Przy decyzji o zakupie nart musimy przede wszystkim określić poziom naszych umiejętności narciarskich i sposób, w jaki chcemy je używać na stoku. Od kilku dekad ważnymi parametrami przy doborze nart są ich długość i sztywność. Obecnie dochodzi do tego jeszcze taliowanie i wiążący się z tym promień skrętu narty.
Różnica między szerokością dziobów i tyłów nart w stosunku do środka deski to właśnie taliowanie. Podaje się je w milimetrach w sekwencji szerokości: dziób-talia-piętka narty, gdzie talia to najwęższe miejsce pośrodku narty. Czym większe jest taliowanie, tym większy jest promień skrętu. Jest to charakterystyka typowa dla nart carvingowych, ale nie oznacza to, że wszystkie narty taliowane służą do jazdy techniką carvingową (czyli głównie na krawędziach).
Zobacz także: Czy jazda śmigiem jest trudna?
Za narty carvingowe przyjęło się uważać deski o promieniu krzywizny do 30 cm i szerokości: w dziobie ponad 93 mm, talii w przedziale 62-65 mm i pięty minimum 88 mm. Są to narty z reguły krótsze i szersze niż deski klasyczne. Lepszą skrętność nart carvingowych uzyskuje się głównie dzięki ich wysokiej elastyczności.
Jednak przygodę z narciarstwem warto zacząć raczej na nartach tzw. allroundowych. Są to narty uniwersalne, przeznaczone dla osób o niezawansowanych umiejętnościach bądź takich, które lubią spokojną, rekreacyjna jazdę. Umożliwiają zarówno jazdę na krawędziach (np. techniką carvingową), jak i klasyczną.
Zobacz także: Jak uchronić się przed kontuzją na stoku?
Pamiętajmy, że narty allroundowe nie są to narty zawodnicze ani nie nadają się do jazdy specjalistycznej (np. poza wyznaczonymi trasami).
Przy pierwszych krokach na stoku deski powinny narciarzowi pomagać, dlatego wybieramy narty raczej miękkie, podatne na niewielką siłę oddziaływania jeżdżącego i niewielkie prędkości. Na początku najistotniejszą rolę odgrywa łatwość manewru w połączeniu ze stabilnością. Dlatego sięgajmy raczej po narty krótsze, gdyż ułatwi nam to naukę skrętów.
Narty dla początkujących znajdziemy również w dość bogatej kategorii desek „lady” przeznaczonej dla kobiet.
Są to przede wszystkim narty dużo lżejsze, zaprojektowane specjalnie z myślą o słabszych fizycznie paniach. Mają charakter wybitnie rekreacyjny. Dla kobiet preferujących nieco bardziej agresywną jazdę lub lubiących wyzwania w trudniejszych warunkach (np. lód czy strome zbocza) dostępne są również narty „lady sport”, które zachowują charakterystyczną lekkość, ale mają też specjalne cechy, np. większą skrętność uzyskana przez przesunięcie mocowania wiązań do przodu.
Osobne kategorie stanowią narty przeznaczone dla dzieci i młodzieży (junior), narty uniwersalne dla osób zaawansowanych (tzw. allmountain) oraz narty bardziej lub mniej sportowe przeznaczone dla zawodników i ekspertów (typ race i FIS race). Do tego dochodzą narty wysoce specjalistyczne przeznaczone do „zadań specjalnych” (freeride, freestyle).
Źródła:
„Narciarstwo” – T. Prange-Barczyński wyd. Wiedza i Życie
„Narty” – Konrad Drzymała wyd. Helion