Jak ćwiczyć na schodach?

Ćwiczenia na schodach to świetna alternatywa dla zwykłego joggingu czy treningu na siłowni. Już po 10 minutach wbiegania po schodach możemy spalić nawet 150 kalorii, a podczas zwykłego wchodzenia tracimy 80 kalorii. Zobacz, jakie ćwiczenia na schodach warto wykonywać i dlaczego.
/ 19.07.2012 08:57
Bieganie po schodach to świetny sposób na poprawę formy/fot. Fotolia

Bieganie

Bieganie po schodach to łatwe ćwiczenie, które pozwala spalić więcej kalorii niż zwykły jogging. Aby jednak uprawianie tego sportu było bezpieczne, należy wybrać odpowiednie miejsce treningu. Musimy znaleźć równe, szerokie, dobrze oświetlone i niezatłoczone schody. Trening powinien być dostosowany do naszego stopnia zaawansowania. Powinniśmy zaczynać od krótkich dystansów i powoli zwiększać ilość pokonywanych stopni oraz czas joggingu. Trening powinien trwać nie dłużej niż pół godziny i odbywać się mnie więcej 3 razy w tygodniu.

Aby ćwiczenia były bezpieczne należy utrzymywać prawidłową postawę. Nie należy zbyt mocno się pochylać ani odginać ciała do tyłu. Powinniśmy biegać tylko w górę. Zbieganie po schodach naraża nasze kolana i kostki na duże przeciążenia. Nie powinniśmy też zapominać o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu zaraz po biegu.

Zobacz też: Jak powinien odżywiać się biegacz?

Marsz

Spacery po schodach to świetny sposób na spalenie kilkunastu zbędnych kalorii w ciągu dnia. Takie ćwiczenia nie wymagają wcześniejszego przygotowania czy zaplanowania. Po prostu musimy zrezygnować z jeżdżenia windą i zacząć wchodzić po schodach zarówno w pracy, jak i w domu. Taki ruch w ciągu dnia wzmocni mięśnie nóg, poprawi wygląd ud i pośladków. Jest to też łatwy sposób na poprawę kondycji i doskonała okazja do codziennej aktywności fizycznej.

Aerobik

Aerobik jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form aktywności fizycznej. Na takich zajęciach również można ćwiczyć z użyciem schodów. Specjalny rodzaj aerobiku – step – polega na wykonywaniu prostych układów, których głównym elementem jest rytmiczne wchodzenie na stopień i schodzenie z niego. Step jest bardzo popularną formą aerobiku, ponieważ nie wymaga umiejętności zapamiętywania trudnych układów oraz koordynacji ruchu z muzyką.

Polecamy: Pierwsze kroki ze step aerobik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)