Jak trenować na bieżni?

Przeciwników biegania na bieżni jest zapewne tyle samo, co jej zwolenników. Dlatego nie warto toczyć sporów o to, czy trening na bieżni jest efektywny, ale warto zastanowić się, jak ćwiczyć, żeby odnosić sukcesy, spalać kalorie i nie narażać się na urazy.
/ 31.07.2012 13:19
Trening na bieżni/fot. Fotolia fot. Fotolia

Czym różni się trening na bieżni od biegania na powietrzu?

Trening na bieżni ma wiele zalet. Przede wszystkim można go odbyć bez względu na warunki pogodowe. Inną ważną zaletą jest oszczędzanie naszych stawów na maszynie. Wiele bieżni wyposażonych jest w opcję nachylenia taśmy, po której biegniemy, dzięki czemu możemy wedle uznania zwiększać lub zmniejszać intensywność treningu.

Maszyny sprawdzonych producentów mają również wiele programów treningu, dzięki którym możemy spalać tkankę tłuszczową, budować prędkość czy poprawiać wydolność organizmu.

Trening na bieżni różni się od tego w terenie i należy się do tych różnic przyzwyczaić. Badania dowiodły, że podczas treningu na maszynie można rozwinąć większa prędkość – co spowodowane jest mniejszym oporem powietrza niż na zewnątrz. Dodatkowo dzięki temu krok biegacza wydłuża się. Są to elementy, które na początku mogą przeszkadzać, jednak można do nich przywyknąć i sprawić, że zaczną one działać na naszą korzyść.

O czym warto pamiętać podczas treningu na bieżni?

  1. Postaraj się kontrolować impet, z jakim uderzasz stopą o taśmę. Dzięki temu, że taśma się przesuwa, nie trzeba wkładać w odbicie od powierzchni tyle energii, jak podczas treningu w terenie.
  2. Postaraj się zachować wyprostowaną postawę.
  3. Kontroluj oddech.
  4. Trzymaj napięte mięśnie brzucha.
  5. Biegnij środkiem taśmy i staraj się nie trzymać poręczy, ponieważ powoduje to nienaturalną postawę.
  6. Pamiętaj o odpowiednim stroju – nie powinien być zbyt luźny, ale też niech nie krępuje Twoich ruchów. Zadbaj też o odpowiednie buty przeznaczone do biegania.

Zobacz też: Trening obwodowy - ćwiczenia dla każdego

Jak ćwiczyć na bieżni?

Trening na bieżni może przebiegać według bardzo wielu programów. Możemy wybrać sobie jeden z dostępnych na bieżni albo sami kontrolować prędkość i czas treningu. Dla osób początkujących druga opcja jest bardziej wskazana, ponieważ mogą dostosować parametry do postępującego zmęczenia i aktualnych potrzeb. Na bieżni możemy również wykonać trening zgodny z którymś z popularnych dla biegaczy programów biegowych opisanych w książkach czy internecie.

Najbardziej optymalna częstotliwość biegania na bieżni to 3 razy w tygodniu po 30-60 minut. Doświadczeni biegacze spędzają jednak na bieżni znacznie więcej czasu – jest to uzależnione od kondycji i efektów, jakie chcemy osiągnąć. Osobom początkującym zaleca się rozpoczęcie treningów od kilkunastu minut i stopniowo zwiększać czas spędzony na bieżni.

Zawsze przed rozpoczęciem biegu należy pamiętać o rozgrzewce. Na bieżni możemy po prostu zacząć od spokojnego marszu stopniowo zwiększając prędkość aż płynnie przejdziemy do biegu na określonym przez nas poziomie. Równie istotne jest ochłodzenie organizmu po treningu, czyli tzw. cool down, co oznacza, że po zakończonym biegu powinniśmy pomaszerować jeszcze kilka minut na bieżni zamiast szybko z niej zeskakiwać.

Nie można również zapomnieć o stretchingu, czyli rozciąganiu po bieganiu! Jest to wyjątkowo ważny element treningu biegacza, którego rola jest bardzo często bagatelizowana, co prowadzi do poważnych i bolesnych kontuzji.

Zobacz też: Jak ćwiczyć na schodach?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)