10 zasad piłki nożnej fot. Adobe Stock, Monkey Business

10 zasad piłki nożnej - czy znasz je wszystkie? Poznaj wszystkie reguły tej gry

Zasady gry w piłkę nożną nie są trudne do opanowania, jednak jeśli do tej pory nie grałaś, zrozumienie czym jest spalony i kiedy sędzia dyktuje rzut karny, może być trudne. Poznaj 10 najważniejszych zasad gry w piłkę nożną. Ich zrozumienie pomoże ci śledzić mecze piłkarskie z większym zaciekawianiem.
/ 07.03.2022 12:25
10 zasad piłki nożnej fot. Adobe Stock, Monkey Business

Zasady gry w piłkę nożną mogą wydawać się skomplikowane. Musisz jednak je poznać, jeśli chcesz przeżywać większe emocje, oglądając mecze piłkarskie. Niezależnie od tego, czy sama będziesz trenować piłkę nożną, czy jedynie chcesz wyjaśnić to dziecku, warto poznać zasady gry w piłkę nożną. Wystarczy, że poznasz te 10 zasad, by zrozumieć reguły całej gry.

Liczba zawodników meczu piłki nożnej

Na boisku znajduje się 11 zawodników, po 10 w każdej drużynie w polu gry i po jednym bramkarzu. Jest też trzech sędziów (arbitrów), jeden na boisku, dwóch przy liniach bocznych. Zawodnicy przeciwnych drużyn mają różne kolory strojów. 

Długość trwania meczu w piłkę nożną

Gra się dwa razy po 45 minut, z 15-minutową przerwą. Chyba że sędzia doliczy kilka minut dodatkowej gry, za przerwy podczas meczu, lub przed końcem.

Żółte i czerwone kartki w piłce nożnej

Sędzia za przewinienie (faul) może pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę. Po pokazaniu tej ostatniej zawodnik musi opuścić boisko. Drużyna musi grać z o jeden mniej zawodnikiem. Dwie żółte kartki w całym meczu to też czerwona i zakaz gry.

Rzuty karne w piłce nożnej - zasady

Rzut karny jest podyktowany, gdy zawodnik zostanie sfaulowany w polu karnym znajdującym się przy bramce, oznaczonym białymi liniami. Nie musi go jednak wykonać zawodnik poszkodowany.

Zmiany zawodników w piłce nożnej

W czasie meczu można dokonać trzech zmian zawodników z pola i zmiany bramkarza.

Gol w piłce nożnej

Gol pada, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym swoim obwodem.

Aut w piłce nożnej

Aut jest wtedy, gdy piłka wypadnie za pole gry, za linię boiska. Liczy się dotknięcie przez piłki przez zawodnika, jeżeli on dotknie jako ostatni, aut jest wykonywany przez przeciwników.

Spalony w piłce nożnej - zasady

Spalony. Jest wtedy gdy piłkarz drużyny przeciwnej znajduje się bliżej linii końcowej boiska, niż obrońcy drugiej drużyny (pomijając bramkarza). I do niego musi być kierowana piłka.

Dotykanie piłki w piłce nożnej

Bramkarz może jako jedyny zawodnik łapać piłkę w ręce. Jeżeli poda mu piłkę zawodnik z jego drużyny, nie może tego zrobić.

Zwycięzca meczu piłki nożnej

Zwycięzca meczu piłki nożnej zostaje wyłoniony na końcu meczu. Wygrywa drużyna, która zdobyła więcej bramek. Jeżeli zawody piłki nożnej rozgrywane są w grupach, nie trzeba wskazywać zwycięzcy.

Za remis drużyny dostają po 1 pkt, za wygraną należą się 3 pkt, za przegraną ich brak. Jeżeli jest mecz ćwierćfinałowy, finałowy lub półfinałowy i zwycięzcę trzeba wyłonić, to po remisie po czasie 2 razy po 45 minut, następuje dogrywka (2 razy po 15 minut). Jeżeli ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, trzeba rozegrać serię rzutów karnych.

Na podstawie artykułu opublikowanego pierwotnie 27.05.2010.

Czytaj także:
Skuteczne sposoby na zakwasy
Tabata - trening trwa tylko 4 minuty, za to daje niesamowite efekty
Co jeść przed treningiem?

Kod rabatowy Martes, który znajdziesz na tej stronie, sprawi, że zapłacisz mniej, za całe swoje zamówienie!