Zasady gry w piłkę nożną fot. Adobe Stock

Zasady gry w piłkę nożną - poznaj 10 zasad piłki nożnej

Zasady gry w piłkę nożną nie są trudne do opanowania, jednak jeśli do tej pory nie grałaś, zrozumienie czym jest spalony i kiedy sędzia dyktuje rzut karny, może być trudne.
Redaktorki Polki.pl / 03.03.2021 12:25
Zasady gry w piłkę nożną fot. Adobe Stock

Niezależnie od tego, czy sama będziesz trenować, czy jedynie chcesz wyjaśnić to dziecku, warto poznać zasady gry w piłkę nożną. Nawet będąc biernym obserwatorem meczu, warto poznać te 10 zasad piłki nożnej.

90 minut (a czasem więcej) stanie się znośniejsze nawet dla tych, którzy za tym sportem nie przepadają.

10 zasad piłki nożnej

  1. Na boisku znajduje się 11 zawodników, po 10 w każdej drużynie w polu gry i po jednym bramkarzu. Jest też trzech sędziów (arbitrów), jeden na boisku, dwóch przy liniach bocznych.
  2. Gra się dwa razy po 45 minut z 15 minutową przerwą. Chyba, że sędzia doliczy kilka minut dodatkowej gry, za przerwy podczas meczu.
  3. Sędzia za przewinienie (faul) może pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę. Po pokazaniu tej ostatniej, zawodnik musi opuścić boisko. Dwie żółte kartki w całym meczu to też czerwona i zakaz gry.
  4. Rzut karny jest podyktowany, gdy zawodnik zostanie sfaulowany w polu karnym. Nie musi go jednak wykonać zawodnik poszkodowany.
  5. W czasie meczu można dokonać trzech zmian zawodników z pola i zmiany bramkarza.
  6. Gol pada, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym swoim obwodem.
  7. Aut jest wtedy, gdy piłka wypadnie za pole gry, za linię boiska. Liczy się dotknięcie przez piłki przez zawodnika, jeżeli on dotknie jako ostatni, aut jest wykonywany przez przeciwników.
  8. Spalony. Jest wtedy gdy piłkarz drużyny przeciwnej znajduje się bliżej linii końcowej boiska, niż obrońcy drugiej drużyny (pomijając bramkarza). I do niego musi być kierowana piłka.
  9. Bramkarz może jako jedyny zawodnik łapać piłkę w ręce. Jeżeli poda mu piłkę zawodnik z jego drużyny, nie może tego zrobić.
  10. Jeżeli zawody rozgrywane są w grupach, nie trzeba wskazywać zwycięzcy. Za remis drużyny dostają po 1 pkt, za wygraną należą się 3 pkt, za przegraną ich brak. Jeżeli jest mecz ćwierćfinałowy, finałowy lub półfinałowy i zwycięzcę trzeba wyłonić, to po remisie po czasie 2*45 minut, następuje dogrywka. Jeżeli ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, trzeba rozegrać serię rzutów karnych.

To też może ci się przydać:
Skuteczne sposoby na zakwasy
Tabata - trening trwa tylko 4 minuty, za to daje niesamowite efekty
Co jeść przed treningiem?