istnieją amatorskie modyfikacje ping ponga.

Minipingpong

Rozgrywany jest na stołach o mniejszych wymiarach. Rakietki i piłeczka pozostają takie same.

O wyłonienie grających

Przy dużej grupie chętnych można pobawić się w wyłonienie 2 graczy. Połowa grupy ustawia się za jedną połową stołu, druga połowa grupy staje po przeciwnej stronie. Jedna osoba rozpoczyna, rzucając piłeczkę tak, aby odbiła się po jego stronie stołu i po stronie przeciwnej.Następnie gracze odbijają piłeczkę po jednym razie i obiegają stół, aby odbić piłeczkę po drugiej jego stronie. Kto popełni błąd, odpada. Ostatnie dwie osoby, które pozostaną w grze, rozgrywają seta, a następnie cała zabawa zaczyna się od początku.

Ile to kosztuje

Piłeczka kosztuje grosze – 12 sztuk to koszt ok. 10 zł. Rakietka kosztuje w zależności od jakości 15-300 zł. Siatka to koszt 30-100 zł. Amatorski komplet – piłeczki, rakietki i siatkę można kupić za ok. 60 zł.

Stół można kupić od 500 zł w górę. Tylko czy warto go kupować? To zależy, czy masz dość miejsca, aby grać w ping ponga. Początkującym nie trzeba go wiele wokół stołu, ale zaawansowani gracze lubią mieć dużo miejsca (2-3 metry po bokach i 3-5 metrów za i przed nim).

Zalety gry w ping ponga

Tenis stołowy, uprawiany regularnie, poprawia wytrzymałość (kondycję) podobnie do treningu cardio. Poprawie ulegają też: koordynacja ruchowa, szybkość i refleks.

Ponieważ gra wymaga przynajmniej jednego partnera, tenis stołowy sprzyja podejmowaniu kontaktów z ludźmi. Pozwala na zdrową rywalizację i odreagowanie stresu.

Zobacz także:
ABC gry w squasha
Powerball wzmocni twoje ręce i nadgarstki