Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia, samopoczucie i oczywiście sylwetkę. Jedni preferują ćwiczenia rano, nawet przed śniadanie, inni zaraz po pracy, a jeszcze inni późnym wieczorem. Czy pora treningu faktycznie ma wpływ na jego efektywność?
Ta drobna zmiana w codziennym życiu sprawi, że w końcu schudniesz... i to bez większego wysiłku!
Kiedy najlepiej ćwiczyć?
Niestety doskonała sylwetka nie zrobi się sama, a jedna wizyta na siłowni nic nie zmieni. Aby osiągnąć zadowalające efekty potrzebna jest systematyczność, systematyczność i jeszcze raz systematyczność.
Większość z nas niestety nie może sobie pozwolić na trenowanie o dowolnie wybranej godzinie. Zazwyczaj ćwiczenia dopasowujemy do swojego planu dnia i niewiele możemy z tym zrobić. Pora treningu powinna być uzależniona od efektów, jakie chcecie osiągnąć, ale tak naprawdę każda pora dnia jest dobra na ćwiczenia. Najważniejsze, że chcecie coś robić, macie zapał i motywację. To już połowa sukcesu!
Zalety i wady ćwiczenia rano
To najlepsza pora na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Poranna aktywność zwiększa metabolizm i pomaga w spaleniu większej ilości kalorii w ciągu dnia. W czasie takiego treningu organizm pobiera energię z glikogenu i tkanki tłuszczowej. W tym czasie możecie również skoncentrować się na treningu, ponieważ wraz z rozpoczęciem dnia mózg jest wypoczęty i nie ma mowy o rozproszeniu.
Jest również ciemna strona porannych ćwiczeń, o której zazwyczaj się nie wspomina. Rano dodatkowo wzrasta zagrożenie kontuzjami, bo mięśnie nie są jeszcze wystarczająco rozgrzane. Warto również pamiętać, że najgorszą rzeczą dla osób pracujących nad masą mięśniową są ćwiczenia przed śniadaniem. Wtedy spalając niepotrzebny tłuszcz, spalacie także mięśnie.
Marzysz o zgrabnej sylwetce, dobrej kondycji i mocnych mięśniach? Ten trening jest dla ciebie!
Zalety ćwiczeń po południu
To najlepsza pora na ćwiczenia aerobowe i siłowe. Jakość ćwiczeń jest o wiele lepsza ze względu na rozgrzanie ciała, co również obniża ryzyko występowania kontuzji. Aktywność fizyczna zaplanowana na tę porę pozwala również ograniczyć obfite posiłki spożywane w drugiej połowie dnia.
Najlepsza pora na ćwiczenia aerobowe i wytrzymałościowe to między 14 a 19.
Zalety i wady ćwiczeń wieczornych
Ćwiczenia wieczorne mają praktycznie takie same zalety jak ćwiczenia wykonywane po południu, a z punktu widzenia fizjologii to najlepszy czas na ćwiczenia. Mięśnie są w tym czasie rozgrzane i giętkie, a spora liczba osób jest w stanie ćwiczyć wtedy znacznie ciężej i szybciej. Trening w godzinach wieczornych pomaga pozbyć się stresu i odprężyć przed spaniem. Jednak zbyt intensywne ćwiczenia wieczorne mogą spowodować problemy ze snem, więc też nie możecie przesadzać.
Reasumując, każda osoba powinna wybrać indywidualnie czas treningu. Najważniejsza jest tutaj konsekwencja, bo zegar biologiczny dopasuje się do tryby życia. Tylko czy będziecie ćwiczyć zawsze o tej samej porze?
Gdzie mieszkają najbardziej leniwi ludzie? Nie jest im po drodze z aktywnością fizyczną